Számlázás - Ablakok dokumentáció
V9.84

Számlázás  «  Általános tudnivalók
Oldal letöltése

2.9. Ablakok

A törzsek kezelésekor, a listával rendelkező ablakok felső részén egy kereső mező található. A törzsadatok az ablak jobb oldalán található gombokkal bővíthetők, módosíthatók, a tételekről szerkesztésre másolat készíthetők illetve törölhetők. Felvitel, módosítás vagy tétel másolás esetén válnak az ablak alsó részében elhelyezett adatok szerkeszthetővé. Az ablak felső részén látható gyorskereső mező segítségével a megadott tételre ugorhatunk.

A lista oszlopfejlécére kattintva a táblázat az adott oszlop szerint növekvő sorrendbe rendezhető. Ha ismét rákattintunk az oszlopfejlécre, akkor viszont csökkenő rendezettséget kapunk. A rendezettséget az oszlopfejléc felirata mellett látható „▲” (növekvő) vagy „▼” (csökkenő) ikonok jelzik. Ha a rendezés során nem jelenik meg az ikon, akkor az oszlop szerint a lista nem rendezhető.

 

A listák kezelésekor szintén találkozhatunk a listaablak felső részén elhelyezett keresővel/szűkítővel, egy mezőkiválasztó és egy kereséséi mód listadobozzal kibővítve, amelyben megadható, hogy melyik mező szerint milyen módon akarunk keresni/szűkíteni. Továbbá egy általános, listaműveletekre vonatkozó eszköztár is megjelenik az ablak bal oldalán. A zöld címkére kattintva gyorsszűkítő módból gyorskereső módba válthatunk és fordítva.

Ha az adatokat archiváltuk, akkor alapesetben minden lista betöltése előtt egy kérdés jelenik meg, hogy a betöltendő adatok tartalmazzák–e az archivált tételeket. A betöltés folyamata a Beállítások menüpont „Beállítások 2” fülön (tudnivalók a Beállítások pontban [39. oldal]) háromféle módon szabályozható. Általában az archivált tételek szürke betűszínnel jelennek meg és a bizonylatra vonatkozó színjelölések nem érvényesek. Az archivált tételekkel bizonylatműveletek már nem végezhetők el, egyedül csak a bizonylat nyomtatása lehetséges.

Figyelem! Jelentős számú tétel vagy bizonylat esetén az ablak betöltése lelassulhat (egygépes használat esetén kb. 20 000 db, hálózatos környezetben kb. 10 000 db tétel- vagy bizonylatszám felett).

A lista oszlopfejlécére kattintva a táblázat az adott oszlop szerint növekvő sorrendbe rendezhető. Ha ismét rákattintunk az oszlopfejlécre, akkor viszont csökkenő rendezettséget kapunk. A rendezettséget az oszlopfejléc felirata mellett látható „▲” (növekvő) vagy „▼” (csökkenő) ikonok jelzik. Ha a rendezés során nem jelenik meg az ikon, akkor az oszlop szerint a lista nem rendezhető.

A lista oszlophatáraira kattintva a táblázat oszlopméretei méretezhetők, ha a beállításokban az automatikus oszlopméretezés nincs bekapcsolva (viszont a nulla méretre állított oszlopok méretezése – azaz elrejtése – az automatikus oszlopméretezés nincs kihatással).

A listákban lehetőség van több kijelölt tétellel dolgozni (tudnivalók a Tételsorok kijelölése pontban [9. oldal]). Kijelölt tételek esetén csak a csoportos műveleteket nem támogató gombok letiltott állapotba kerülnek. Ha valamilyen okból nem lehetséges a kijelölt tételre a művelet végrehajtása, akkor az adott tétel feldolgozása kihagyásra kerül, illetve kijelölt állapotban marad.

Az ablak felső részén látható gyorskereső/gyorsszűrő mező segítségével a megadott tételre ugorhatunk, vagy a megadott kifejezés szerint a listát szűkíthetjük. A mező mellett található kereső/szűkítő zöld feliratra kattintva lehet váltani, hogy keresni vagy szűkíteni akarunk. Ha szűkítésből állunk vissza keresésre, akkor a szűkítő feltétel törlődik és a teljes lista lesz ismét látható. A keresés és szűkítés abban az oszlopban érvényes, amiben a lista éppen rendezve van. A műveletek a lista soraiból dolgoznak, tehát figyelembe veszik a gyorsszűkítést, szűkítést és a lista rendezettségét is.

