Különböző áfa-összesítéseket, áfa-listákat készíthetünk képernyőre ill. nyomtatóra. Az ÁFA nyilvántartások a könyvelés ill. a kiegyenlítetlen számlák menüpontban rögzített áfás tételekből készülnek.
A menüpontba belépve – az időszak kiválasztása után - az ÁFA lista jelenik meg. A táblázat feletti vízszintes sorban megjelenő fülekkel választhatunk az analitikák között: ÁFA lista, ÁFA összesítés, Éves ÁFA összesítő, ÁFA bevallás, Összesítő nyilatkozat, Fordított áfás termékek nyilatkozata, Tételes adatszolgáltatás, PTGSZLAH, xxTFEJLH.
Alapvetően a lista a Listázások fejezetben leírt módon használható.
Szűkítés: A listát itt szűkíthetjük le egy adott intervallumra, valamint egyéb feltételek szerint.
A menüpontot elindítva a program összeállítja az áfa listát az összes lekönyvelt tételből és a kiegyenlítetlen számlákból. A táblázat oszlopai tartalmazzák a sorszámot, a könyvelés és áfa esedékesség dátumát, a bizonylatszámot, partnerkódot, a tétel megnevezését, pénzforgalom helyét, rovatszámot, gyűjtőt, áfa százalékot, a nettó áfa és bruttó összeget, az áfa tartalmat, a bevallás sorát, valamint az országkódot és a közösségi adószámot. Ha egy könyvelési tételen belül több rovatszámra könyveltünk, az a tétel több sorban jelenik meg, ugyanazzal a sorszámmal. A listában a kiegyenlítetlen számlák sárga háttérrel (nyomtatásban dőlt betűvel), a kiadáshoz tartozó tételek (áfa visszaigénylések) pedig negatív előjellel jelennek meg. Ez utóbbi a táblázat felett található jelölőnégyzettel módosítható. Ha a programban bármely kiadási tételnél mentes kulcsot állítunk be, az sem az áfa listában, sem a bevallásban nem fognak megjelenni. A mentes tételeket a paraméterezhető listában lehet lekérni.
Az előző fejezetekben leírtak szerint a listában lehet keresni összegre, szövegrészletre, a listát bármely oszlopa szerint növekvő ill. csökkenő sorrendbe rendezhetjük, és végül, de nem utolsó sorban szűkítés és nyomtatás után kilépés és újrakezdés nélkül módosíthatunk a szűkítés feltételein.
A menüpontba való belépéskor megjelölt időszak első és utolsó napja közötti forgalom áfás tételeinek összesítését kapjuk képernyőre áfa-nemenként, külön a visszaigényelhető (alap/áfa), külön a befizetendő (alap/áfa) tételek összesítését, valamint az egyenleget (áfa).
A táblázatba a könyvelésnél az 'Áfa esedékes' mezőben megadott dátum alapján kerülnek be a tételek mind a könyvelési állományból, mind a kiegyenlített számlák közül. Értelemszerűen a megadott intervallum nem a könyvelési dátumra, hanem az áfa esedékességére vonatkozik!
Mezőgazdasági vállalkozónál természetesen megjelennek a kompenzációs felárak is.
Az áfás tételek teljes éves összesítését láthatjuk nemenkénti, ezen belül havi bontásban. Külön-külön megtekinthetjük a fizetendő, a visszaigényelhető ÁFÁ-k és a kettő egyenlegének alakulását.
A táblázatba a könyvelésnél az 'Áfa esedékes' mezőben megadott dátum alapján kerülnek be a tételek mind a könyvelési állományból, mind a kiegyenlített számlák közül. Értelemszerűen a megadott intervallum nem a könyvelési dátumra, hanem az áfa esedékességére vonatkozik.
