Béren kívüli juttatások
Itt tarthatjuk nyilván jogcímenként a pénzben, illetve a nem pénzben kifizetett béren kívüli és egyéb meghatározott juttatásokat. Mivel nem minden juttatás adómentes - a többséget 15%-os kifizetői SZJA + 15,5% szociális hozzájárulási adó terheli – ezért az adóköteles juttatások SZJA alapjának és a számított SZJA-nak valamint a szociális hozzájárulás alapjának és a számított adónak külön mezőket hoztunk létre. 2021-es változásoknak megfelelően (miszerint a szakképzési hozzájárulás alapja a szociális hozzájárulási adó alapja) a program szakképzési hozzájárulást is számol a szociális hozzájárulási adó mellett a béren kívüli és az egyes meghatározott juttatásokra.
A 18%-os adóalapkiegészítés viszont megmaradt a SZÉP kártya juttatás határérték feletti részére az SZJA, a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás tekintetében.
FIGYELEM! A kedvezményes és nem kedvezményes adózású juttatásokat külön soron kell szerepeltetni. A program nem tudja figyelembe venni a kedvezményes adózás határát!
2019-től nem minősül egyes meghatározott juttatásnak a munkáltató által belső szabályzat alapján, vagy minden munkavállaló részére azonos feltételekkel és módon adott termék vagy szolgáltatás (helyi utazási bérlet stb.), azok bérként adóznak, így azok értéke az szja és járulékalapot növeli.
Önkéntes kölcsönös pénztárba fizetett összeg 2019-től szintén bérként adózik. Az önkéntes kölcsönös pénztárba a magánszemély részére befizetett juttatásból kell levonni a járulékokat, aminek a célja, hogy a munkavállaló nettó jövedelme ne csökkenjen. Ez azzal jár, hogy a teljes juttatásnak csak a nettó értéke kerül be a pénztárba. Ennek a helyes számfejtéséhez létrehoztunk egy új mezőt a bérszámfejtésben, a „béren kívüli” fülön, mint „Juttatásból levont közterhek”, illetve létrehoztunk egy új jogcímet: „OP – Önkéntes kölcsönös pénztári befizetés”. A bruttó összeget a jogcímhez rögzítjük, majd beírjuk a levont adót és járulékokat az új mezőbe, a kettő különbözete adja ki azt az összeget, ami ténylegesen át lett utalva a nyugdíjpénztárnak (ez jellemzően a bruttó befizetés 66,5%-a – 15% SZJA + 10% nyugdíjjárulék + 7% eb. járulék + 1,5% munkaerőpiaci járulék).
A program ki fogja számolni a bruttó juttatással növelt adóalap után a levonandó járulékokat, de az összes levonást csökkenteni fogja az ebbe a mezőbe beírt összeggel, így nem fog csökkenni a nettó jövedelem a pénztári befizetés járulékával.
A béren kívüli béreknél 6 féle jogcím rögzíthető, de bármilyen arányban lehet köztük pénzbeli és természetbeli. A kiválasztott jogcímből tudja a program, hogy melyikről van szó, amit a jövedelem mellett a „P” illetve „T” betűvel jelöl.
A pénzbeli béren kívüli juttatások között került rögzítésre egy „gyári”, nem módosítható jogcím FD - Felszolgálói díj kóddal. Az erre a jogcímre könyvelt összegeket a program automatikusan figyelembe veszi a felszolgálási díj után fizetendő járulék számításakor.
Számfejtésnél a jövedelemhez hasonlóan a béren kívüli fülön is megtalálható az „Előző hónap alapján” funkció. Az alkalmazott törzs kezelésében a jogviszonynál eddig is megvolt a lehetőség a béren kívüli juttatások egész éves rögzítésére, ahonnan a program automatikusan beemeli a számfejtésnél az adatokat. Ügyfeleink kérésére tettük bele ezt a plusz funkciót.