Beállítások fül:
- Kisbenzinkút kedvezmény: 2022. február 1-től csökkennek a kisbenzinkutakat üzemeltető vállalkozások közterhei. Részletesebb tájlkoztatást az alábbi linkre kattintva találunk: link
- KATA alany: KATA vállalkozás esetén pipáljuk be.
- KATA Koronavírus kedvezmény: 2022-től megszűnt
- KIVA alany: KIVÁ-s cég esetén pipáljuk be. Ekkor az alkalmazottaknak nem számol a program számfejtéskor szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást.
- Szakképzési hozzájárulás alany: 2022-től megszűnt
- 2021. júliusban változott a szakképzési hozzájárulás szabályozása, aminek az értelmezése a mai napig sem teljesen egyértelmű, több, különböző tájékoztatást kaptunk a NAV-tól szóban és írásban egyaránt, emiatt több frissítést is adtunk már ki az elmúlt hónapokban. Mint már korábban is írtunk róla, új kedvezmény került a törvénybe, amit kizárólag azok a vállalkozások tudnak érvényesíteni, akik tanulót foglalkoztatnak (Szkt. 107.§ (3b)), ugyanakkor érvényben maradt lényegében változatlan formában a 105.§ (3) bekezdése, miszerint „Nem keletkezik szakképzési hozzájárulásfizetési kötelezettség, ha a szakképzési hozzájárulásra kötelezettet szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség nem terheli.”
A legutóbbi NAV állásfoglalásokban a NAV júliustól úgy értelmezi a 105.§ (3) bekezdést, hogy csak akkor nem kell megfizetni a szakképzési hozzájárulást, ha egyáltalán nem keletkezik szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség a magánszeméllyel kapcsolatban (bár van korábbi, ezzel ellentétes állásfoglalásunk is). Ez az értelmezés jelentősen leszűkíti a kört, akik után igénybe vehető a kedvezmény, mivel ez csak akkor fordulhat elő, ha a jövedelem nem haladja meg a minimálbért, így kizárólag a szakképesítést nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak után vehető igénybe a kedvezmény, de náluk is csak akkor, ha egy fillérrel sem keresnek többet, mint a minimálbér (nem biztos, hogy ez lehetett a törvényalkotó szándéka). A rendelkezésünkre álló NAV állásfoglalásokat feltöltöttük a honlapunkra, a „Letöltés”-hez 2021. október 27-i dátummal.
Fentiek miatt a kedvezmények figyelembevételét beállításhoz kötöttük, és készítettünk egy új menüpontot, ahol listázhatjuk a megadott hónapban érvényesített szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás kedvezményeket a számfejtésből, illetve szükség esetén módosíthatjuk azokat.
- Két új beállítás jelent meg a szakképzési hozzájáruláshoz. Az első opciót bepipálva csak akkor számol kedvezményt a program, ha nem keletkezik egyáltalán szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség az adott alkalmazottal kapcsolatban, míg a másik opciót választva a program úgy működik, mint eddig: a minimálbér feletti részre számol csak szakképzési hozzájárulást. A legutóbbi állásfoglalásoknak az első (csak minimálbérig) opció beállítása felel meg, ezért frissítés után ez lesz az alapbeállítás. Figyelem! A beállítás az egész év számfejtésére hatással van, ha az első félévet kell módosítanunk, vagy utólag számfejtenünk, szükség esetén módosítani kell a beállítást!
- Tanulót foglalkoztat (Szkt. 107.§ (3b) kedvezmény): Ezt az opciót akkor kell bepipálni, ha a vállalkozás foglalkoztat olyan tanulót, aki után jogosult a 107. § (3b) bekezdés szerinti kedvezményre. Ha ez az opció nincs bepipálva, kizárólag abban az esetben számol a program 1,5% kedvezményt a szakképzési hozzájárulásból, ha a szociális hozzájárulási adóból 15,5% kedvezmény illeti meg. Ha viszont be van pipálva ez az opció, a program a 7,75%-os szociális hozzájárulási adó kedvezmény esetén is érvényesít 0,75% kedvezményt a szakképzési hozzájárulásból.
