A tárgyi eszközök kezelése gyakorlatilag nagyon hasonlít a törzsadatok kezeléséhez. Az ’Új tétel’-lel vihetünk fel új eszközt, a ’Módosítás’-sal módosíthatjuk, a törléssel pedig törölhetjük az adatokat. Új tárgyi eszköz rögzítésekor amennyiben az „Új tétel” gombra jobb egérgombbal kattintunk, akkor a program lemásolja azt az eszközt, amelyen állunk és az új eszköz adataiba minden adatot bemásol a leltári szám kivételével. Ez akkor hasznos, ha több egyforma, vagy nagyon hasonló eszközt kell egymás után rögzíteni, így csak a változásokat kell átírni.
Lássuk az egyes mezők tartalmát:
Eszközök alapadatai:
- Leltári szám: Az eszköz azonosítója, a felhasználó adja meg, de a program nem enged meg két egyforma leltári számot. A leltári szám mellett újabb mező jelent meg, mely azt a célt szolgálja, hogy ha a leltári számokat következesen adtuk pl.: 21/001, 21/002 stb., akkor a „21” beírása után a program az adott mezőben megjeleníti az utolsó eszköz leltári számát. Ebből tudható, hogy milyen számot kell adni a következő eszköznek. Amennyiben a leltári szám mezőben megnyomjuk az F2 billentyűt, akkor megjelenik egy lista az eszközökről, melyben lehet leltári szám szerint keresni.
- Megnevezés: értelemszerűen.
- Eszköz típusa: Négyféle lehet: tárgyi eszköz, immateriális javak, vagy kis értékű tárgyi eszközök, kis értékű immateriális javak. Ha a kis értékűt választjuk, a program azonnal elszámolja az értékcsökkenést az aktiválás napján, és felvezeti a kartonra.
- Hely/helyiség: az eszközök elhelyezésük szerinti csoportosítását szolgálja.
- Gyári szám: kitöltése nem kötelező.
- Beszerzés ideje: értelemszerűen.
- Bizonylatszám: a beszerzésről szóló számla száma tárolható el.
- Partner: az eladó tárolható el.
- Cashbook számla társítása: a Cashbookból lehívott számlákból lehet hozzárendelni a felvitt tárgyi eszközhöz
- Számlakép megtekintése: amenniyben Cashbook számla társításra került, a hozzá tartozó számlakép jeleníthető meg.
- Üzembe helyezve: értelemszerűen. Ekkortól kezdődik az ÉCS számítása.
- Beszerzési egységár: a tárgyi eszköz ÁFA nélküli egységára. Lehetőség van csoportosan nyilvántartott tárgyi eszközök rögzítésére, ezért van a bruttó érték egységárra és mennyiségre osztva.
- Mennyiség: értelemszerűen.
- Bruttó érték: Az eszköz aktuális bruttó értéke, a program számítja ki az egységárból és a mennyiségből. A bruttó érték alakulását a kartonon követhetjük, ebben a mezőben mindig az utolsó érték szerepel.
- Fejlesztési tartalék: A program figyelembe veszi az adótörvény szerinti értékcsökkenés számításakor. Az értékcsökkenés elszámolása a beírt fejlesztési tartalék mértékének megfelelően előbb fog befejeződni. Mentéskor a program automatikusan elszámolja az ATV szerinti ÉCS-t a fejlesztési tartalék mértékében a beszerzés dátumával, miután a Szeretné elszámolni a fejlesztési tartalékot? kérdésre igennel válaszolunk. (Ha a régi programból veszünk át adatokat, akkor az eredeti fejlesztési tartalék berögzíthető ebbe a mezőbe. Ilyenkor viszont a program nem ajánlja fel automatikuson a könyvelést, csak abban az esetben, ha még más mozgás nem volt.)
- DEMINIMIS: csak tájékoztató adatként lehet megadni, figyelmen kívül hagyja a program. Az eszköz listán lehet rá szűkíteni, illetve a kartonon továbbra is megjelenik.
- Kivezetve: Az eszköz nyilvántartásból történő kivezetésének dátuma.
Értékcsökkenés adatok:
Ennek a fülnek az adatai eltérnek a naplófőkönyv és a pénztárkönyv programban. A következő értékeket a naplófőkönyvben külön kell megadni az adótörvény szerinti és a számviteli törvény szerinti értékcsökkenés számításához:
- Leírási kulcs (%): a leírás kulcsát kell megadni. Ezekből számolja ki a program a leírás várható végét, amit felhasznál az ÉCS elszámolásakor.
- Leírás várható vége: a program számolja ki a „Mentés” gomb megnyomásakor az aktiválás dátumából és a leírási kulcsból. Értéke a számviteli törvény szerinti számítás esetében módosítható: ha értéknövelő beruházás esetén a törvény szerint újra kell értékelnünk az eszközt: megváltozhat a maradvány értéke és/vagy a használati ideje. Adótörvény szerinti értékcsökkenés számításnál csak a leírás várható vége módosul, de azt a program kiszámolja, felhasználó által nem módosítható.
