2023-tól a szabadság adatok nyilvántartása új oszlopokkal bővült. Bekerültek az előző évi-, az adott évi-, az eddig felhasznált- és a kiadható- szabadság napok. Az előző évi szabadságok átvételét évnyitáskor az Alapadatok/Törzsadatok átvételekor jelölhetjük be, illetve az új évi szabadságokat ugyanitt , a törzsadatok átvételekor számíttathatjuk ki a programmal.
2023-tól bekerült a programba az apai szabadság és a szülői szabadság.
Az apai szabadság maximum 10 nap lehet, amelynek az első 5 napjára 100% bér jár, a további napokra azonban már csak a bér 40%-a.
A szülői szabadság maximum 44 nap lehet, amelyre 10% bér jár.
Hóközi változás esetén, mindig a hatályos jogviszony beállításoknak megfelelő adatok jelennek meg.
Szabadság megváltás: Jogviszony megszűnése esetén a program már nem csak az alapszabadságot, hanem a gyermekek után járó szabadságot is arányosítja. Amennyiben a gyermekek után járó szabadság összesen napjainak száma nagyobb mint nulla, akkor a program ugyanúgy, mint az alapszabadságnál, felajánlja az arányosítást. A jogviszony megszűnés hónapjának számfejtése esetén a program megvizsgálja a fennmaradó szabadságok számát (alapszabadság + gyermekek után járó szabadság), és ha van kiadható, akkor az SV jogcímet bekészíti, és beírja a megváltandó szabadságok számát, figyelembe véve a hónapban ténylegesen szabadságon töltött napokat is.
A bérjegyezéken – mivel ismert a megváltott napok száma – a fennmaradó szabadságot is fel fogjuk tüntetni.
V25.7-től: NAV által adott állásfoglalás alapján, kilépő dolgozók szabadságmegváltás napjainak kiszámítása az alábbiak szerint módosul:
Kilépéskor a munkavállalót időarányosan megillető szabadság kiszámítása során az egyes jogcímeken járó szabadságokat (fizetett és a gyermekek után járó szabadság) nem külön-külön arányosítva kell összegezni, hanem össze kell adni a teljes naptári évre járó szabadságok mértékét, és az így kapott mértéket kell a tárgyévben munkában töltött idő [Mt. 115. § (2) bekezdés] és a tárgyév naptári napjai hányadosával arányosítani. Amennyiben az így kapott mértékben a töredék eléri a fél napot, úgy azt egy egész napként, a munkavállaló javára kell figyelembe venni.
Szabadság órában való nyilvántartása beosztástervezés esetén:
A 23.17-es verziótól kezdve lehetőség nyílik a szabadságok órában történő nyilvántartására is. Ez az opció a dolgozó jogviszonyában az Alapadatok fülön választható ki a „Beosztás tervezés” kijelölését követően.
A beállítás lehetővé teszi, hogy egyenlőtlen munkarend esetén az Mt. 124.§ (3) előírásának megfelelően a szabadságot órában is nyilván lehessen tartani. Így a Szabadság fülön már nem csak a napok, hanem az órák is megjelennek.
Az eddig felhasznált és kiadható szabadságok is órában jelennek meg. Ennek megfelelően a szabadságnyilvántartás és szabadság összesítés is módosításra került, valamint új nyomtatási formátumokat is létrehoztunk. Azon munkaidőkeretes dolgozóknál, akiknél be van jelölve a szabadság órában való nyilvántartása, már nem csak a tágyhavi munkanapok száma és a ledolgozott órák száma, hanem a szabadság óra adatai is megjelennek. A szabadság órában történő nyilvántartása feltételezi a munkaidőkeret használatát, amelyhez teljesen átdolgozásra került a beosztás tervezés menüpont működése. Erről részletes leírás található a Beosztás tervezésnél.