Új letiltás rögzítése
Jogcím: Itt adjuk meg, hogy milyen letiltást szeretnénk érvényesíteni.
Letiltás kelte: az a dátum, ahonnan a letiltást vonni szeretnénk.
Sorrend: több letiltás esetén ezt a sorrendet fogja figyelembe venni a program.
További letiltáshoz kapcsolódó adatok rögzíthetők:
Megítélt összeg alapján: Ha ezt az opciót kiválasztjuk meg lehet adni a letiltás összegét, így a program addig végzi a letiltást, amíg a teljes összeg levonásra nem kerül. Ebben az esetben rögzíthetők az alábbi adatok is:
Megítélt teljes összeg
Hátralék
Havonta vonandó (Ft): Itt a havonta levonandó forint összeget lehet megadni.
Havonta vonandó (%): Itt százalékban lehet megadni a letiltás mértékét. Ha százalékot adunk meg, a nettó bérből számítja ki a program a levonás mértékét.
A rögzített letiltásokat módosíthatjuk, illetve törölhetjük a táblázatból.
Letiltás bontása
A programban átalakításra került a letiltások kezelése. A V22.17 verziótól lehetőség nyílik „letiltás csomagok” rögzítésére is, tehát az összetartozó letiltásokat egy letiltáson belül kezeli a program, valamint a Végrehajtói díj elszámolása is automatizálásra kerül.
Az Alapadatok -> Alkalmazotti törzs -> Jogviszony fülön az adott jogviszonyban a letiltásoknál lehetőség van a kiválasztott letiltás bontására. Erre azért van szükség, mert sokszor egy adott letiltás több részből tevődik össze, különböző kedvezményezettekkel, illetve összegekkel.
Amennyiben nem használjuk a letiltás bontását, úgy az eddig ismert módon tudjuk kezelni a letiltásokat.
A levonás maximum mértékének beállítása is átkerült erre a lapra, itt tudjuk kiválasztani, hogy legfeljebb 33%-ig, 50%-ig, vagy mindenkori öregségi nyugdíj összegéig tiltsa le a program a fennálló tartozásokat.
2023-ban a letiltások kezelésénél 28 500 forintról 60 ezer forintra emelkedik a havi jövedelem nem végrehajtható része.
A V23.17 verziótól új lehetőség jelent meg, amelynek bejelölésével eldönthetjük, hogy a program minden esetben figyelje-e a 60 000 Ft-os határt, vagy sem.
Új tétel rögzítésével meg kell adni a bontás típusát (Nem végrehajtó, Végrehajtó), megnevezését (a megnevezés után lévő nyíl segítségével az eddig rögzített megnevezések listájából választhatunk, illetve új megnevezést rögzíthetünk), a kedvezményezett nevét, számlaszámát és az összeget. Az eddig kifizetett egyenleghez a még fennálló tartozást kell beírni. Amennyiben a bontásból végrehajtói díjat kell számolni, úgy be kell pipálni a „Végrehajtói díj számítás” opciót. Alul összefoglaló táblázatot találhatunk a megítélt teljes összegről, a bontások összegéről, az eddig kifizetett, illetve hátralék összegekről.
Amennyiben akár csak egy tételhez is jelölésre kerül, hogy végrehajtói díj kerüljön elszámolásra, szükséges felvinni egy „Végrehajtó” típusú letiltás sort, ahol a végrehajtó adatai kerülnek rögzítésre, illetve ahová a letiltott összegek kerülnek utalásra:
Az egyes letiltásokhoz megjegyzés is rögzíthető, amely a dolgozó törzsadataiban bármikor elérhető.
A letiltások, valamint a letiltás bontásán belül is lehetőség nyílik a felrögzített tételek sorrendjének módosítására a gombok segítségével.
FIGYELEM, a beállított letiltások, illetve azok bontásai csak akkor kerülnek mentésre, ha maga a jogviszony is mentésre kerül!
Alapértelmezetten a végrehajtó díj mértéke 8%, ami módosítható az Alapadatok -> Bérszámfejtés beállításai menüpont „Beállítások” fülén.
A bérjegyzéken valamennyi rögzített levonás jogcím megjelenik.
A letiltások külön meg is tekinthetők a Letiltások listája menüpontban, erről bővebb információt az alábbi linkre kattintva találunk: Letiltások listája
További információkat a letiltások kezelésével kapcsolatban az alábbi linken találunk: Letiltások