Mivel így a táblázat csak fektetve fér el nyomtatásban, alaphelyzetben nem fér el egy oldalon, hanem a három különálló táblázat külön oldalra kerül. Az adó alapja és az ÁFA értéke nyomtatásban nem egymás mellé, hanem egymás alá került, úgy, ahogy a képernyőn látjuk. Ennek ellenére van rá lehetőség, hogy három oldalnál kevesebbre is elférjen az összesítés. Először is beállítható a táblázat felett található jelölőnégyzetekkel, hogy csak az alap, vagy csak az ÁFA értéke jelenjen meg a táblázatban. Beállítható az is, hogy azok az ÁFA-kulcsok ne jelenjenek meg a táblázatban, amelyek nem tartalmaznak adatot. A nyomtatás gombra kattintva két nyomtatási formátum közül választhatunk: a folyamatos nyomtatás, és az oldalanként-i nyomtatás közül. Ez utóbbinál a fizetendő áfa, a visszaigényelhető áfa, és az áfák egyenlege külön-külön oldalra kerül.
Az xx08-hoz hasonlóan kötegelt nyomtatvány az xx65 is, az xx65A oldal maga a korábbi áfa bevallás, amihez több xx65M oldal tartozhat.
Az xx65M lap B blokkjában egy adószám mező van, ahova elsődlegesen a csoportazonosítót kell átadni, annak hiányában pedig a partner saját adószámát (első nyolc számjegyét).
Van azonban egy különleges eset: ha egy csoportba tartozó partnerek közül többtől is fogadtunk be jelentésköteles számlákat. Ezeket egyetlen M lapon kell jelenteni, mivel egy adószámhoz csak egy M lap tartozhat. Ilyen esetben a program továbbra is partnerenként gyűjti a jelentendő számlákat, de exportálásnál összevontan, a csoportazonosító szerinti egyetlen M lapra kerülnek a számlák. Erről egyrészt figyelmeztetést kapunk, hogy tudjuk, miért lett kevesebb M lap, mint a listában szereplő partnerek, másrészt ezekre az M lapokra nem lesz átadva a partner neve, hiszen több, különböző nevű partner számlái szerepelnek a listában a csoportazonosító alatt. A partner neve mező nem kötelező adat.
Ezen kívül egyetlen kitöltendő adat szerepel ezen az oldalon: a 06 – értékhatár alatti beszerzési számlák összevont adó összege. A többi sort automatikusan összesíti az ÁNYK. A nyomtatványon külön oldalon kell szerepeltetni a fizetendő és a levonható áfával kapcsolatos tételeket, valamint külön oldalon kell jelenteni a korábban jelentett számlák esetleges korrekcióit. FIGYELEM! A korrekciós oldalakat a program nem tudja kezelni, szükség esetén kézzel kell módosítani a bevallást a beküldés előtt!
További szempontok a bevallás elkészítésével kapcsolatban:
Ennek hatásai:
Törvényi hivatkozás: új áfa tv. 132-§ (2)-(3) bekezdés.
Az ÁNYK az NAV honlapjáról ingyenesen letölthető nyomtatványkitöltő program. Legfontosabb tulajdonsága, hogy az ezzel ellenőrzött és kinyomtatott nyomtatványok aláírás után beadhatók az adóhatósághoz. Fontos, hogy az aktuális verzió legyen letöltve és telepítve mind a keretprogramból, mind a nyomtatványokból. A letöltésről, telepítésről és a használatról a www.nav.gov.hu honlapon találnak információkat.
Az ANYK Export gombbal előállítható az ÁNYK számára egy fájl, aminek segítségével átemelhetők az adatok. Az exportáláskor először meg kell adnunk egy fájlnevet. A program az alábbi formátumú nevet ajánlja fel: azonosító_afabev_dátum.imp. Ahol az azonosító az ügyfél ügyféltörzsben megadott azonosítója, a dátum pedig a napi dátum. Az import fájlok kiterjesztése mindenkor: „.imp”. A fájl neve és a mentés helye (alapértelmezetten a program könyvtára) természetesen megváltoztatható. A mentés helyét meg kell jegyezni, mert ezt a könyvtárat kell megadni az ÁNYK programban az importáláshoz (további információ az importáláshoz ÁNYK program dokumentációjában).
