Az eddigi tapasztalatok és a felhasználóktól érkezett visszajelzések alapján az egyszerűsített foglalkoztatottak kezelését a V23.15 verziótól kissé átalakítottuk. Az átalakítás célja a könnyebb kezelés és a tényleges munkafolyamatokhoz való igazítás volt.
Eddig külön mezők szolgáltak a név, illetve a törzsszám szerinti keresésre. A törzsszám keresőmező kikerült a programból, viszont név szerint már nem csak keresni, hanem szűkíteni is lehet attól függően, hogy a mező előtti szövegre kattintva mit választunk ki. A kiválasztást a program megjegyzi. Kikerült a csak 96-os, 60-as alkalmazás minőség kiválasztási lehetőség. Az igazolás gomb átnevezésre került „Nyomtatványok” gombra.
Ahogy eddig is, több egyszerűsített foglalkoztatottat is ki lehet jelölni (jobb egérgomb, szóköz vagy insert billentyűk segítségével). Ha azonban az adatok rögzítésére, vagy adatok módosítására kattintunk, akkor az összes kijelölt munkavállót be fogja készíteni számfejtésre a program, és a bal felső sarokban található nyilakkal lehet lapozni a számfejtések között. Új jelzés került bevezetésre az „Átadva” oszlopban. A program minden olyan napot be fog jelölni, ami már számfejtve van, azonban az újonnan rögzített napok nem lesznek kijelölve, így a későbbiekben ezekről az új rögzítésekről különböző listák nyomtathatóak. Amennyiben végeztünk a szükséges műveletekkel, akkor az egyszerűsített foglalkoztatási ablakban a „Lezárás” gomb segítségével lehet lezárni a változásokat. A „Csoportos műveletek” gombnál láthatjuk, hogy mennyi lezáratlan műveletünk van, erre kattintva lehet nyomtatni a szükséges adatokat. Ha a lezárt műveletekben valamit mégis szükséges módosítani, akkor az „Átadva” pipát ki kell venni.
Amennyiben „Mentés + 2308” gombra kattintunk, az szintén a kijelölt munkavállalókat fogja bekészíteni.
Csoportos műveletek: A csoportos nyomtatásnál azok a napok kerülnek bekészítésre, amelyekre történt számfejtés, és nincs jelölve az átadás. Az ablak felső részében egyszerre akár többféle nyomtatandó dokumentum közül is választhatunk, amelyeket nyomtathatunk, exportálhatunk, de akár e-mail-ben is elküldhetünk. A kijelöléseket a program megjegyzi.
2023. május (V23.15 verzió) előtti egyszerűsített foglalkoztatottak kezelése a bérprogramban:
A menüpontot elindítva a Bér adatszolgáltatások è xx08 menüponthoz hasonló ablak jelenik meg. Bal oldalon az alkalmazott törzsben rögzített emberekkel, mely szűkíthető annak megfelelően, hogy csak az alkalmazotti törzsben 96 – Alkalmi munkavállalóként ill. 60 – Egyszerűsített foglalkoztatottként megjelölt emberek jelenjenek meg, vagy mindenki.
Részletek mutatása opció a névsorban kiválasztott munkavállalóhoz tartozó személyes adatok egy részét jeleníti meg a könnyebb azonosítás érdekében. A beállítást mindaddig megjegyzi a program, amíg ki nem lépünk a programból.
A hónap kiválasztása után a táblázatban megjelennek az adott hónapra rögzített adatok, a bal oldali listában kiválasztott névhez tartozó sor (ha már volt rögzítve) kövér betűkkel jelenik meg. Ekkor az „Adatok rögzítése” gomb „adatok módosítás”-ra vált, amire kattintva ez az adat módosítható, a „törlésre” kattintva pedig ez a sor törölhető. Az adatok rögzítése gombra kattintva rögzíthetjük a kiválasztott ember adott havi jövedelmeit.
