- Jogviszony beállítása
- Jogviszony típusa: Ennek segítségével a program pontosabban tudja felajánlani a megfelelő beállításokat, mint pl. az alkalmazás minősége, illetve innen tudja a program, hogy alapértelmezetten mely jogcímekre kell számfejtenie. A 08-as bevallás sora az egyes jogcímekhez van hozzárendelve, így egy jogviszonyon belül többféle jövedelmet is tudunk számfejteni.
Egyszerűsített munkavállaló esetén az alkalmazás minősége 60-as kódra vált át és a választható fülek végén az "Egysz. fogl." fül aktívvá válik.
Ha önálló tevékenységbe tartozó jövedelmet választunk, továbbra is meg kell adni az alapértelmezett jogcímet, a költségnyilatkozatra vonatkozó beállítást, és ha nem a 10%-os költséghányad lett kiválasztva, a figyelembe vehető költség összegét.
Amennyiben az illetőnek csak ingatlan bérbeadásból származó jövedelme van, az alábbi beállításokat kell alkalmazni:
- Létre kell hozni egy státuszt az Jogviszony törzs menüpontban az ingatlan bérbeadásra, amiben semmilyen járulékot nem jelölünk meg számfejtésre (ezt eddig is így kellett csinálni).
- Alkalmazás minősége ebben az esetben bármi lehet, mivel a xx08 azon oldalai nem kerülnek kitöltésre, amin szerepeltetni kell az alkalmazás minőségét (járulékkal kapcsolatos oldalak – 09, 10).
- Adjuk meg az ingatlan bérbeadásra létrehozott jogcímünket, és a költségnyilatkozatnak megfelelő beállításokat.
- Ebben az esetben az alapbér mezőbe írt összeget fogja számfejtéskor a program felajánlani a bérbeadás bevételéhez.
- FIGYELEM! Amennyiben az illetőnek munkaviszonya is van a bérbeadás mellett, a munkaviszonynak megfelelő beállításokat kell alkalmazni az alkalmazott törzsben, a bérszámfejtés során lesz lehetőségünk megadni a bérbeadásból származó jövedelmet!
- Alkalmazás minősége: Erre a havi adatszolgáltatáshoz van szükség, alapértelmezésben a 20-as kódot ajánlja fel a program.
- Számfejtés módja:
- Havibér normál munkarend: alapbeállítás, a munkavállaló 5+2 munkarendben, minden munkanapon ugyanannyi órát dolgozik.
- Havibér egyenlőtlen munkaidő beosztás (munkaidőkeret) (lásd.: Beosztás tervezés)
- Órabér
- FIGYELEM! Az első opció továbbra is azt a számfejtési módot jelenti, amire a program készült, és automatikusan a jelenlétek megadásával képes maradéktalanul leszámfejteni.
- A másik két számfejtési mód külső munkaidő nyilvántartás alkalmazásával, és az alapján rögzített számfejtéssel is megvalósítható a programban elérhető Beosztás tervezésen kívül. (lásd.: Beosztás tervezés). Az Online Munkaidő Nyilvántartó Rendszer vagy a Beosztásom.hu segítségével ezek a számfejtési módok is nagymértékben automatizálhatóak. (További információt a www.rlb.hu oldalon talál.)
- Bizt.jv.kódja (biztosítási jogviszonykód): Az itt megadott kód kerül átadásra a T1041-es nyomtatványra. A mező alapból a 1101 értéket tartalmazza ami szükség esetén módosítható.
- Járulékfiz. alsó hat.figy.: 2020. szeptemberétől a 20-as alkalmazás minőségével együtt alapértelmezett beállítás. Természetesen ez a beállítás csak akkor van hatással a számfejtésre, ha a jövedelem nem éri el a minimálbér 30%-át, 2021-ben 50.220 Ft (januárban 48.300 Ft). A minimum járulékalap nem jelölhető együtt a Társas vállalkozás tagja (Egyéni vállalkozó) opcióval, ebben az esetben a Társas vállalkozás tagja, (Egyéni vállalkozó) opció alatt jelölhetőek a rájuk vonatkozó járulékbeállítások. Az új Tbj. 27.§ (3) pontja szerint munkaviszonynál nem kell alkalmazni „gyermekgondozási díjban, gyermekek otthongondozási díjában, örökbefogadói díjban, gyermeknevelést segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesülők” esetében. Mivel a törvény szövege nem tér ki rá, hogy ilyen esetben arányosítani kellene a járulékfizetési alsó határt naptári napokra, a GYES-en, GYED-en lévő érintettek esetében ki kell venni a jelölést, ha az adott hónapban egy napot is GYES-en, GYED-en stb. volt a munkavállaló.