További tudnivalók:
Bevallás tárolása gomb megnyomásával tárolhatjuk a beküldött bevallásokat, amik megjelennek a képernyő alján lévő Beküldött áfabevallások táblázatban. Az eltárolt bevallások a törlés gomb megnyomásával törölhetők. Illetve a nyomtatás gomb megnyomásával az Áfabevallás előzmények formátum kiválasztásával ki is nyomtathatók.
Az összesítő nyilatkozatban a közösségen belüli termékértékesítésen és beszerzésen kívül jelenteni kell a közösségen belüli szolgáltatásnyújtást és szolgáltatás igénybevételt is, ráadásul amennyiben az ÁFA bevallást havonta kell benyújtaniuk, az összesítő nyilatkozat benyújtása is havonta történik.
Az összesítő nyilatkozatban közösségi adószám szerint összesítve kell feltüntetni partnerenként a közösségi adószámmal rendelkező vevőknek teljesített termékértékesítést ill. szolgáltatásnyújtást, valamint a közösségi adószámmal rendelkező szállítótól történt termékbeszerzéseket ill. szolgáltatás igénybevételt.
A termékbeszerzésről ill. szolgáltatás igénybevételről valamint a termékértékesítésről ill. szolgáltatásnyújtásról egyetlen bevallást kell benyújtani (xxA60). Az összesítő nyilatkozat elkészítése a következő:
A program begyűjti a táblázatba az adatokat mind a pénztárkönyvből/naplófőkönyvből, mind a kiegyenlítetlen számlákból az áfa esedékessége alapján.
A tényleges bevallásban csak az országkódot, a közösségi adószámot, valamint a bevallási időszakban történt értékesítés ill. beszerzés összegét kell feltüntetni, de a program megmutatja a partner nevét is, valamint az összesített tételek számát a könnyebb ellenőrizhetőség miatt.
A nyomtatás gombbal kétféle formátumban nyomtathatjuk ki a táblázatot. Az összesítő nyilatkozatot választva a négy táblázat adata egy listán belül jelenik meg. Az összesítő nyilatkozat részletezőt választva partnerenként csoportosítja a program a számlákat.
Az ÁNYK Export gombbal az ÁNYK xxA60-as nyomtatványába exportálhatók a kigyűjtött adatok, mely az áfa bevalláshoz hasonlóan azonnal be is tölthető az ÁNYK-ba. A címlapra a program átadja az adatokat az Ügyfél törzs alapján.
2024-től a program már átadja a főlapra a bevallás gyakoriságát (H – Havi, N -Negyedéves) is.
Amennyiben egy olyan devizás számlát egyenlítünk ki, amin összesítő nyilatkozatos tétel van, azokban az esetekben a program újraszámolja a kiegyenlítés összegét az eredeti árfolyammal és azt adja át.
A belföldi fordított adózás alá eső ügyletek körét 2012. július 1-jétől kiterjesztették egyes mezőgazdasági termékekre, 2015. január 1-jétől pedig egyes acélipari termékre.
A fordított áfás termékek nyilatkozata fülön jelenik meg a bevallás xx65-07 ill. 08-as oldalaira exportálandó adatokat tartalmazó táblázat.
A tételes bevallást tartalmazó adatokról tudni kell, hogy jelenleg az ezeket tartalmazó adatbázis nincs kapcsolatban a könyvelési adatbázissal, könyvelés nélkül is kitölthetők az adatok. Ennek több oka van:
Ez azt jelenti, hogy az áfa bevallás xx65-07, 08 oldalaira exportálandó adatokat a könyveléstől külön is rögzíthetjük, de természetesen a könyvelés során lehetőségünk van rá, hogy a könyvelt számla ebbe az adatbázisba is bekerüljön a további adatokkal kiegészítve. Lásd Fordított ÁFA könyvelése fejezet.
A táblázat sárga oszlopai tartalmazzák azokat az adatokat, amelyeket feltétlenül át kell adni a bevallásba, a fehér oszlopok olyan adatokat is tartalmaznak, melyek segítségével könnyebben beazonosíthatók a számlák.
