A törzsadatok kezelése az összes törzsadat (ügyfél-, rovatszám-, partnertörzs, stb.) tekintetében azonos formátumban történik.
A képernyő jobb oldalán egymás alatt található gombok segítségével értelemszerűen az alábbi műveletek végezhetők:
- Új tétel: Ha új adatot szeretnénk rögzíteni a törzsben, akkor azt ennek a gombnak a megnyomásával tehetjük meg.
- Módosítás: Meglévő törzsadatok adatainak módosítására szolgál.
- Törlés: Meglévő törzsadatok törlésére szolgál. Ha az ügyféltörzsből törlünk egy vállalkozót, akkor a meglévő adatai nem törlődnek a winchesterről.
Általában a törzsadatok közül nem lehet törölni, ugyanis ezek az adatok szerepelnek az egyes könyvelési tételekben, vagy legalábbis hivatkoznak rájuk. A program azonban megengedi az egyes törzsadatok törlését, hiszen előfordulhat, hogy véletlenül rosszul vittünk fel egyet, és ebben a hibás állapotában használhatatlan, vagy csak egyszerűen már nincs rá szükségünk.
Felhívjuk mindenkinek a figyelmét, hogy az átgondolatlanul törölt törzsadatok a már lekönyvelt tételeknél gondot okozhatnak. További tudnivalók:
-
- Ha a törölt rovatszámot újra felhasználjuk valami más megnevezéssel, számítsunk rá, hogy a régebben erre a számra felvitt tételeinkkel keveredhetnek az új tételeinkkel.
- A fentiek vonatkoznak a munkaszámokra és a partner-törzsre is.
- Ha egy törzsadatot szeretnénk törölni és már volt könyvelve rá tétel, akkor a program feltesz egy kérdést, hogy ettől függetlenül valóban törölni szeretnénk-e.
- Mentés: Az újonnan felvitt, vagy módosított adatok mentésére szolgál.
- Mégsem: Ha rögzítés közben megnyomjuk a mégsem gombot, akkor visszaáll az eredeti állapot.
- Kilépés: Kilépés a menüpontból.
A képernyő jobb felső sarkában, a Partner törzs, Főkönyvi törzs, Ügyféltörzs, stb. kezelése felirat mellett található eszközsor segítségével az alábbi műveletek végezhetők:
- Nyomtatás: A nyomtatás beállításait egy új ablakban tehetjük meg. Ha több formátumban nyomtathatók a listák, itt választhatjuk ki a formátumot. Általában megadható egy megjegyzés, ami a nyomtatott oldalak tetején jelenik meg (Pl. „munkapéldány”, „végleges lista”, stb.), valamint kérhetjük, hogy jelenjen meg a nyomtatás dátuma és/vagy ideje. Ebből az ablakból közvetlenül tudjuk módosítani a nyomtatási beállításokat, valamint kérhetünk nyomtatási képet ill. közvetlen nyomtatást. Megadható a nyomtatandó oldalak intervalluma, de ez csak a közvetlen nyomtatáskor érvényes, nyomtatási kép esetében nem. Az új listáknál lehetőségünk van kérni, hogy minden második sor szürke háttérrel jelenjen meg a könnyebb áttekinthetőség miatt. Valamint lehetőség van bejelölni, hogy a teljes listát szeretnénk kinyomtatni, a kijelölt tételeket, vagy egy bizonyos tételt (amin éppen állunk). A tételek kijelöléséhez a következő billentyűk állnak rendelkezésre:
- ’Insert’ gomb: Ennek segítségével tudunk bizonyos sorokat kijelölni. Ha kijelölünk egy sort és újból megnyomjuk az ’Insert’ gombot a kijelölés megszűnik. Ha folyamatosan nyomva tartjuk a gombot, akkor több egymás alatti sort jelölhetünk ki egyszerre. A kijelölt sorok rózsaszínűre változnak.
- ’*’ gomb: Ennek a gombnak a megnyomására a kijelölések megfordulnak (pl. ha egy tétel sem volt kijelölve, akkor mind kijelölődik).
- ’+’ gomb: Mindent kijelöl.
- ’-’ gomb: Minden kijelölés törlése.
- Exportálás excel táblázatba: A listát Excel táblázatba menthetjük. Meg kell adni egy könyvtárat és fájlnevet, ahová az exportálás történjen. Azokon a képernyőkön, ahol lehetőség van a nyomtatandó lista típusának kiválasztására, a kiválasztott lista típusa nem befolyásolja a táblázat formátumát (tehát mindig azonos lesz), viszont a szűkítések kihatnak az Excel táblázat tartalmára is (tehát csak a szűkítésnek megfelelő – a képernyőn is látható – tételek jelennek meg a táblázatban).
- Keresés: A gombra kattintva szintén egy új ablak jelenik meg, amelyben kiválasztható, hogy melyik adatban keressen egy megadott értéket, kifejezést, szövegrészletet. Valamint megadhatók a további szempontok: kis és nagy betűk megkülönböztetése, csak ha ezzel kezdődik, keresés a lista elejétől.
- Következő találat: Kereséskor, ha több adat felel meg a keresés feltételeinek, akkor ezzel a gombbal ugorhatunk a következőre.
- Első tétel: A lista elejére ugrik.
- Utolsó tétel: A lista végére ugrik.
További lehetőségek:
- A listákban a nyilakkal mozoghatunk.
- Szinte minden ablak mérete módosítható, és a beállított méretet megjegyzi a program.
- Listák sorrendjének megváltoztatása: Ha a táblázat fejlécében az oszlopok megnevezésére kattintunk azok félkövér betűtípusúra váltanak és csökkenő sorrendbe rendeződnek az oszlop adatai. Újabb gombnyomásra növekvő sorrendbe rendeződnek az adatok. A sorrend csökkenő vagy növekvő irányát az oszlop megnevezése mellett megjelenő háromszögek is mutatják.
- Ha valamelyik oszlop megnevezésére rákattintunk, akkor lehetőségünk van az adott oszlop adataiban keresni, úgy hogy a képernyő tetején lévő ’Keresés’ mezőbe beírjuk a keresendő szöveget, vagy annak kezdőbetűit. Ebben a típusú keresésben a program csak a szó eleji egyezőségre tud keresni.