A képernyő tetején látható a kiválasztott foglalkoztatott neve és az adószáma. Az adatok rögzítése rendkívül egyszerű, a megjelenő képernyőn láthatók a hónap napjai, az egyszerűség kedvéért mellé írva a hét napjait. A hétvégék piros színnel jelennek meg. Nincs más dolgunk, mint beírjuk, adott napon mennyi volt a ledolgozott órák száma. Ennek megfelelően a program az alkalmazott törzs „Egysz.fogl.” fülén megadott adatok alapján fel is ajánlja a napi jövedelmet, de csak abban az esetben ha Ft/nap-ban lett megadva a jövedelem, és az óraszám is ki lett töltve. Ekkor kiszámolja a program az órabért és felszorozza a ténylegesen ledolgozott óraszámmal.
Egyszerűsített foglalkoztatottak közterhei 2023-ban száz forintra kerekítve:
Filmipari statiszta alkalmi munkából származó napi nettó jövedelme nem haladhatja meg a hónap első napján érvényes minimálbér 12 százalékát, száz forintra kerekítve, azaz 27 800 Ft-ot.
A járulék oszlopban a program 2022.06.30-ig 06 – alkalmi munkavállaló esetén napi 1000 Ft, míg 03 – mezőgazdasági idénymunka, és 05 – turisztikai idénymunka esetén 500 Ft fizetendő járulékkal számol.
A 197/2022. kormányrendelet szerint 2022 júliusától a munkáltató által fizetendő közteher mértéke a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként az alábbiak szerint módosul:
Ha a 2022. július 1-jét megelőzően létesített egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony áthúzódik júliusra, akkor a munkáltatónak az áthúzódó jogviszony június 30-át követő napjaira is még az Efo. tv. 8. § (2) bekezdésben meghatározott mértékű közterhet kell fizetni.
Példák:
A) Az adózó bejelentése 2022. június 28-án történt:
1. alkalmi munka június 29 – július 3. (5 folyamatos nap), a közteher 5 x 1 000 = 5 000 forint,
2. idénymunka június 29 – szeptember 29. (93 folyamatos nap), a közteher 93 x 500 = 46 500 forint,
3. alkalmi munka július 5. (1 nap), július 10 – július 12. (3 nap), július 25. (1 nap), au-gusztus 6. (1 nap), nem folyamatos, hanem szakaszos időszakok. A közteher 6 x 2 000 = 12 000 forint.
B) Az adózó bejelentése 2022. április 1-jén történt:
idénymunka április 2 – július 30. (120 nap), folyamatos, a közteher 120 x 500 = 60 000 forint.
C) Az adózó bejelentése 2022. szeptember 5-én történt:
alkalmi munka szeptember 6-10. (5 nap), a közteher 5 x 2 000 = 10 000 forint.
A NAV 2022. július 28-án újabb frissítést adott ki a 2208 nyomtatványhoz. Az előző verzióban logikusan csak a 2208M-12 lap első so-ránál lehetett jelölni, hogy júniusról áthúzódó jogviszonyról van szó, ezért még a régi, kisebb köztehermértékkel kell számolni. Az utolsó frissítést követően ez minden sorban jelölhető. Mivel nem sikerült megfejtenünk, milyen esetben fordulhat elő, hogy az első soron kívül is jelölendő az áthúzódó jogviszony, a mezőket létrehoztuk szükség esetére, de a program továbbra is kizárólag az első sorban helyezi el az X-et áthúzódó jogviszony esetén.
A rögzítés végeztével a „Mentés” gombbal tárolhatjuk az adatokat, a „Mentés+xx08” gombbal a rögzítés után azonnal elkészíthetjük a xx08M bevallást, a „Mégsem”-mel mentés nélkül léphetünk ki. A képernyőn látható az adott havi kifizetések és bélyegek összértéke, valamint a ledolgozott napok száma. A táblázat végén a havi napok összesítésén kívül megjelenik az egész évben egyszerűsített foglalkoztatásban töltött napok száma, így egyszerre ellenőrizhetjük, hogy az illető átlépte-e a havi, illetve az éves limitet.
