Az eddig kiállított számlák adatai listaszerűen jelennek meg, amely a következő adatokat tartalmazza:
- számla nyomtatott állapota, számlasorszám, számla típusa, vevő neve,
- számla kelte, teljesítés dátuma, fizetési határidő dátuma, fizetési határidőig hátralévő napok száma
- fizetési mód, utolsó kiegyenlítés dátuma,
- nettó végösszeg forintban, ÁFA értéke forintban, bruttó végösszeg forintban,
- összes kiegyenlítés összege,
- számla devizaneme, devizanem árfolyama,
- devizás nettó végösszeg, devizás ÁFA értéke, devizás bruttó végösszeg,
- összes kiegyenlítés összege devizában,
- sztornó számla, helyesbítő számla, előleg számla esetén az előzmény számla sorszáma; több előleg tételes végszámla esetén az utolsó előlegszámla sorszáma,
- számla megjegyzése (első 240 karakter),
- Online Számla adatszolgáltatás státusza
A számlákkal kapcsolatos műveletek:
- Új számla készítése: A kezelése megegyezik az „Új számla készítése” menüponttal (tudnivalók az Új számla készítése pontban) vagy „Új egyszerűsített számla készítése” menüponttal (tudnivalók az Új egyszerűsített számla készítése pontban).
- Számla módosítása vagy megtekintése: A kiállított számla csak megtekinthető, ha már megtörtént a kinyomtatása, ellenkező esetben még módosítható. A számla módosítás kezelése megegyezik az „Új számla készítése” menüponttal (tudnivalók az Új számla készítése) azzal a megszorítással, hogy a számla kelte nem lehet korábbi, mint az előző számla kelte és nem lehet későbbi, mint a következő számla kelte.
- Számla kiegyenlítése: Ha a számlát már kinyomtattuk, akkor lehetőség van a számla kiegyenlítésére.
A kiegyenlítés dátumán kívül meg kell adni a bizonylat (pl. utalás esetén bankbizonylat) számát, illetve azt, hogy hol történt a kiegyenlítés (kifizetőhely). Ezek kitöltése csak abban az esetben szükséges, ha a naplófőkönyv illetve a pénztárkönyv programmal szeretnénk automatikusan lekönyveltetni a számlákat. Készpénzes számla esetén a kiegyenlítés dátuma megegyezik a számla keltével, ami automatikusan kitöltődik a számla mentésekor. A program az 1,5 millió forint vevőnkénti havi készpénzforgalomra figyelmeztet. A számla devizában is kiegyenlíthető, ilyenkor megadható a devizanem és átírható az árfolyam is. Élő internetkapcsolat esetén az Árfolyam címkére kattintva a dátum és devizanem alapján az árfolyam az MNB középárfolyama szerint online frissíthető.
Lehetőség van a számla részkiegyenlítésére is. Ebben az esetben a következő kiegyenlítéskor már csak a különbözet összegét ajánlja fel a program. A kiegyenlítések tetszőlegesen módosíthatók vagy törölhetők.
Ha több számlát jelölünk ki, akkor nincs lehetőség az összeg szerkesztésére. Ebben az esetben a bruttó végösszegére történik a kiegyenlítés vagy törlés esetén az összes kiegyenlítése törölve lesz.
- Számla sztornózása, számla törlése vagy sztornózás visszavonása: Ha a számlát már kinyomtattuk, akkor lehetőség van a számla sztornózására. A művelettel már sztornózott számla vagy sztornó számla nem sztornózható, ilyenkor „Új számla készítése”-vel „kézi” úton kell sztornó számlát kiállítani és ott „sztornó számla” típust kell kiválasztani (tudnivalók az Új számla készítése pontban). A „Sztornózás” gomb helyesbítő számla esetén sem engedélyezett, csak az alapszámla sztornózható és ha az alapszámlának van helyesbítő számlája, akkor a helyesbítő számla is sztornózásra kerül a két számla tételei a sztornószámlán össze lesznek vonva.
A számla sztornózás kezelése megegyezik az „Új számla készítése” menüponttal (tudnivalók az Új számla készítése pontban) azzal a megszorítással, hogy csak a számla kelte, teljesítés dátuma, pénzforgalmi elszámolás jellege (visszafizetés esetén) és a megjegyzés rovat szerkeszthető.