Az időintervallum megadásával a program leszűkíti azokat a tételeket, melyek az adott időszakra esnek. Külön jeleníthetők meg az értékesítéssel és a beszerzéssel kapcsolatos tételek, ezt a táblázat felett állíthatjuk be. A táblázatba a táblázat felett található gombok segítségével rögzíthetünk új sort, módosíthatunk, illetve törölhetünk egy meglévő tételt.
Az adatok rögzítését a megjelenő ablakban végezhetjük el:
Amennyiben a könyvelés közben rögzítjük az adatokat, a könyvelési adatok alapján kitöltésre kerül a az első sor (értékesítés vagy beszerzés), a dátum, a bizonylatszám, a partner adatok, és az adóalap, tehát ekkor csak a terméket kell kiválasztani és a mennyiséget beírni.
Figyelem! Ha rögzítés során olyan értékeket adunk meg, ami nem esik bele a beállított intervallumba, vagy beszerzést rögzítünk és értékesítésre szűkítve látjuk a listát, a rögzített adatok értelemszerűen nem jelennek meg a táblázatban, csak a feltételek módosításával (de ettől függetlenül a mentés megtörténik)!
Az ÁFA bevallás fülön az ÁNYK Export gombra kattintva a három táblázat (ÁFA bevallás, Fordított áfás termékek nyilatkozat és a Tételes bevallás) egyszerre kerül átadásra, hiszen egyetlen nyomtatványon kell őket bevallani.
A „Nyomtatás” gombra kattintva a képernyőn látható táblázat kerül nyomtatásra. Ha az Exportálásra kattintunk a képernyőn látható táblázatot exportálja a program Excelbe.
A xx65 bevallás 100-101-es soroknak négy oszlopa van, külön a mezőgazdasági, és külön a vas és acélipari termékeknek. A kompatibilitás és áttekinthetőség miatt a bevallásban felvettünk két új sort a programban: a 102-103 sorokat, ezekre kell könyvelni a vas és acélipari termékeket. Természetesen a xx65-ös bevallásban a megfelelő mezőbe lesznek átadva az adatok. Részletesen:
Az ÁFA analitika ablakban külön „fülön” jelenik meg a tételes adatszolgáltatás. Ha a bevallás elkészítését követően adat került erre az oldalra, a fejléce piros színűre vált. Az oldalon két táblázatot látunk, a felsőben azon partnerek láthatóak, akikről kell 65M nyomtatványt benyújtanunk. Az adószámon és a néven kívül láthatóak a számlák mennyisége és adótartalma. Az alsó táblázatban ahhoz a partnerhez tartozó számlákat láthatjuk, amely a fenti táblázatban ki lett választva. Exportálás előtt feltétlenül ellenőrizzük, hogy minden partnernek ki lett-e töltve az adószáma, ha hiányzik valakié, exportálás előtt írjuk be a partner törzsbe. Ha üres adószámot talál a program exportáláskor, figyelmeztetést kapunk, és a hiányos partner 65M nyomtatványa nem kerül átadásra! A lista nyomtatható és exportálható a képernyő bal oldali sávjában található szokásos gombokkal.
Tudnivalók a tételes adatszolgáltatással:
További tudnivalók:
A Módosítás gombbal közvetlenül innen is lehet a tételt módosítani, nem kell hozzá átlépni az adott naplóba és onnan módosítani.
A Számlakép megtekintése gomb akkor aktív, ha a számlát a CashBook-ból töltöttük le.
A két táblázatrész közötti Ellenőrzés gomb arra szolgál, hogy a segítéségvel ellenőrzni lehessen a NAV Online számla rendszeréből letöltött és az adott időszakra lekönyvelt szállító számlákat. Az ellenőrzés folyamán a program ± 2 Ft-os eltérést nem vesz figyelembe.
