A tárgyi eszközök kezelése gyakorlatilag nagyon hasonlít a törzsadatok kezeléséhez. Az ’Új tétel’-lel vihetünk fel új eszközt, a ’Módosítás’-sal módosíthatjuk, a törléssel pedig törölhetjük az adatokat. Új tárgyi eszköz rögzítésekor amennyiben az „Új tétel” gombra jobb egérgombbal kattintunk, akkor a program lemásolja azt az eszközt, amelyen állunk és az új eszköz adataiba minden adatot bemásol a leltári szám kivételével. Ez akkor hasznos, ha több egyforma, vagy nagyon hasonló eszközt kell egymás után rögzíteni, így csak a változásokat kell átírni.
Lássuk az egyes fülek tartalmát:
Eszközök alapadatai:
A tárgyi eszköz kezelésben lehet rögzíteni nullás eszközöket, de üzembe helyezni nem engedi a program, ezért sem kivezetni, sem ÉCS-t elszámolni nem lehet az adott eszközre.
Értékváltozás esetén (ha a bruttó érték nagyobb, mint nulla) akkor már üzembe helyezést, ÉCS elszámolást és a kivezetést is engedni fogja (az utóbbi kettőt természetesen csak akkor, ha már az eszközt üzembe helyeztük).
Értékcsökkenés adatok:
A következő értékeket külön kell megadni az adótörvény szerinti és a számviteli törvény szerinti értékcsökkenés számításához:
Az Értékcsökkenés számításáról további információt a következő linkre kattintva olvashatunk: Értékcsökkenés számításáról
Tartozékok, feljegyzések
Az eszköz tartozékai tárolhatók el, ill. feljegyzéseket készíthetünk. Nyilvántartásuk csak mennyiségben történik, értékben nem. A táblázatba az „Új tartozék” gombbal vihetünk fel új sort, a mennyiséget közvetlenül a táblázatban lehet megadni, ill. módosítani. A „Törlés” gombbal törölhetjük a kijelölt sort a táblázatból. A tartozékok nyomtatásban sehol sem jelennek meg, kizárólag ebben a táblázatban láthatók.
Értékváltozások (kartonok)
Az eszközön történt értékváltozások (bruttó érték változása, ÉCS elszámolása, kivezetés, kontírozás módosítása) kezelésére szolgál. Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy csak időrendben dolgozhatunk benne! A táblázatban lévő adatokból számolja ki a program az Értékcsökkenés adatok fülnél ismertetett egyes mezők értékét (ÉCS, nettó érték).
Az első sor - ami a beszerzést tartalmazza - automatikusan kerül a nyilvántartásba, nem törölhető! A táblázatban sárga oszlopokban találhatóak a számviteli, világoskékkel az adótörvény szerinti értékcsökkenésre vonatkozó adatok, a táblázat utolsó oszlopaiban pedig a főkönyvi számok. Az adatok is különböző színekkel vannak feltüntetve: feketével a bruttó érték és a számviteli törvény szerinti ÉCS változások (könyvelendő adatok), míg kékkel az adótörvény szerint számolt ÉCS változások.
Kartont természetesen külön lehet nyomtatni adó- ill. számviteli törvény szerint az ablak jobb felső sarkában található nyomtatás ikon megnyomásával.
A törlés gombbal törölhetünk egy sort a táblázatból, de mindig CSAK AZ UTOLSÓT! Ha bruttó érték változást törlünk, ellenőriznünk kell a leírási kulcsot, mert valószínűleg meg kell változtatni. Bővebben az „Értékcsökkenés számítása” fejezetnél.
Az „ÉCS elszámolása” és a „Bruttó érték változás” és „Kivezetés” gombok használatáról külön fejezetekben olvashat.
Módosítás esetén az „Eszköz alapadatai” fülön a megnevezés, helység, munkaszám, gyári szám, bizonylatszám és partner, a főkönyvi számok és a fejlesztési tartalék módosíthatók. Ha főkönyvi számot módosítunk, akkor csak a módosítás utáni elszámolásoknál tudja a program az új főkönyvi számokat figyelembe venni. Ha módosítjuk az eszközhöz tartozó munkaszámot akkor megkérdezi a program, hogy az összes eddigi mozgásnál figyelembe vegye a módosítást, vagy sem. Fejlesztési tartalék módosítása esetén a program automatikus könyvelést csak akkor végez, ha még a beszerzésen kívül nem volt más mozgás, egyéb esetben csak figyelmeztet, hogy az automatikus könyvelés nem történt meg.
Az „Értékcsökkenés adatok.” fülön csak a leírási kulcs, a leírás várható vége és a maradványérték módosítható. Ekkor valamely érték módosítása esetén a program módosítja a többi értékét is, melynek módját a „Bruttó érték változása” fejezetben ismertetjük. Amennyiben más értéket írtunk el, törölni kell a tételt, majd újra rögzíteni.
Kontírozás módosítása azoknál a mozgásoknál aktív, ahol meg van adva főkönyvi szám. Ha még nincs üzembe helyezve az eszköz, vagy a beszerzés és az üzembe helyezés dátuma eltér, akkor a beszerzés nem módosítható. A beszerzés mozgásnál a megjegyzés nem módosítható.
A „Kontírozás módosítása” gombra kattintva a következő ablak jelenik meg, ahol módosíthatjuk a főkönyvi számokat, és bizonyos mozgásoknál a megjegyzést is:
Tárgyi eszközök importálása: A programban lehetőség van külső állományból importálni a tárgyi eszköz adatokat. Az importálást az Alapadatok / Törzsadatok importálása csv-ből menüpontban tudjuk elvégezni, az ehhez szükséges struktúra leírást a menüpontban található "i" gombra kattintva találjuk.
Amennyiben a betöltendő állományban van olyan eszköz, amelynek a státusza "nullára írva", importálást követően "ÉCS folyamatban" státuszúként fog megjelenni. A betöltést követően le kell futtatni a Könyvelés / Hibakeresés menüpontban található Tárgyi eszközök újraszámítását, ezt követően a nullára írt eszközök is helyesen fognak megjelenni a tárgyi eszközök kezelésében.