A számlázó programban készített számlák átvételére szolgál a menüpont. A program át tudja venni a számlázó programból az egyszeres könyvelésbe készült (KSZAMLAK.DBF) és a kettős könyvvitelbe készült (KSZLAKET.DBF) állományt is. A program különbséget tesz a két feladási fájl között a neve alapján. Amennyiben a kettős feladási fájlt használják, (KSZLAKET.DBF), hagyják meg az eredeti elnevezést, ne változtassák meg (KSZAMLAK.DBF)-re.
Egyszeres fájl fogadása esetén, mivel csak a partner neve szerepel a feladási állományban, ezért annak azonosítása csak név alapján történhet, így a partner rögzítését ebben az esetben nem ajánljuk. Amennyiben a partnert is szeretnénk megfelelően feladni, úgy inkább a kettős feladási fájlt javasoljuk használni.
A V22.01-es verziótól bekerült a csv import lehetőség, amely a kettős könyvelés feladási állományának, a kszlaket.dbf struktúráját dolgozza fel. A struktúra leírás megnyitásához „CSV IMPORT” gombra az egér jobb gombjával kell kattintani, így megjelenik egy Excel tábla a mezőleírásokkal. Természetesen a korábban használt módszer továbbra is használható.
Első lépésként ki kell választani a számlázó program által készített feladás helyét. A számlázó program által készített KSZAMLAK.DBF ill. KSZLAKET.DBF nevű fájlnak az útvonalát kell megadni a „Kiválaszt” gomb segítségével.
Ha helyesen adtuk meg az útvonalat, tovább léphetünk a következő feladatra: a feladás általános paraméterezésére. A program felajánlja a kiválasztott év első és utolsó napját, amit szükség esetén módosíthatunk a kívánt intervallumra. Felajánlja továbbá a kiegyenlítettlen számlák pénzforgalmi helyét, az értékesítés árbevételének rovatszámát. Ezeket módosíthatjuk, valamint megadhatunk opcionálisan egy gyűjtőt.
A partner rögzítése a partnertörzsben: Ha az opció nincs bejelölve a partnerek nem kerülnek be a partner törzsbe, összehasonlítás nem történik. A lekönyvelt tételben a partner neve fog szerepelni, de a partnerkód „0”lesz. Ha be van pipálva az opció, akkor az új partnerek bekerülnek a partnertörzsbe.
A „Feltölt” gomb hatására táblázat formájában előkészíti a könyvelendő tételeket.
Az első oszlopban található jelölőnégyzet segítségével lehet beállítani, hogy ténylegesen mely számlák kerüljenek könyvelésre.
A státusz mező több állapotot vehet fel. Nézzük sorban:
Amennyiben minden adatot ellenőriztünk és beállítottunk a táblázatban, a számlák könyvelése gombbal tudjuk a kijelölt tételeket lekönyvelni a pénztárnaplóba, illetve a naplófőkönyvbe.
Egyszeres könyvelésbe készült állomány átvétele:
Ebben az esetben csak a Készpénzes számlák átvétele fül aktív. A számlázó program által készített készpénzes számlák, valamint a kiegyenlített átutalásos számlák is a naplófőkönyv/pénztárkönyv menüpontban kerülnek rögzítésre. A készpénzes számlák a Pénztárral szemben, a kiegyenlített átutalásos számlák pedig a kiegyenlítés függvényében vagy a Pénztárral vagy a Bankkal szemben. A Partner rögzítése a partnertörzsben opció bejelölése esetén az új partnereket a számlák könyvelésével egyidőben a rendszer rögzíti a partner törzsben.
A partner neve és kódja mindkét esetben rögzítésre kerül. A tétel megjegyzése készpénzes számla esetén Értékesítés árbevétele, kiegyenlített átutalásos számla esetén a … sz. számla kiegyenlítése szöveg lesz.
Kettős könyvvitelbe készült állomány átvétele:
Ez esetben a készpénzes számlák, a nem készpénzes számlák, és a kiegyenlítések is átvételre kerülnek.
Készpénzes számlák fül: a készpénzes számlák a pénztárral szemben kerülnek lekönyvelésre.
Nem készpénzes számlák fül: az átutalásos számlák kerülnek rögzítésre a Kiegyenlítetlen számlák menüpontban.
Kiegyenlítések fül: A kiegyenlítések kerülnek lekönyvelésre a bankkal szemben a naplófőkönyv/pénztárkönyv menüpontba. A tétel megnevezése a …. sz. számla kiegyenlítése lesz. Természetesen az így kiegyenlített számlák a kiegyenlítetlen számlák menüpontban is automatikusan kiegyenlítetté válnak.
A kiegyenlítés fülön a státusz mező három értéket vehet fel:
FONTOS! A számlák feladása mindig az aktuális könyvelésbe történik, a program nem tudja beazonosítani, hogy kinek a számláit adjuk fel az aktuális könyvelésbe! A számlák automatikus könyvelése nem vonható vissza, csak a tételek egyenkénti törlésével! Fentiek miatt ajánlatos a feladás előtt biztonsági mentést végezni, főleg jelentősebb mennyiségű számla könyvelése előtt!
Az első oszlopban található jelölőnégyzet segítségével lehet beállítani, hogy ténylegesen mely számlák kerüljenek könyvelésre.