Törzsadatokról általános tudnivalókat a következő linkre kattintva olvashat: Törzsadatok
A program az un. rovatszámok alapján tudja, hogy a naplófőkönyv mely oszlopába kell könyvelni az egyes könyvelési tételeket. A könyveléshez gyakorlatilag elegendő 7 db rovatszám létrehozása a követeléseken és kötelezettségeken kívül (ugyanis ennyi oszlopba könyvelhetünk), viszont a célszerűen megválasztott rovatszámok segítségével könnyedén kigyűjthetjük a tételek egy-egy csoportját. Például ha létrehozunk egy ‘TB járulék befizetése’ nevű rovatszámot, bármikor megnézhetjük, hogy mikor és mennyi TB járulékot fizettünk be az év folyamán. A másik nagy előnye egy alaposan feltöltött rovattörzsnek, hogy egy könyvelési ismeretekkel nem rendelkező, laikus felhasználó is tudja használni, hiszen nem kell tudnia, hogy hova (mely oszlopba) kell könyvelnie egy bizonyos tételt, csak ki kell választania a megfelelő ‘kategóriát’.
A naplófőkönyv 7 oszlopa a követeléseken és kötelezettségeken kívül a következő:
A rovatszám törzs alapállapotban is fel van töltve. Általában az egyes rovatszámok olyan számmal kezdődnek, amelyik oszlopba kell kerülniük a naplófőkönyvben. Ennek a másik jelentősége, hogy az ‘ÁFA-bevallások készítésénél’ rovatszám alapján összesíti az adatokat a program
A menüpontba belépve egy listát kapunk a már meglévő rovatszámainkról. Alapállapotban rovatszámok szerinti sorrendben láthatjuk a listát. A táblázatban, az oszlop fejlécére kattintva az egérrel tudjuk a lista sorrendjét megváltoztatni - a rovatszámok név szerinti ABC-sorrendbe kerüljenek, vagy szám szerinti sorrendbe.
Az 'Új tétel' gomb megnyomásával vihetünk fel új elemet a listába. Először a rovatszámot (csak számokat használhatunk!) kell megadni, majd a hozzá tartozó megnevezést. Végül ki kell választanunk, hogy mely oszlopba kell kerülnie a tételeknek. A rovattörzs kezelésében minden rovathoz megadható az alapértelmezett áfa százalék és bevallási sor, így könyveléskor a rovatszám kiválasztásával ezeket felkínálja a program. Amennyiben utólag módosítotunk egy rovathoz tartozó oszlopot, akkor az a már lekönyvelt tételeknél nem módosul. Ahhoz, hogy a program utólag módosítsa ezeket a tételeket, le kell futtatni a Könyvelés/Adatok rendezése menüpontot úgy, hogy be kell pipálni a dátum szerinti rendezést.
Beállítható opcióik:
Figyelem! Naplófőkönyv esetében az Alapítvány opció beállításától függetlenül itt az eredeti oszlop megnevezés jelenik meg, a különbség kizárólag a naplófőkönyv megjelenésében mutatkozik meg. Ha készen vagyunk, mentsük el az adatokat a 'Mentés' gomb megnyomásával.
A 'Módosítás' gomb megnyomása után a rovatszám kivételével minden adat módosítható. Ha a beírt ill. módosított adatokat el szeretnénk menteni, nyomjuk meg a 'Mentés' gombot, ha nem, nyomjuk meg a 'Mégsem' gombot és visszaáll az eredeti állapot. Fontos! Ha egy adott rovatszámot módosítunk, akkor az arra már korábban lekönyvelt tételeket is módosítani kell.
A nyomtató ikont tartalmazó nyomógomb segítségével tudjuk a rovat törzset kinyomtatni, a képernyőn látható sorrendben.
Figyelem! Gondoljuk meg, mit viszünk fel, mert a későbbiekben a rovatszámok törlése problémákkal járhat!