A szakképzési hozzájárulás adatok kitöltésére is kihatással van, ha bejelöltük a „Tanulót foglalkoztat” opciót a bérszámfejtés beállításaiban. Ha bejelöltük, a 30. sorban a bruttó járulékalap jelenik meg, és a kedvezmény részletezésre kerül a 40-41. sorok-ban (107.§ (3b) szerinti kedvezmény). Ha viszont nincs bejelölve, akkor a korábbi hónapokhoz hasonlóan már a csökkentett ösz-szeget kell a 30. sorban szerepeltetni, de ilyenkor a számfejtésben nem szerepelhet 0,75%-os szakképzési hozzájárulás kedvez-mény. Ha mégis volt ilyen számfejtve, a program exportálás közben figyelmeztetést ad, de ennek ellenére elvégzi az exportálást.
- Kis- és középvállalkozásnak minősülő
- Nonprofit gazdasági társaságnak minősülő
- Első számfejtési hónap felajánlása: Amennyiben év közben veszünk át egy céget és az addig számfejtett hónapot nem szeretnénk rögzíteni, úgy az Alapadatok -> Bérszámfejtés beállításai menüpontban be kell jelölni az első számfejtési hónap felajánlása opciót, így ebben az esetben azoknál a munkavállalóknál akinél még nem volt számfejtés, a program meg fogja kérdezni, hogy melyik hónapra szeretnénk a számfejtést elkészíteni.
FIGYELEM! AMENNYIBEN EZT A LEHETŐSÉGET VÁLASZTJUK, ÚGY FIGYELNI KELL AZ M30 ÉS AZ ADATLAP KIADÁSNÁL, MIVEL EBBEN AZ ESETBEN A BÉRT HOZOTT ADATKÉNT KELL RÖGZÍTENI ÉS A PROGRAM EZT BE IS FOGJA JELÖLNI.
- Importálás Munkaidő nyilvántartásból: az opció bepipálásval az adott ügyfélnél megjelenjenik az online munkaidőnyilvántartás kapcsolatához szükséges funkciók, erről részletesebb tájékoztatót a Béradatok menüpontban találunk.
- OLM Token megadása: Amennyiben OLM – es fiókból szeretnénk adatokat átvenni Internekapcsolaton keresztül, akkor itt írhatjuk vagy másolhatjuk be az OLM – ben lévő token kódunkat.
Ezután ha belépünk a Számfejtés / Béradatok menüpontba, majd a Munkaidő Import gombra kattintunk és az OLM internetkapcsolattal lehetőséget választjuk, akkor letölthetjük a kiválasztott hónapra a dolgozók OLM-ben rögzített jelenléti adatait. Ha a beállításoknál nem adtuk meg az OLM tokent, a program megkédezi, hogy szeretné – e most beállítani, ha nem – re kattintunk, akkor letöltés gomb inaktívvá válik. Csak abban az esetben aktív, ha meg van adva az OLM token.
- Naplózás engedélyezése: A programban lehetőség van a könyvelő által végzett rögzítéseket, módosításokat, törléseket és beállításokat naplózni, melyhez be kell állítani ezt az opciót. Amennyiben be van kapcsolva a felhasználó jogok kezelése, akkor a felhasználó nevét, egyéb esetben a számítógép nevét is tárolja a program.
- Végrehajtói díj (%): Letiltások esetén itt állítható be a végrehajtói díj. Alapesetben 8%, de ez módosítható.
Munkaidő keret fül: részletesebb információt az alábbi linken találunk: Beosztás tervezés
- Koronavírus kedvezmény: bővebb információt erre a linkre kattintva talál. 2022-től megszűnt
- Koronavírus kedvezmény 2: bővebb információt erre a linkre kattintva talál. 2022-től megszűnt