Az SZJA fülön kerül levezetésre az SZJA előleg kiszámítása. A program a bruttó bér alapján az alkalmazott törzs SZJA fülén megadott beállítások figyelembevételével kiszámítja az összevont adóalapot (2019-től vannak olyan cafetéria elemek, amik bérként adóznak, így az adóalap számításakor figyelembe veszi ezeket a program), majd a beállítások alapján figyelembe veszi először a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményét, utána a 25 éven aluliak kedvezményét, ezt követően a súlyos fogyatékosság személyi kedvezményét, majd az első házasok kedvezményét, végül a családi kedvezményt. A kedvezmény az összevont adóalapból érvényesíthető, kivéve az ingatlan bérbeadásból származó jövedelmet, illetve a bérként adózó egyéb meghatározott juttatásokat. Nem vehető igénybe a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye továbbá a végkielégítés azon része után, mely a törvényben előírt összeget meghaladja.
A program tehát nem számol a kedvezménnyel az „IB – Ingatlan bérbeadás” jogcímre számfejtett, valamint a béren kívüli juttatásként számfejtett, de bérként adózó juttatások után. Amennyiben olyan személynek számfejtünk „VK – Végkielégítés” jogcímre jövedelmet, akinek az alkalmazott törzsben jelölve lett a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye, mentéskor figyelmeztetést kapunk, hogy csak a törvényben előírt összeg után vehető figyelembe a kedvezmény, ekkor szükség esetén az SZJA fülön csökkenteni kell a program által kiszámított kedvezmény mértékét. A négy gyermekes anyák kedvezménye mellett figyelembe vehető a többi SZJA kedvezmény is (25 éven aluliak kedvezménye, súlyos fogyatékosság személyi kedvezmény, első házasok kedvezménye, családi adóalap kedvezmény), de először ezt kell figyelembe venni. Pl. a családi kedvezmény esetén a járulékkedvezmény érvényesíthető, illetve ha a magánszemélynek van pl. ingatlan bérbeadásból származó jövedelme is, abból a program a többi kedvezményt fogja érvényesíteni.
Mivel a munkavállaló év közben is módosíthat a családi kedvezmény figyelembevételén egy új nyilatkozat leadásával, a program eltárolja az adott hónapban a nyilatkozat alapján maximálisan figyelembe vehető családi kedvezményt, valamint a ténylegesen figyelembe vehető kedvezményt (a kedvezmény csak a tényleges adóelőleg alap mértékéig vehető figyelembe). Az adóelőleg alapjából kiszámítja az SZJA összegét amit csökkent a beállítások alapján súlyos fogyatékosság kedvezményével.
25 év alattiak kedvezménye: 2022-ben az SZJA fülön megjelent a 25 éven aluli fiatalok kedvezménye. A kedvezmények igénybevételének a sorrendjét meghatározták, először a négy gyermekes anyák kedvezménye érvényesíthető, és ezt követően vehető figyelembe a 25 éven aluliak kedvezménye. A 25 éven aluliak esetében (addig a hónapig, amelyben betölti a 25. életévét) a program automatikusan figyelembe veszi a kedvezményt, kivéve, ha jelöltük nyilatkozat alapján az Alkalmazott törzsben az SZJA fülön a kedvezmény igénybevételének részben vagy egészben történő mellőzését.
Tehát ha valaki február 1-jén lesz 25 éves, akkor februárra még számol kedvezményt a program, de márciusra már nem. A kedvezmény igénybevételének továbbá van felső határa, az adókedvezmény a tárgyévet megelőző július hónapban regisztrált bruttó átlagkereset szintjéig érvényesíthető. Ez 2021 júliusában 433 700 forint volt, tehát maximálisan ennyi adóalapkedvezmény érvényesíthető. (Bővebben: https://kormany.hu/hirek/adomentesseg-a-25-ev-alatti-fiatalok-szamara). Ez az összeg 2023-ban 499.952,-Ft, 2024-ben 576.601,-Ft.
25-30 év közötti anyák kedvezménye: 2023-tól megjelent a 25 – 30 év közötti anyák kedvezménye. A kedvezmények igénybevételének a sorrendjét meghatározták, először a négy gyermekes anyák kedvezménye érvényesíthető, ezt követően 25 éven aluliak kedvezménye, majd a 25-30 év közötti anyák kedvezménye. A 25-30 év közötti anyák esetében (azt a hónapot követően, amelyben betölti a 25. életévét és amíg a 30. életévét be nem töltötte) a program automatikusan figyelembe veszi a kedvezményt.
A bérjegyzékre is rákerült a 25-30 év közötti anyák kedvezménye.