Opciók:
- Nem vonatkozik a jogviszonyra (ha nem az új Tbj. 6.§ (1) a) szerinti jogviszonyról van szó, ezt kell választani)
- Járulékfizetési alsó határ figyelembevétele (normál munkavállalónál ezt kell választani, és ezt ajánlja fel a program)
- Járulékfizetési alsó határ mellőzése GYÁS, GYED miatt
- Járulékfizetési alsó határ mellőzése tanulói jogviszony miatt
Az utolsó két opció valamelyikét akkor kell kiválasztani, ha a jogviszonyra egyébként vonatkozna a járulékfizetési alsó határ figyelembevétele, de az új Tbj. 27.§ (2) bekezdése alapján azt nem kell alkalmazni. Jelenleg a beállításhoz nem köthetünk időintervallumot, így a számfejtés mindig az adott beállításhoz fog igazodni.
A program munkaviszony esetén a 2., a többi jogviszony esetén pedig a 1. opciót állítja be alapértelmezetten, számfejtés előtt ezeket ellenőrizni, és szükség esetén módosítani kell. Akinek a jövedelme eléri a minimálbér 30%-át, annál a beállítást nem veszi figyelembe a program.
- Tbj. szerint nem biztosított: A 2108M-08 oldal fejlécében jelezni kell, ha a magánszemély a Tbj. szerint nem minősül biztosítottnak. Ilyen pl. a munkaviszonyban foglalkoztatott (20-as alkalmazás minősége) saját jogú nyugdíjas (7-es, 8-as nyugdíjkód). 20-as alkalmazás minőségnél és 7-es, 8-as nyugdíjaskódnál bepipálja a program az opciót, de ettől eltérő beállításoknál is előfordulhat, hogy be kell jelölni.
- Régi tbj. júliustól is: Azon tanulószerződéses foglalkoztatottaknak, akiknek a tanulói jogviszonya 2020. május 31. előtt jött létre, a régi Tbj. szerint kell a járulékokat levonni, tehát társadalombiztosítási járulék helyett továbbra is nyugdíj-, és egészségbiztosítási járulékot fizetnek. Amennyiben 46-os alkalmazás minőségű tanulószerződésesnek számfejtünk, és be van pipálva a Régi tbj. júliustól az opció is a korábbi bérszámfejtési képernyő jelenik meg, így a régi TBJ szerinti járulékokat számolja a program júliustól is, a szociális hozzájárulási adót pedig a 2019. december 31-én érvényes mértékkel, 17,5 %-kal kerül kiszámításra.
- Foglalkoztatási jogviszonyt nem eredményező jogviszony: Amennyiben ezt bepipáljuk, úgy a program a 2308M-04-es lap tetején lévő „X”-et beteszi és ha van 2308M-08-as lap, azt törli, így nem fog készülni 2308M-09-02-es lap sem. Eddig a program csak a 900-as alkalmazás minőségnél kezelte ezt a lehetőséget.
A 08-as kitöltési útmutatója szerint:
„Abban az esetben, ha a 303-306., illetve a 314-315. sorokban foglalkoztatási viszonyt nem eredményező jogviszony alapján történő kifizetést tüntet fel, és kizárólag csak ezekben, illetve a 307. és a 312-313. sorokban szerepeltet adatot, akkor a 2308M-04-es lap fejlécében az erre szolgáló jelölő mezőben ezt a tényt „X”-szel kell jelölni.
Ilyen foglalkoztatási viszonyt nem eredményező, két fél között létrejött jogviszony alapján teljesített kifizetés pl:
- ingó bérbeadás (gépjármű bérlés) esetén
- bíróság, volt munkáltató, biztosító által megítélt/kifizetett jövedelempótló kártérítés esetén
- jogdíj.”
Amennyiben ez az opció be van jelölve, úgy a 08M-08 és a 08M-09-02 lapot nem kell kitölteni! A 20-as alkalmazás minősége mellett ez az opció nem jelölhető!