A táblázatban a partner, annak adószáma, valamint a bizonylatszámon kívül megjelenik egymás mellé rendezve a könyvelésben lévő és az OSA-ból kapott teljesítési dátum, nettó összeg, Áfa összeg, valamint, hogy a bizonylat korrekciós bizonylat-e.
Az egymás mellé rendezett azonos mezők miatt jól látszik, ha a könyvelt és az OSA rendszerből kapott adatok között eltérés van.
Ha egyezés van, akkor a Megjegyzés mezőben az "Egyezik" szöveg jelenik meg és az egész sor zöld színű.
Amennyiben viszont eltérés van, akkor a mezőben az alábbi lehetőségeket írhatja ki a program:
Ez utóbbi nem feltétlenül jelenti azt, hogy tényleg nem található meg az OSA rendszerében a számla, hanem azt, hogy nem tudta beazonosítani a program a lekönyvelt számlát egyetlen olyan OSA számlával sem, amelyiknek egyezett volna a partner adószáma és a bizonylatszáma is. Lehetséges az is, hogy az Online számla fogadás menüpontban nem került letöltésre az adott időszak minden számlája. Ezt újból letöltve, a program meg fogja találni a párját, feltéve, ha pontosan egyezik az adószám és a bizonylatszám.
A listában kereshetünk, illetve szűkíthetünk a beírt feltétel szerint, valamint szűkíthetjük a listát az ablak jobb felső sarkában található lenyíló lista segítségével az alábbiak szerint:
A V24.5-ös verzióban az „Áfa ellenőrzés OSA alapján” ablak bal alsó sarkában megjelent a „Módosítás” gomb, melynek segítségével közvetlen beléphetünk az adott szállító tételbe, ellenőrizhetjük és módosíthatjuk az adatokat. Amennyiben a számlából „Tétel mentése” gombbal lépünk ki, visszakerülünk az ellenőrző ablakba, és a tétel „Megjegyzés” oszlopában a „Módosított számla, frissítést igényel” státuszt láthatjuk. A státusz frissítését az ablak bezárásával és újra megnyitásával végezhetjük el.
Ez a nyomtatvány 2021.január 04-én megszűnt! (Ezt a A Magyar Közlöny 2020. évi 295. számában, 2020. december 30-én kihirdetett 17/2020. (XII.30.) PM rendelet 4. §-a mondja ki. A 4. § hatályon kívül helyezte a nyomtatvány benyújtásának kötelezettségét előíró jogszabályi rendelkezést (50/2013. (XI. 15.) NGM rendelet 9/C. §). )
Azon adózóknak, akik online pénztárgép használatára kötelezettek, de ehelyett vállalták, hogy minden vevőnek számlát állítanak ki, ezen a nyomtatványon kell havi rendszerességgel a tárgyhónapot követő hónap 15-ig a számlákról adatot szolgáltatni.
Eredetileg ezt a nyomtatványt csak a számlázó programjainkban készítettük el, mivel úgy gondoltuk, hogy ez nem a könyvelő, hanem a vállalkozó feladata, ha már úgy döntött, hogy pénztárgépvásárlás helyett ezt a lehetőséget választja.
Az adatok kigyűjtése nem a megszokott módon történik, a megadott feltételeknek megfelelően a program leválogatja a könyvelési tételeket, de a feltöltés nem törli a korábbi „találatokat”, hanem kiegészíti azt. Ennek oka, hogy előfordulhat, hogy csak különböző feltételekkel lehet a számlák egy-egy részét kigyűjteni, de egyetlen nyomtatványban kell szerepeltetnünk, tehát egyszerre kell exportálnunk az adatokat (például különböző számlatömbök, különböző típusú számlák stb.).
