Számlázás - Új bolti eladás készítése dokumentáció
V9.84

Számlázás  «  Bolti eladás
Oldal letöltése

11.1. Új bolti eladás készítése

Ebben a menüpontban pénztárgép által készített nyugta mellé részletező nyugtamellékletet lehet készíteni. A nyugtamelléklet nem adóügyi bizonylat.
Az jobb felső sarokban található előző illetve következő gombokkal bal egérkattintással a partnerhez tartozó előző vagy következő bizonylat adatait, jobb kattintással partnertől függetlenül az előző vagy következő bizonylatot lehet betölteni.
Nyugtamelléklet készítésekor a tételeket közvetlenül cikkszám vagy vonalkód megadásával illetve a cikklistát behívva kiválasztással lehet megadni. A cikkszám vagy vonalkód mező gyorskereső módban is működik, vagyis beírható a cikkszám vagy vonalkód illetve a mező mellett található „►”gombra kattintva listából is kiválasztható. A tétel alapértelmezett mennyisége 1 darab lesz. Tételismétlés esetén a program rákérdez, hogy a már meglévő és újra felvitt tételt a mennyiségek összegzésével összevonja-e, illetve eltérő egységár esetén rákérdez, hogy melyik áron vonja őket össze. Ha a nyugtamelléklet más bizonylatból vagy csoportosan több bizonylatból készül (pl. megrendelésből vagy csoportosan több megrendelésből egy nyugtamelléklet), akkor az ismétlődő tételek nem vonhatók össze, mert összevonás esetén nem lenne kapcsolat a bizonylat tételei között.
Lehetőség van kijelöléssel egyszerre több tételt is felvenni a cikklistából (tudnivalók a Cikk kiválasztása ablak pontban).

Előnyugta beállítása esetén a felvitt tételeket a program nem vonja le a készletből. Ebben az esetben szállítólevélen tudjuk a készletkövetést megoldani. Előlegnyugta opció használatával előlegről szóló nyugta készíthető. Bejelölése esetén kiválasztható az előlegként szereplő tétel. Az előlegnyugtára a program külön figyel és a partnernek bolti eladáskor felkínálja a végnyugta készítés lehetőségét, amelyen az előleg eleve negatív előjellel rögzítésre kerül. „Fordított” opció beállítása esetén minden tétel a beállításokban megadott fordított áfakulcsot fog kapni. Ha a partnertörzsben a vevő fordított adózásúnak van bejelölve, akkor a bolti eladás nem lesz automatikusan fordított adózású, a program rákérdez a beállításra. Ha a partner fordított adózású, de az bolti eladás nem fordított adózású, viszont a felvitt tétel – a cikktörzs vámtarifaszáma szerint – vas- és acélipari vagy mezőgazdasági termék, akkor tételfelvitelkor a program megerősítést vár, hogy a felvitt tétel (vagy egész bizonylat) fordított adózású legyen vagy sem (tudnivalók a Partnertörzs kezelése pontban és Cikktörzs kezelése pontban).
A „Cikk újra” gomb segítségével az éppen a listán kiválasztott cikk újra felvehető, így több ugyanazon cikk esetén nem kell a cikklistából kiválasztanunk a tételt. Az újrafelvétel segítségével megoldható a nyugtázandó tétel mennyiségi beállítása (5x1 darab cikk, azaz 5 darab cikk nyugtázása).
Ha viszont ismétlés helyett több mennyiséget szeretnénk rögzíteni, akkor először meg kell adni a rögzítendő mennyiséget és csak utána szabad kiválasztani a cikket cikkszám megadással vagy „Cikk újra” gomb hívásával. A rögzítés után a mennyiség értéke újra 1 lesz.
A mennyiség alatt beállítható a bolti eladás végösszesen kedvezménye, amely a beállításoktól függően felveszi a megadott (ha adtunk meg) partner kedvezményét (tudnivalók a Beállítások pontban). Ebben az esetben a bolti eladás végösszege a beállított százalékkal csökkentve lesz, illetve nyomtatáskor a kedvezmény értéke is felsorolásra kerül áfakulcsokra bontva. A cikktörzsben megadott „nincs kedvezmény” típusú tételek nem képezik a kedvezmény alapját, így arra nem számol kedvezményt.
A tévesen rögzített tételt a „Cikk törlése” gombbal törölhető. Az éppen a listán kiválasztott cikk kerül törlésre.
A rögzítés végén a nyugta elkészítését a „Nyugtázás” gomb végzi el. Egy kis ablak ugrik fel az átvett összeg bekérésével, aminek segítségével a program a fizetendő összeg segítségével kiszámolja a visszajáró összeget. A nyugta sorszáma a mentéskor kerül megállapításra.
A fizetendő ablakon található „Nyugtázás” gomb megnyomásával a program megkérdezi, hogy a nyugtamelléklet adataiból akarunk–e számlát kiállítani. Nyugtamellékletből megerősítés után egyszerűsített készpénzfizetési számla vagy normál számla készíthető (tudnivalók az Új egyszerűsített számla készítése) illetve Új számla készítése). Számlakészítés során egyszerűsített készpénzfizetési számla esetén csak a partner neve, készpénz és bankkártya fizetési módok és a megjegyzésrovat, normál számla esetén az összes fizetési mód és fizetési határidő adható meg. Mentés nélküli kilépés a számlakészítés folyamatát megszakítja. A számlakiállítás művelet után a nyugta automatikusan nyomtatásra kerül.
A fizetendő ablakon található „Mégsem” gomb megnyomásával a program megkérdezi, hogy a nyugtamelléklet adatait törölje–e mentés nélkül.
Az ablak felső részén található fizetendő érték a „>” vagy „<” jelre kattintással jobbra vagy balra igazítható. A beállítást a program megjegyzi, újraindításkor az utolsó állapot szerint marad.