A bizonylatkészítő ablakokban is van gyorskeresés, ami a tételek listájára kattintva, Ctrl+F billentyűkombinációval indítható. A keresés tétel megnevezésében, cikkszámban és gyáriszám mezőben lehetséges. A keresés F3 gombbal folytatható.

A gyorskereső/gyorsszűrő mező mellett általában egy évváltás listadoboz is található. A lista első eleme mindig az „[összes]” értéket tartalmazza, ennél az értéknél nincs szűrés. A listadoboz további értékei a listában található dátum oszlopból kiválogatott évszámokat adja. A dátum általában a bizonylatkészítés idejét jelenti. Ha a program már jelentős mennyiségű bizonylatot tartalmaz, akkor a feldolgozási idő lelassulhat. Eben az esetben érdemes az aktuális évet kiválasztani gyorsszűrésre, így a feldolgozási idő csökkenhet. A kiválasztott év állapotát listánként és felhasználónként a program megőrzi.

A listához tartozó információs panel a tételsorok kiemeléseire vonatkozóan tartalmaz információkat. A panel bezárás gomb mellett található „i” gombbal hívható elő. Ha a gomb inaktív, akkor a listához nem tartozik információs panel.

Minden lista bal oldalán található egy általános eszköztár, amely a következő műveleteket tartalmazza:

  • Keresés (F6 billentyű) eszközzel, listánként egyedi feltételek megadásával kereshetünk a listában. A következő gombra kattintva a feltételnek megfelelő következő találatra ugrik.
  • Szűkítés (F5 billentyű) eszközzel, listánként egyedi feltételek megadásával szűkíthetjük a listát. Az összes gombra kattintva a szűkítési feltételek törlődnek, a lista alapállapotba kerül.

Figyelem! A gyorskereső listarendezettség szerint keres vagy szűr, a szűkítés vagy keresés eszköz pedig a megadott feltételek alapján működik.

  • Összegzés (F7 billentyű) eszköz az összes tétel vagy csak a kijelölt tételek szerint egy összesítést ad. A „Deviza adatok” gomb alkalmazásával csak a devizás adatokat, a „Forint adatok” gomb alkalmazásával csak a forintos adatokat összesíti. Az összegzés mellé bármilyen listaművelet behívható.
  • Nyomtatás (F8 billentyű) eszköz segítségével az összes tétel vagy csak a kijelölt tételek szerint egy lista nyomtatható ki, amelyen megjeleníthetjük a nyomtatás dátumát, idejét, és egy megjegyzés sort. Beállíthatjuk, hogy a váltakozó háttérrel legyen kinyomtatva. A kiterjesztett nyomtatási lehetőségek engedélyezésével a listán szereplő túl hosszú („…” végűek) adatok automatikusan átméreteződnek, ez azonban a nyomtatást jelentősen lassítja. A nyomtatás mellett választhatunk internetes megjelenítésre alkalmas fájl (HTML) vagy eszköz- és felbontás független fájlformátum (PDF) készítését is. A funkció használatához telepített GhostScript (minimum v9.21) és PostScript nyomtató-illesztőre (pl. PDF Creator nyomtató vagy Adobe Universal PostScript Driver vagy MS Publisher ImageSetter) van szükség. A nyomtatási opciók beállításait a program listánként és felhasználónként megőrzi.

  • Exportálás (F9 billentyű) eszköz segítségével a listaállomány – a „Fájl típusa” legördülő megadásával – Excel munkafüzetbe (XLS) vagy pontosvesszővel tagolt szövegfájl formátumba (CSV) menthető. Ebben az esetben minden látható és nem látható (technikai) mezők is a fájlba kerülnek.
  • Frissítés (Ctrl-F5 billentyű) eszköz segítségével a listaállomány frissíthető. Hálózatos használat esetén a többi munkaállomáson rögzített adatok automatikusan nem kerülnek bele a megnyitott listába. A lista csak valamelyik művelet használata után frissül (megtekintés, sztornó, nyomtatás, stb.).

 

Az információs ablakok különböző összesített (fejlécben), valamilyen szempont szerint bontott és tételes jelentéseket szolgáltatnak (listák) és bármelyik nyitott ablak mellett elérhetők. Ezek az adatok partnerek, cikkek, eladások (pénzügyi) és forgalom (készlet) szerinti információs ablakok lehetnek. A partner és cikk információs ablak egy adott partnerre illetve cikkre kérhető le. Minden ablak nettó vagy bruttó árak illetve egy adott időszak megjelenítésére képes. Az összesített adatok csak nyomtathatók a tételes adatok csak exportálhatók.