Az első feltétel, amit meg kell adnunk az időszak. Ezt követően ki lehet választani pénzforgalmi helyet, de üresen is hagyhatjuk (minden tételt figyelembe vesz a program). A tételeket csak a pénztárkönyv/naplófőkönyv bevételi tételeiből tölti fel a program, a kiegyenlítetlen számlákból nem
Lehetőségünk van szűrni a megjegyzés, bizonylatszám, és gyűjtő alapján, mindhárom esetben teljes egyezőségre, részleges egyezőségre, vagy szóelejei egyezőségre. A legpontosabb találatot a megjegyzésre kaphatunk, de ezt csak akkor tudjuk megtenni, ha következetesen az adatszolgáltatásban szereplő számlákat ugyanazzal a megjegyzéssel rögzítjük. Ha ez nem történt meg, bizonylatszám alapján is szűrhetünk, ekkor célszerű a számlaszámok elejét megadni szűkítésként. Ha pl. több kézi számlatömböt használtunk, egyenként megadhatjuk a különböző tömbök bizonylatszámainak az elejét, így tömbönként töltve fel a táblázatot a feltöltés gombra kattintva.
A táblázatban 6 típusú számla szerepelhet:
NOR – Normál számla
ESN – Egyszerűsített számla
SZN – Sztornó normál számla
SZE – Sztornó egyszerűsített számla
MN – Módosító normál számla
ME – Módosító egyszerűsített számla
Feltöltés előtt megadható, hogy normál, vagy egyszerűsített számlákról van szó. Ha mindkét típusú számlából állítottunk ki, külön kell feltölteni, vagy feltöltés után át kell írni a számla típusát. A program a negatív számlákhoz a sztornó számla kódját írja be. Ebben az esetben feltétlenül ki kell tölteni az előzmény számla sorszámát, de ezt a program nem tudja megtenni, mivel nem tárolja. Módosító számlát a program szintén nem tudja feltölteni, ha volt ilyen, azt kézzel kell beállítani exportálás előtt. A partner címét csak akkor tudja kitölteni a program, ha az adott partner szerepel a partner törzsben (a pénztárnaplóban úgy is megadhatjuk a vevő nevét, hogy nem vesszük fel a törzsbe).
Mivel a feltöltés több fázisban is történhet, a táblázat ürítésére külön gombot hoztunk létre „Lista törlése” felirattal. A „Tétel törlése” gombbal a táblázatban kiválasztott sor törölhető. A több fázisban történő feltöltéskor a program egy számlaszámot csak egyszer szerepeltet, így nem probléma, ha a feltételekben átfedés van. Az elkészült táblázat kinyomtatható (itt a nyomtatványtól eltérően a napok egymás után fognak következni), ÁNYK-ba exportálható. A 01-es oldalon fel kell tüntetni a pénzátvételi hely nevét és címét. A nevét az „üzlet neve” mezőben tudjuk megadni (a program csak egyet kezel!), amit alapértelmezetten a vállalkozás nevével tölt fel a program, exportálás előtt módosítható. A címhez az ügyfél törzsben megadott címet adja át a program.
A 2020-as évtől az áfabevallás készítésekor megjelenik a turizmusfejlesztési hozzájárulás bevallásához az adatok összegyűjtése és a bevallás feldása az ÁNYK-ba. Amennyiben a megadott időszakban a program talál a feltételeknek megfelelő tételeket, az „xxTFEJLH” lap fejléce pirosra vált, és a lapon lévő „xxTFEJLH exportálás” gombbal átadható a nyomtatvány.
Az étkezőhelyi vendéglátáshoz, a szálláshely-szolgáltatáshoz, és a menetrend szerinti buszos városnéző turisztikai szolgáltatáshoz megadhatunk 1-1 árbevételi rovatszámot. Megadható egy rovatszámcsoport első pár számjegye is, a program azokat a számlasorokat gyűjti össze, amelynél a megadott rovatszám ezekkel kezdődik. További feltétel, hogy a számlasorban 5%-os áfakulcs, 05-ös bevallási sor legyen megadva, vagy szálláshely-szolgáltatás esetén az ügyfél törzsben nem áfás ügyfélként legyen a vállalkozás beállítva (ekkor a mentes tételeket is hozza). A V23.9 verziótól a program figyelembe veszi felgyűjtéskor a kiegyenlítetlen számlákban rögzített azon tételeket is, amelyek az áfa esedékesség dátuma szerint az adott időszakhoz tartoznak.