- Munkaidő
- Napi ledolgozott óra
- Heti ledolgozott óra
- Beosztás tervezés: Amennyiben a programban elérhető beosztás tervezést szeretnék alkalmazni, akkor szükséges ezt a jelölő négyzetet kiválasztani. (lásd.: Beosztás tervezés)
- Alap munkaidő: Itt lehet megadni, hogy a munkaidő keretben foglalkoztatott munkavállalónak mettől- meddig tart a munkaideje. A beosztás tervezésnél az itt megadott adatok kerülnek alapértelmezetten feltöltésre.
V23.17 verziótól a Számfejtés -> Nyomtatványok menüpontban új „Jelenléti ív” nyomtatási formátum érhető el. Ezzel lehetőséget biztosítunk a havi normál munkarendben foglalkoztatott munkavállalók részére a csoportos jelenléti ív előállítására. Napi munkaidőként a jogviszonynál megadott alap munkaidő jelenik meg.
- M. keret kezdete: Itt adható meg, hogy az érintetett dolgozó mikortól van munkaidő keretben foglalkoztatva.
- Pihenő idő figyelembevétele: Az opció kiválasztása esetén a „Bérszámfejtés beállításai/ Munkaidő keret” fülön megadott pihenő idő a munkaidő elszámolás során fizetett munkaidőnek minősül.
- Jövedelem
- Egy jogviszonyon belül évente 3 besorolási bér kezelésére van lehetőség.
- Besorolási bér: a havi bruttó bér, a bérszámfejtés kiinduló adata
- Hatályos: Itt lehet megadni a besorolási bér figyelembevételének kezdő dátumát.
- Ha mindhárom besorolási bér ki van töltve, akkor megjelenik egy felfelé mutató nyíl, melynek segítségével a béreket lehet eggyel felfelé tolni. Erre akkor lehet szükség, ha egy éven belül háromnál több alkalommal változik a besorolási bér. Ebben az esetben a korábban az első sorban szereplő adatok elvesznek.
- Munkakör
- Egy jogviszonyon belül évente 3 besorolási bér kezelésére van lehetőség.
- FEOR: Kézzel megadható, vagy F2-vel listából kiválasztható. Alkalmi munkavállalóknál is megadható, mivel a program a 60-as alkalmazás minősége esetén nem adja át a havi járulékbevallásba, csak a munkaszerződésen szerepelteti.
- Munkakör: A FEOR szám kiválasztásával automatikusan feltöltésre kerül a munkakör vagy a „>” gombra kattintva listából kiválasztható.
- Amennyiben 9-cel kezdődő FEOR esetén nincs beállítva, vagy lejárt a szociális hozzájárulási adó kedvezmény, a program figyelemeztetést fog küldeni jogviszony mentésnél és számfejtésnél is
- Szellemi fogl.: A V24.5 verzióban megjelent a jogviszonyon belül a Szellemi foglalkoztatott jelölési opció . Amennyiben a FEOR szám kitöltött és a FEOR-08 szerinti 0110 – 4229 tartományba esik, abban az esetben a „Szellemi fogl.” opcióhoz bekerül a pipa. Amennyiben ettől eltérő kód szerepel a FEOR-nál, úgy a rublika üresen marad, tehát fizikai foglalkoztatásként kezeli az alkalmazott ezen jogviszonyát a program. Az opció szükség esetén manuálisan változtatható.
- Érdekképviseleti tagdíj figyelembe vétele ennél a jogviszonynál - opció: amennyiben az Alkalmazotti törzs, Személyes adatok 2 fülön érdekképviseleti tagdíjat adunk meg jövedelem százalékában, vagy fix összegként forintban, akkor megjelenik ez az opció a Jogviszony beállításai Alapadatok fülön, melynek jelölését követően számfejtéskor figyelembe vesz a program.
- Önkéntes nyugdíjpénztári befizetés figyelembe vétele ennél a jogviszonynál - opció: amennyiben az Alkalmazotti törzs, Személyes adatok 2 fülön Önkéntes nyugdíjpénztárat választunk ki és beállítjuk a befizetést százalékban vagy forintban, akkor megjelenik ez az opció a Jogviszony beállításai Alapadatok fülön, melynek jelölését követően számfejtéskor figyelembe vesz a program.
- Hozott bér
- Az előző munkahelyről hozott adatlapot kell rögzíteni a programban az első hónap számfejtése előtt. A nyomtatványon az összes adatot ki kell tölteni, ami a hozott adatlapon szerepelt!
- Kisbenzinkutak kedvezmény: Részletek az alábbi linken: link