A számla összes tétele negatív mennyiséggel fog szerepelni, így a tételenkénti nettó ár és a számla összesen értéke is negatív lesz. A mennyiséggel nem rendelkező tételek esetében a nettó értéket veszi figyelembe a program.
A sztornózás visszavonására akkor van lehetőség, ha tévesen sztornóztunk, még nem nyomtattuk ki a sztornó számlát, és az utolsó számla maga a sztornó számla.
A számla törlésére akkor van lehetőség, ha tévesen számláztunk, még nem nyomtattuk ki a számlát, és az utolsó számla maga a számla.
Egyszerűsített készpénzfizetési számla esetén sztornózáskor illetve törléskor a program rákérdez, hogy a tárbizonylatot (bolti eladást) is akarja-e sztornózni illetve törölni.
- Számla helyesbítése vagy helyesbítés visszavonása: Helyesbítő számlát akkor állíthatunk ki, ha a számla nem rontott és csak a tételekben történik változás. Ha a számlát már kinyomtattuk, akkor lehetőség van a számla helyesbítésére. A művelettel már helyesbített számla vagy helyesbítő számla nem helyesbíthető, ilyenkor „Új számla készítése”-vel „kézi” úton kell helyesbítő számlát kiállítani és ott „helyesbítő számla” típust kell kiválasztani (tudnivalók az Új számla készítése pontban). Ilyenkor a számlatételek párosítva lesznek egy negatív (eredeti tétel) és egy pozitív (új vagy helyesbítő tétel) tétellel. Az eredeti tételek nem módosíthatók, viszont a helyesbítő tételek módosításával állítható be a helyesbítés. Számla mentésekor a program megkérdezi, hogy a nem módosított (helyesbített és helyesbítő) tételpárokat törölje-e a program vagy sem.
A számla helyesbítés kezelése megegyezik az „Új számla készítése” menüponttal (tudnivalók az Új számla készítése pontban) azzal a megszorítással, hogy csak a számla kelte, teljesítés dátuma, fizetési módja, megjegyzés rovat, pénzforgalmi elszámolás jellege, kedvezmény és a helyesbítő tételek szerkeszthetők. A tételek mellé további új vagy rendezetlen tételek vehetők fel. A számla csak akkor menthető el, ha a mennyiségben, az árakban vagy a kedvezményben történt változás.
A helyesbítés visszavonására akkor van lehetőség, ha tévesen helyesbítettünk, még nem nyomtattuk ki a helyesbítető számlát, és az utolsó számla maga a helyesbítető számla.
- Számla nyomtatása vagy nyomtatás másolat készítése: Információk a Bizonylatok nyomtatása pontban található.
A számla szűkítések:
- Kiegyenlítés állapota szerint
- Számlák típusa szerint
- Sorszám, dátumok, vevő, devizanem és fizetési mód szerint
A számlalistával kapcsolatos összegzések:
- Számlák típusa és kiegyenlítés állapota szerinti darabszáma
- Számlák típusa és kiegyenlítés állapota szerinti forintos (vagy devizás) összege
A számlalistából az alábbi listák nyomtathatók ki:
- Számlák listája
- Számlák listája devizaadatokkal
- Számlák listája partnerenként összesítve
A számlalista tételsor-jelölések jelentése:
- K: Egyszerűsített számla
- V: Előlegről szóló számla végszámlája
- E: Előlegről szóló számla
- G: Gyűjtőszámla
- F: Fordított adózású számla
- T: Folyamatos teljesítésű számla
- L: Előszámla
A számlalista tételsor-kiemelések jelentése:
- Piros: Sztornózott és sztornó számla
- Zöld: Helyesbítő és helyesbített számla
- Fekete: Kiegyenlített számla
- Kék: Kintlévőség (nincs még kiegyenlítés és fizetési határidőn belüli)
- Barna: Késedelmes (nincs még kiegyenlítés és fizetési határidőn túli)
- Bordó: Részben kiegyenlített számla
- Szürke: Archivált számla
- Félkövér: Devizás számla
További tudnivalók az Ablakok pontban.