További tudnivalók:
Alkalmi munkavállalók (alkalmazotti törzsben 6-os kód beállítása) esetén a „Mentés”, vagy a „Mentés+xx08” gombra kattintva lefut egy ellenőrzés amely ellenőrzi, hogy egybefüggően történt-e 5 napnál hosszabb foglalkoztatás. Ha igen, figyelmeztetést kapunk. A program azt is figyelembe veszi, ha az 5-nél több nap az előző hónapról húzódik át (januárt kivéve, mivel az előző könyvelési évet nem tudja figyelni).
A rögzített adatokról háromféle listát nyomtathatunk: havi listát nevenkénti összesítővel, havi listát dátum szerinti bontásban, és egy napi listát (ekkor a program bekéri a dátumot, mely napra szeretnénk nyomtatni), amelyen a kifizetések is átvetethetők.
További tudnivalók az Egyszerűsített foglalkoztatottak rögzítésével kapcsolatosan az Alkalmazott törzs kezelése menüpontban találhatók.
EFO CSV betöltés: Az Egyszerűsített foglalkoztatásbejelentő mobilalkalmazás (EFO, illetve EFO Pro) alól letölthető csv fájlt tudja fogadni a program. Az EFO CSV betöltés gombra kattintunk, ekkor a program kéri a csv fájl helyét, annak kiválasztása után a program feldolgozza az adatokat és egy listában jeleníti meg. Az elérési útvonalat felhasználónkét tárolja, így a legközelebbi kiválasztásnál ezt az útvonalat fogja felkínálni.
A listát név, adószám, tajszám és a státusz alapján lehet szűkíteni. Az alkalmazottak azonosítása adószám alapján történik, ha a program nem talál megfelelő alkalmazottat vagy jogviszonyt, akkor az „Új alkalmazott” vagy „Új jogviszony” gomb aktívvá válik. Ha megtalálható az alkalmazott és van olyan jogviszonya, ami a foglalkoztatás jellegének megfelel, akkor az „Adatok rögzítése gomb aktívvá válik így rögzíthető a számfejtés. Úgy is dönthetünk, hogy mindent a programra bízunk és rákattintunk a „Csoportos számfejtésre”. Ebben az esetben, ha szükséges rögzíti az alkalmazottat, jogviszonyt és elvégzi a számfejtést. A számfejtett hónapok elrejtése segítségévével csak azok az adatok jellenek meg, amelyek még nem kerültek rögzítésre, ha esetleg az adott hónapra már történt számfejtés, de adott napra még nem, akkor a program ezt is jelezni fogja.
Igazolás az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevételről
Az Igazolás gombra kattintva a program feltölt egy táblázatot a kiválasztott munkavállaló munkában töltött napjaival. A listában szerepel a dátum, a ledolgozott órák száma, a kifizetett jövedelem és a megfizetett közteher, valamint hogy aznap a munkaköre szakképzettséget igényel-e, vagy nem (I/N). A lista első oszlopában lévő jelölőnégyzetekkel beállítható, mely napokról szeretnénk igazolást kiállítani. Alaphelyzetben az adott hónap napjai kerülnek bejelölésre. Amennyiben teljes évre szeretnénk az összes egyszerűsített foglalkoztatott igazolását egyben kinyomtatni, abban az esetben először a bal felső sarokban található Mindet kijelöl gombra kattintsunk JOBB egér gombbal, ezt követően kattintsunk a nyomtatásra.
2017-től megjelenítjük az éves jövedelmet felbontva adómentes és adóköteles részre. Az itt szereplő adatok függetlenek attól, hogy mely adatok lettek nyomtatásra kijelölve a táblázatban, mindig az éves összesen értékeket mutatják. A „Nyomtatás” gombra kattintva a nyomtatás formátumánál kiválasztható, hogy tételes igazolást szeretnénk a kiválasztott dolgozónak, vagy összesített igazolást, illetve bejelölhető, hogy szeretnénk-e az igazoláson szerepeltetni az összesítő adatokat az SZJA bevallás kitöltéséhez. Javasoljuk, hogy kizárólag akkor kérjék az összesítő nyomtatását, ha éves igazolást állítanak ki, és már biztosan nem lesz több foglalkoztatás az adott évben!
Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó adómentes napi jövedelem, azaz a mentesített keretösszeg napi értéke középfokú végzettséget nem igénylő munkakörben 2020-ban 9.633 Ft, 2021-ben 10.010 Ft, 2022-ben 11.960 Ft, 2023-ban 13.871 Ft.
Középfokú szakképesítés esetén pedig 2020-ban 12.597 Ft, 2021-ben 13.091 Ft, 2022-ben 15.548 Ft, 2023-ban 17.719 Ft .
Filmipari statiszta esetén a naponta maximálisan adható 2021-ben 18.000 Ft, 2022-ben 06.30-ig 12.000 Ft teljes egészében mentesített keretösszegnek minősül, így filmipari statiszták esetében az összesítő nem kerül kitöltésre!
2022. július 01-től A filmipari statiszta – e tevékenységéből származó – napi nettó jövedelme nem haladhatja meg a hónap első napján érvényes minimálbér 12 százalékát, azaz a 24 000 forintot, 2023-ban 27.800 Ft-ot.
Igazolás nyomtatvány gomb: a NAV által kiadott formátumú igazolás nyomtatására szolgál. Mielőtt az „Igazolás nyomtatvány” gombra kattintanánk, be kell állítanunk a pipákkal, mely napokra szeretnénk kiállítani az igazolást (a program továbbra is a kiválasztott havi napokat fogja felajánlani). Figyelem! A kitöltési útmutató szerint kifizetésenként kell kiállítani az igazolást, de az igazolás akár a teljes évre is kiállítható. A napokat beállítva és az „Igazolás nyomtatvány” gombra kattintva először a más nyomtatványoknál már megszokott szerkeszthető ablakban jelennek meg az adatok.
Az 1. és 2. pontban szereplő adatokat a program az ügyfél törzs és az alkalmazotti törzs alapján tölti ki. A 3.1. illetve 3.5. pontban szereplő összegeket (jövedelem és közteher) a kijelölt napok adatai alapján összesíti a program. A foglalkoztatásban töltött napok száma a 3.3. pontban kerül feltüntetve. Ha az alkalmazotti törzsben az „Egysz.fogl.” fülön bejelöltük a középfokú szakképzettséget igénylő foglalkoztatást, a program ide is beírja a napok számát. FIGYELEM! Számfejtéskor minden naphoz meg kell adni, hogy aznap a munkaköre szakképzettséget igényelt-e vagy sem. A program ezt az Alkalmazotti törzs aktuális beállításai szerint ajánlja fel (I/N – Igen/Nem). A dátum intervallumhoz a program az első és az utolsó kijelölt nap dátumát írja be.
A keltezéshez nem az adott napot, hanem a 3.2. pontban megadott intervallum utolsó napját ajánlja fel a program, mely szükség esetén módosítható.
Ha az „Igazolás nyomtatvány” gombra kattintunk, akkor is lehetőségünk van feltüntetni a mentesített keretösszeget.
Nyomtatvány címe
Miután bejelöltük, mely napokra állítjuk ki az igazolást (ez lehet akár az összes ledolgozott nap, vagy csak egyetlen nap), választhatunk az alábbi címek közül: Igazolás, Bérkifizetési jegyzék ill. Egyéb (tetszőlegesen megadott) cím közül. Majd a „Nyomtatás” gombra kattintva nyomtathatjuk ki az igazolást.
Az igazolás tartalmazza a munkáltató és a munkavállaló szükséges adatait, a munkavégzés helyét (ha üresen hagyjuk az alkalmazotti törzsben nem írja rá a „munkavégzés helye” szöveget sem az igazolásra, a táblázat bepipált sorait, a jövedelem ill. közteher összesített összegét, valamint aláírási helyet az átvétel igazolására.
A táblázat kijelölt sorai Excelbe exportálhatók a „Nyomtatás” gombra jobb egérgombbal történő egérkattintással