- Nullára írva: az a dátum, amikor az eszköz nettó értéke elérte a nullát (számviteli törvény esetén a maradványértéket). Nem feltétlen egyezik meg a leírás várható végével (selejtezés, káresemény, értékesítés), lásd: értékváltozások, kivezetés.
- Utolsó elszámolás dátuma: a program tölti ki, közvetlenül nem módosítható.
- Maradványérték (csak a naplófőkönyvben): Az aktuális számviteli törvényben előírt érték, mellyel csökkenteni kell a bruttó értéket a számviteli törvény szerinti értékcsökkenés számításakor.
- Beruházási kedvezmény: Az igénybevett beruházási kedvezmény figyelembevételével a program a maradványértékhez hasonló módon számítja az adótörvény szerinti ECS-t.
- Aktuális bruttó érték: értéke akkor tér el az eredeti bruttó értéktől, ha ráaktiválás történt.
- Előző év végéig elszámolt ÉCS: Az aktuális könyvelési év előtt elszámolt ÉCS. Közvetlenül nem módosítható, lásd: Értékváltozások.
- Idén elszámolt ÉCS: Az aktuális könyvelési évben elszámolt ÉCS (ami az aktuális évi eredményt csökkenti). Közvetlenül nem módosítható, lásd: Értékváltozások.
- Aktuális nettó érték: Az eszköz nyilvántartás szerinti nettó értéke. (Bruttó érték - Eddig elsz. ÉCS - idén elsz. ÉCS). Közvetlenül nem módosítható, lásd: értékváltozások.
Tartozékok, feljegyzések:
Az eszköz tartozékai tárolhatók el, ill. feljegyzéseket készíthetünk. Nyilvántartásuk csak mennyiségben történik, értékben nem. A táblázatba az „Új tartozék” gombbal vihetünk fel új sort, a mennyiséget közvetlenül a táblázatban lehet megadni, ill. módosítani. A „Törlés” gombbal törölhetjük a kijelölt sort a táblázatból. A tartozékok nyomtatásban sehol sem jelennek meg, kizárólag ebben a táblázatban láthatók.
Értékváltozások (kartonok):
Az eszközön történt értékváltozások (bruttó érték változása, ÉCS elszámolása, kivezetés) kezelésére szolgál. Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy csak időrendben dolgozhatunk benne! A táblázatban lévő adatokból számolja ki a program az Értékcsökkenés adatok fülnél ismertetett egyes mezők értékét (ÉCS, nettó érték).
Az első sor - ami a beszerzést tartalmazza - automatikusan kerül a nyilvántartásba, nem törölhető! A táblázatban sárga oszlopokban találhatóak a számviteli (csak naplófőkönyvben), világoskékkel az adótörvény szerinti értékcsökkenésre vonatkozó adatok. Az adatok is különböző színekkel vannak feltüntetve: feketével a bruttó érték és a számviteli törvény szerinti ÉCS változások (csak naplófőkönyvben), míg kékkel az adótörvény szerint számolt ÉCS változások.
Kartont természetesen külön lehet nyomtatni adó- ill. számviteli törvény szerint az ablak jobb felső sarkában található nyomtatás ikon megnyomásával.
A törlés gombbal törölhetünk egy sort a táblázatból, de mindig CSAK AZ UTOLSÓT! Ha bruttó érték változást törlünk, ellenőriznünk kell a leírási kulcsot, mert valószínűleg meg kell változtatni. Bővebben az „Értékcsökkenés számítása” fejezetnél.
Az „ÉCS elszámolása” és a „Bruttó érték változás” és „Kivezetés” gombok használatáról külön fejezetekben olvashat.
Tárgyi eszköz karton (Tárgyi eszközök⇒ Eszközlisták⇒ Nyomtatás⇒ Nyomtatás formátuma: megfelelőt kiválaszt)
Módosítás esetén az „Eszköz alapadatai” fülön a megnevezés, helység, gyári szám, bizonylatszám és partner, és a fejlesztési tartalék módosíthatók. Fejlesztési tartalék módosítása esetén a program automatikus könyvelést csak akkor végez, ha még a beszerzésen kívül nem volt más mozgás, egyéb esetben csak figyelmeztet, hogy az automatikus könyvelés nem történt meg.
Az „Értékcsökkenés adatok.” fülön csak a leírási kulcs, a leírás várható vége, a maradványérték és a beruházási kedvezmény módosítható. Amennyiben más értéket írtunk el, törölni kell a tételt, majd újra rögzíteni.
Az előző évből átvett tárgyi eszközöket a program nem írja felül, hanem kiegészíti. Amennyiben előző évben bármilyen módosítás történik, ami hatással van a következő évre, akkor előbb ki kell törölni az adott tárgyi eszközt és újra átvenni. Ilyen például, ha előbb vettük át a tárgyi eszközöket, mint ahogy elszámoltuk az előző év végi écs-t.