Törzsadatokról általános tudnivalókat a következő linkre kattintva olvashat: Törzsadatok
Ha új vállalkozást szeretnénk rögzíteni, először itt kell feltölteni az adatait. (Amennyiben a vállalkozásnak már történt számfejtése a (rókafej ikonos) kettős könyvvitel, pénztárkönyv, naplófőkönyv programjainkban, abban az esetben nem itt kell rögzíteni újként, hanem az Alapadatok/Importálás menüpontban tudják áthozni az előzményeket.)
Új vállalkozó esetén nyomjuk meg az 'Új tétel' feliratú gombot. Először egy négyjegyű azonosítót kell megadnunk (erre az állománynevek kialakításához van szükség). Az azonosító megválasztásánál a következőkre kell ügyelni:
Importálás: az „Importálás” gomb segítségével más RLB-s programokból lehet az ügyfelek törzsadatait importálni.
A funkció kizárólag az ügyféltörzsben szereplő adatokat veszi át, semmilyen más könyvelési, bérszámfejtési, vagy házipénztár adat nem kerül átvételre. Olyan esetben használható jól, ha pl. újonnan került megvásárlásra a könyvelő program és a bérprogram, és hogy az ügyfeleket csak egyszer kelljen rögzíteni a könyvelőprogramba, a bérbe pedig át lehessen azt venni.
Adatok 1 fül:
Az ügyfelekről sok hasznos adatot eltárolhatunk, de az azonosítón és a néven kívül a többit nem kötelező kitölteni (de célszerű, mert itt egy helyen mind megtalálható lesz, valamint a bevallások exportálásához szükség is lehet rá, pl. egyéni vállalkozók esetén az xx58 nyomtatvány a NÉV (m.sz.) mezőből veszi a vállalkozó nevét).
E-mail: a programból van lehetőség e-mailt küldeni az ügyfeleknek és az alkalmazottaknak is. Itt az ügyfél e-mail címét tudjuk beállítani, illetve PDF jelszót is megadhatunk a küldött dokumentumokhoz.
Alkalmazottaknak küldött e-mail esetén a pdf jelszó az alkalmazott adószáma, még akkor is, ha "Nincs használatban" van megadva. Ez alól egyedüli kivétel, ha mi adunk meg egyedi jelszót.
Három lehetőséget állíthatunk a PDF jelszóhoz:
- Nincs használatban: Ekkor nem kér jelszót a pdf olvasó a dokumentumok megnyitásakor.
- Adott jeszó: az itt beállított PDF jelszót kéri minden egyes ügyfélnek küldött dokumentum megnyitásakor.
- Mindig rákérdez: E-mail küldés előtt a pdf legenerálásakor megjelenő ablakban tudjuk külön beállítani a jelszót. Alapesetben az itt megadott jelszót készíti be a program, de ha külön jelszót szeretnék egyes dokumentumokhoz, akkor azt be tudjuk állítani, átírva a bekészítettet.
Inaktív opció: Az ügyfél törzsben beállíthatók a vállalkozások inaktívként. Erre akkor lehet szükség, ha már nem számfejtünk az illető vállalkozásnak, így ezeket a vállalkozásokat nem választhatjuk ki az ügyfél kiválasztása menüpontban. Ha viszont újra szükségünk van az adatokra, csak ki kell vennünk a pipát a törzsben az „inaktív” opcióból, és máris újra kiválaszthatók lesznek. Alapesetben az állományok rendezése sem fut le ezekre az ügyfelekre. Természetesen az éppen kiválasztott ügyfél nem állítható be inaktívként.
Adatok 2 fül:
Az ügyfelekről ezen a fülön további hasznos adatot eltárolhatunk:
- Adószám
- Adóazanosító
- Közösségi adószám
- TB törzsszám
- KSH szám
- Cégjegyzékszám
- TEÁOR
- Csal. gazd. nyilv. száma: Őstermelő esetén a program át tudja adni a 08A lapra a családi gazdaság nyilvántartási számát.
Továbbá itt tudjuk összekapcsolni a programot az RLB könyvelő programunkkal. Ahhoz, hogy ez működjön, előbb az Alapadatok/Beállítások menüben a Könyvtárak fülön be kell állítani a hálózatos RLB könyvelőprogramjaink elérési útvonalát.
Könyvelőprogram ügyfél törzsének kiválasztása:
BANK FÜL:
Itt adhatja meg az ügyfél banki adatait.
CÍMEK FÜL:
Itt adhatja meg az ügyfél székhely és telephelyi adatait.
JOGOSULTSÁGOK FÜL:
Ez a fül csak abban az esetben aktív, ha az ’Alapadatok’ főmenü – ’Beállítások’ menüpont – ’Alapbeállítások’ fül alatt a ’Felhasználói jogok használata’ opció be van jelölve, valamint adminisztrátorként vagyunk bejelentkezve, mivel a Jogosultságok fül kizárólag adminisztrátorok számára elérhető! Lásd még Alapadatok főmenü – Felhasználói jogok menüpont.
A jogosultságok fülön a bal oldali négyzetben a felhasználói jogosultsággal rendelkező személyek nevei láthatók. A következő négyzetben pedig a kiválasztott ügyfélhez hozzárendelt felhasználók. A bal oldali négyzetből a nevek a két négyzet közötti nyilak segítségével helyezhetők át a másik négyzetbe a nyilak irányának megfelelően. A szimpla nyilakkal egy kiválasztott felhasználót, a dupla nyilakkal az összes felhasználót tudjuk az egyik listából a másikba áthelyezni. Ha a második négyzetben lévő nevekből egyet kijelölünk, akkor hozzárendelhetjük, hogy a Bérszámfejtés, illetve Cégautó tekintetében milyen jogosultsága van az adott ügyfélre vonatkozóan. A jogosultág három féle lehet: letiltva, betekintés, engedélyezve.