A menüpont segít kiszámítani az átlagos statisztikai létszámot. Figyelem! Elképzelhető, hogy az értékeket korrigálni kell, mert minden szabályt nem tud figyelembe venni a program. Tudnivalók a számítással kapcsolatban:
- A program a leszámfejtett bérekben rögzített jelenlétek alapján összesíti munkavállalónként a figyelembe veendő napokat. Ebbe beletartoznak a táppénzes napok, viszont nem tartozik bele a fizetés nélküli szabadság napjainak száma.
- Ha valakinek volt fizetés nélküli szabadsága, a megjegyzés oszlopban jelölni fogja a program, szükség esetén kézzel módosítani kell a napok számát.
- A táppénzes napokat is beleszámolja a program az aktív létszámba, de a törvény szerint egy hónapon túli keresőképtelenség esetén egy hónap elteltével ki lehet venni az illetőt a létszámból. Ezt nem teszi meg a program, de figyelmeztetést ad a megjegyzés oszlopban, hogy az illetőnek több mint 30 nap táppénze volt az adott évben. A figyelmeztetés akkor is megjelenik, ha több időszakból tevődik össze a 30 nap. Szükség esetén kézzel kell korrigálni a napok számát.
- Fentiek miatt a táblázatban kézzel módosíthatók az értékek, melyek alapján a program azonnal aktualizálja a számított létszámot (összesíti a havi adatokat, majd a havi értékekből kiszámítja az éves átlagot. Év közben alakult vagy megszűnt cégnél nem számol helyesen a program, mivel minden esetben 12 hónapot átlagol.
- Az Átlagos állományi létszám számításánál a táblázatot egy tizedesjegyre kerekítve tölti ki a program.
- A nevek előtt található „pipák” segítségével beállítható, hogy mely alkalmazottakat vegye figyelembe a program a létszám kiszámításakor.
Nyomtatáskor csak a „bepipált” alkalmazottak jelennek meg a listában.
Foglalkoztatottak éves átlagos statisztikai létszáma: Az átlagos létszám számítása: a munkavállalók folyamatosan vezetett létszámnyilvántartása alapján számított mutató. Az átlagolást havonta kell elvégezni az adott hónap naptári napjainak figyelembevételével, vagyis a naponkénti állományi létszámok összegét, a munkarend szerinti pihenőnapokra és ünnepnapokra az azt megelőző munkanap létszámát véve figyelembe, el kell osztani a hónap napjainak számával. Az adott hónap naptári napjainak számával kell osztani abban az esetben is, ha a gazdasági szervezet csak a hónap egy részében működött. Az éves átlagos állományi létszám a leírtak alapján már kiszámított havi átlagos létszámadatok egyszerű számtani átlaga, vagyis éves átlagszámítás esetén 12-vel kell elosztani a havi átlagos létszámadatok összegét.
Nem tartoznak a statisztikai állományi létszámba a következők:
- a szülési szabadságon lévők, a szülési szabadság első napjától,
- a különböző gyermekgondozási ellátásban részesülők a fizetés nélküli ilyen jogcímű szabadságuk első napjától
- a keresőképtelenné vált munkavállalók egyhavi (naptári hónapot jelent, így pl. azt a munkavállalót, aki február 3-tól van távol, március 3-án kell kivenni az átlagos statisztikai állományi létszámból) folyamatos betegség után,
- a sorkatonai szolgálatot teljesítők, bevonulásuk első napjától, az egyhavi távollétet követően a fizetés nélküli szabadságon lévők, (pl. beteggondozás, építkezés, tanfo¬lyam, tanulmányút)
- a tartalékos katonai szolgálatra bevonultak, egyhavi távollétet követően,
- az állásukból felfüggesztett személyek az első naptól,
- a felmondási idő alatt a munkavégzés alól felmentett munkavállalók, a munkavégzés alól történő felmentés első napjától,
- a nem teljes munkaidőben, havi átlagban 60 munkaóránál alacsonyabb óraszámmal foglalkoztatottak.