A számítógép meghibásodása vagy a lefagyás miatt bekövetkező adatvesztés miatt célszerű az adatokról időszakonként biztonsági mentést készíteni. A biztonsági mentés menüpontban az adatállományok elmentése, illetve az adatállományok visszatöltése a biztonsági mentésből végezhetők el.
A mentés illetve visszatöltés alatt senki sem tartózkodhat a programban, ellenkező esetben a mentés egy figyelmeztető üzenettel leáll. A folyamatban lévő mentés alatt az adott ügyfélbe más felhasználó sem tud belépni.
A programmal biztonsági mentést készíthetünk cserélhető adathordozókra (floppy lemez, USB pendrive), merevlemezre (másik könyvtár vagy meghajtó), vagy hálózati meghajtóra, viszont nem készíthetünk mentést közvetlenül optikai lemezre (CD/DVD lemez). Ha optikai lemezre szeretnénk mentést készíteni, akkor először készítsünk mentést a merevlemezre, majd a CD/DVD íróhoz kapott szoftverrel végezzük el a lemezre írást. Windows XP operációs rendszerrel rendelkező felhasználók a Windows beépített CD író szolgáltatását is használhatják (bővebb információ a Windows XP Súgó és támogatás funkcióban található).
A mentés és visszatöltés csak akkor érhetők el, ha senki sem tartózkodik a rendszerben, illetve a mentés és visszatöltés művelet futtatása alatt senki sem tudja elindítani a programot. Mindkét esettben a művelet egy figyelmeztető üzenettel leáll.
Mentés és visszatöltés esetében is szükséges a biztonsági mentés mappájának kijelölése, amely a Beállításokban a „Mappák” fülön akár előre is beállítható (tudnivalók a Beállítások pontban).
Biztonsági mentés készítése: Ha meg kívánjuk változtatni a mentés helyét, akkor kattintsunk a három ponttal […] jelölt gombra, navigáljunk el a megfelelő mappára (ha szükséges, akkor új mappát is létrehozhatunk), majd nyomjuk meg az „OK” gombot.
A listában kiválasztható, hogy melyik ügyfél melyik könyvelési évét szeretnénk menteni. A „Mindet kijelöli” gombbal az összes ügyfél összes könyvelési éve mentésre kerül. A könyvelések egyesével, a „Space” billentyű lenyomásával vagy jobb egérgomb kattintással is kijelölhetők.
A mentési művelet elindításához kattintsunk a „Mentés” gombra. Ha az adott napon készült már mentés a megadott mappába, akkor a program megerősítést kér az előző mentés felülírására. A mentési folyamat megszakítható. Floppy lemezes mentés esetén, ha nem lenne elég egy darab lemez, akkor kérni fogja a következő üres lemezt. Ebben az esetben fontos, hogy a lemezeket megfelelően sorszámozzuk.
Biztonsági mentés visszatöltése: Ha tudjuk, hogy hova készültek a biztonsági mentések, akkor a mentés helyének meghatározása legegyszerűbben a „Mentés helye:” mappa megadásával történhet. Kattintsunk a három ponttal […] jelölt gombra, navigáljunk el a megfelelő mappára, majd nyomjuk meg az „OK” gombot. Ha a megfelelő mappában vagyunk, akkor a listadoboz tartalmazni fogja a biztonsági mentéseket ügyfelenként, könyvelési évenként és dátum szerint megjelenítve.
Ha nem tudjuk biztosan, hogy hol találhatók a mentések, akkor a „Keresés” gomb segítségével és a megfelelő opciók bejelölésével a program automatikusan megkeresi. A mentések keresését bal oldali opciók megjelölésével a megadott adathordozókon, a jobb oldalon látható „Keresés a megadott helytől” opció bepipálásával a fent látható mentés helyétől fogja futtatni a program.
A listában kiválasztható, hogy melyik ügyfél melyik könyvelési évét szeretnénk visszatölteni. A „Mindet kijelöli” gombbal az összes ügyfél összes könyvelési éve visszatöltésre kerül. A mentett könyvelések egyesével, a „Space” billentyű lenyomásával vagy jobb egérgomb kattintással is kijelölhetők.
A visszatöltés gomb megnyomásával elindul a visszatöltési folyamat. Ha a mentés nem aznap készült, akkor figyelmeztetést kapunk, hogy a visszatöltendő mentés hány napja készült. Többcéges programban a mentésben lévő ügyféladatok és ügyféltörzsben lévő adatok ellenőrzési szempontja az alábbiak szerint működik:
• Ha visszatöltés során az ügyféltörzsben a mentés szerint részben vagy többször létező ügyfelet – azaz már más azonosítón már létező ügyfélnevet, vagy más néven már létező azonosítót, vagy több azonos ügyfélnevet – talál, akkor a program egy felugró ügyfélkiválasztás ablakban rákérdez, hogy az adott mentést egy már létező ügyfélbe vagy új ügyfélként akarjuk-e kezelni. Az felugró ügyfélkiválasztás ablakban az ügyféllistában lehet beállítani, hogy melyik ügyfél adata legyen felülírva (alapból az első név szerinti találat lesz megjelölve). Ha biztosak vagyunk benne, hogy a megjelölt ügyfelet kell felülírni, akkor a „Felülírás” gombbal folytatható a visszatöltés és az megjelölt ügyfél adatai felül lesznek írva. Ha az adott mentést egy új ügyfélbe szeretnénk betölteni, akkor a „Létrehoz” gomb megnyomásával a program egy új, még nem létező azonosítót kér (illetve fel is ajánl egy sorszámot), majd szintén a „Létrehoz” gomb megnyomásával az új ügyfélbe történik a visszatöltés.
• Ha visszatöltés során az ügyféltörzsben a mentéssel teljesen egyező ügyfelet talál – azaz azonosító és ügyfélnév egyezik –, akkor kérdezés nélkül lefut a visszatöltés és az adatok felül lesznek írva.
• Ha visszatöltés során az ügyféltörzsben nem létezik az ügyfél, akkor a program automatikusan létrehozza azt és visszatölti az adatokat.
Az egycéges házipénztár esetén a programba csak a saját ügyfelet lehet visszatölteni. Visszatöltés előtt a jelenlegi adatokról egy biztonsági mentés készül, amely automatikusan visszatöltődik, ha a mentés visszatöltése sikertelen lenne pl. lemezhibából. A gyorsmentés készítése után elindul a biztonsági mentés visszatöltése. Ha floppy lemezről tölt vissza és a mentés több lemezre készült, akkor a lemezeket sorrendben kell a meghajtóba behelyezni egy-egy rész visszatöltése után. A sikeres visszatöltés után az állományok újraindexelése fog lefutni. Ha az indexelés sikeresen lefutott, akkor törlésre kerül a rejtett másolat.
A művelet megszakítása vagy a visszatöltés alatt bármilyen fellépő hiba esetén a visszatöltés megáll, akkor a rejtett másolat automatikusan visszatöltésre kerülnek.
Meglévő biztonsági mentés fájl a „DEL” billentyűvel törölhető.