2023-tól a 23TFEJLH nyomtatványon külön soron adatot kell szolgáltatni a TEÁOR ’08 49.39 M.n.s. egyéb szárazföldi személyszállítás tevékenység közül a „hop on hop off” jellegű menetrend szerinti buszos városnéző turisztikai szolgáltatásról. Az áfa analitika 23TFEJLH fülön új sorban megadhatunk ehhez tartozó árbevétel rovatszámot, majd a „Feltölt” gombra kattintva betöltődnek az adatok, amennyiben a megadott időszakban a program talál a feltételeknek megfelelő 5% os áfakulcshoz tartozó tételeket.
A koronavírussal kapcsolatos járványhelyzet miatt a vállalkozások 2020. március 1-jétől év végéig mentesültek a turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetése alól, így havi bevallók esetében márciustól, negyedéves bevallók estében a II. negyedévtől be sem kellett nyújtani az xxTFEJLH nyomtatványt. Az éves áfabevallóknak azonban február 25-ig be kell adni a bevallást a januári és februári adatokkal. Részlet az xxTFEJLH kitöltési útmutatójából:
A turizmusfejlesztési hozzájárulásra kötelezettet a 2020. március 1. napjától 2020. december 31. napjáig terjedő időszakra nem terheli hozzájárulás fizetési kötelezettség, erre az időszakra a turizmusfejlesztési hozzájárulást nem kell megállapítania, bevallania és megfizetnie.
A bevallást nem kell benyújtani:
Annak a turizmusfejlesztési hozzájárulásra kötelezettnek, amelynek a turizmusfejlesztési hozzájárulást
időszakra vonatkozó turizmusfejlesztési hozzájárulást kell megállapítania, bevallania és megfizetnie.
A fentiekre tekintettel, ha a bevallási időszak
- teljes egészében a mentességgel érintett időszak(ok)ra esik, a bevallást nem kell benyújtani,
- egy része a mentességgel érintett időszak(ok)ra esik, a bevallási időszak megjelölése a nyomtatványon változatlan marad, ám a hozzájárulás alapjának meghatározásakor a fent írtakra figyelemmel kell lenni.
A Könyvelés ⇒ Áfa analitika menüpontban az ÁFA lista, Összesítő nyilatkozat és a Tételes adatszolgáltatás fülnél a számlákat közvetlenül is lehet módosítani, illetve a CashBook számlaképet megnyitni. A CashBook-os számlaképeknél a bizonylatszám vastagon van szedve. Amennyiben egy számla módosításra kerül, a program újra generálja az összes listát a módosított adatok alapján.
Évenkénti fejlesztések:
2024:
2024. január 1-jétől az áfatörvény – a 27, 18 és 5 százalékos mellett – egy új, 0 százalékos adómértéket határoz meg. Ez az új, 0 százalékos adómérték a VTSZ 4902 alá tartozó napilap (hetenként legalább négyszer megjelenő kiadvány) értékesítésekor alkalmazandó. Az ide tartozó termékértékesítésről kiállított számla adatairól a 0%-os adómérték alkalmazásával kell a számlaadat-szolgáltatási kötelezettséget teljesíteni, közölte honlapján a NAV.
https://nav.gov.hu/ado/afa/Uj_0_-os_adomertek_a_szamlaadat-szolgaltatasban_2024-tol
2023.12.21-én kiadta a 2465-ös áfabevallás nyomtatvány tervezetét, ennek megfelelően az alábbi módosításokat hajtottuk végre a programban:
5 új bevallási sor került a 0%-os áfakulcs miatt a nyomtatványba, melyek a következők:
- 110 : 0 %-os kulcs alá tartozó értékesítés (04 és 05 bevallási sorok közé került az áfabevallásban)
- 111 : 0 %-os kulcs alá tartozó belföldi termékbeszerzés, szolgáltatás után (63 és 64 bevallási sorok közé került az áfabevallásban)
- 112 : Közösségen belülr