25 év alattiak és első házasok kedvezményének együttes igénybevétele:
Az SZJA törvény 29/F. § 5.) bekezdése szerint, ha az első házasok mindkét tagja 25 év alatti, az első házasok kedvezményét el kell halasztani addig, amíg egyikük be nem tölti a 25. életévét.
(5) Ha a 29/C. § szerinti első házasok kedvezményére jogosult házaspár esetén mindkét házastárs 25 év alatti fiatal, az első házasok kedvezménye érvényesítésének első jogosultsági hónapja a 29/C. § (4) bekezdésétől eltérően az a hónap, amelyet megelőző hónapban a házastársak valamelyike a 25. életévét betölti.
Az „Adóelőleg-nyilatkozat az első házasok kedvezményének érvényesítéséről” nyomtatvány kitöltési útmutatója ezt tartalmazza:
Az első jogosultsági hónap a házasságkötést követő hónap. A kedvezmény a házassági életközösség alatt legfeljebb 24 hónapon keresztül érvényesíthető. A kedvezményt nem veszíti el a magánszemély akkor sem, ha családi kedvezményre válik jogosulttá, vagy ha a házasság megkötésekor a felek bármelyike már jogosult családi kedvezményre. Ilyen esetben az első házasok kedvezménye a családi kedvezményt megelőzően érvényesíthető. A 24 hónapos jogosultsági idő csak akkor szakad meg, ha a házassági életközösség időközben felbomlik.
Példa: a felek február 14-én házasságot kötnek. Ebben az esetben először márciusában míg utoljára két év múlva februárban jogosultak ezen a címen kedvezményt érvényesíteni, kivéve, ha időközben a házassági életközösség megszakad válás, vagy haláleset miatt. Esetükben a házasságkötés évében az első házasok kedvezménye szempontjából az 2021-ben 10 jogosultsági hónapjuk lesz.
2022-től, ha az első házasok kedvezményére jogosult házaspár mindkét tagja 25 év alatti fiatal, akkor az első házasok kedvezménye érvényesítésének első hónapja az a hónap, amelyet megelőző hónapban a házastársak valamelyike a 25. életévét betölti.
Ha a 25 év alatti fiatalok házasságkötése 2021. december előtt történt és a fiatalok már érvényesítik az első házasok kedvezményét, akkor ennek igénybevételét fel kell függeszteni 2022. január 1-től. Ebben az esetben az első házasok kedvezménye érvényesítésének időszakából még hátralévő jogosultsági hónapok azt követő hónaptól vehetők igénybe, amelyben az egyik házastárs betölti a 25. életévét.
Például, ha a házaságkötés időpontja 2021 június 4. akkor 2021-ben július-december hónapokra érvényesíthető az első házasok kedvezménye, 2022 januárjában már nem. Ha az egyik fél 2022. augusztus 5-én 25 éves lesz, akkor szeptembertől igénybe vehetik az első házasok kedvezményét a még hátralévő 18 hónapra. Ekkor adóelőleg-nyilatkozatot kell adnia az első házasok kedvezményéről a munkáltató, rendszeres bevételt juttató kifizető részére.
A fentiek értelmében tehát ha a házaspár mindkét tagja 25 év alatti, az első házasok kedvezményét szüneteltetni kell addig, amíg be nem tölti valamelyikük a 25. életévét, függetlenül attól, hogy esetleg a jövedelemből figyelembe vehető lenne egyszerre mindkét kedvezmény (valamelyikük jóval havi 433.700 Ft feletti jövedelemmel rendelkezik).
A programon emiatt nem kell változtatni, hiszen a kitöltési útmutató szerint eleve be sem adhatják a nyilatkozatot januártól ebben az esetben, akkor kell beadniuk, amikor valamelyikük eléri a 25 éves kort. Más kérdés, hogy az „Adóelőleg-nyilatkozat az első házasok kedvezményének érvényesítéséről” nyomtatvány jelenlegi formájában alkalmatlan ennek az egzakt jelzésére, hiszen sem a házastárs születési dátumát nem lehet rajta megadni, sem az időszakot, hogy meddig kívánja igénybe venni a kedvezményt. Csak a házasságkötés dátuma adható meg, ráadásul szerepel rajta, hogy „Tudomásul veszem, hogy az első házasok kedvezménye maximum a házasságkötést követő hónaptól számított 24 hónapon keresztül vehető figyelembe.”.
A programban megadható a megfelelő intervallum, pl. a kitöltési útmutató szerinti példa (ld. előző oldal) esetén 2022.09.01-2024.02.28 időszakot kell megadni. Ugyanakkor a programba beépítettünk egy figyelmeztetést arra az esetre, ha mindkét kedvezmény igénybevétele be lett állítva, mely a számfejtés mentésekor jelenik meg, és természetesen szükség esetén figyelmen kívül hagyható.