Mint ismeretes, 2008 márciusától kivonták a forgalomból a 1 ill. 2 Ft-os pénzérméket, ezért a készpénzforgalomban kerekítést kell alkalmazni. Az NAV álláspontja a kerekítéssel kapcsolatban részletesen itt olvasható:
https://nav.gov.hu/nav/archiv/hirek_sajto/hirek/kerekites_1_2.html
Ebből az alábbi részt emelnénk ki:
„A készpénzkezelési szabályzatukban azonban rendelkezniük kell a kerekítésből eredő pénztár többlet vagy hiány kezeléséről, szabályozni kell az ellenőrzés gyakoriságát és módját.”
Tehát a kerekítési különbözetet nem szükséges számlánként lekönyvelni, elegendő meghatározott időszakonként a tényleges pénzkészlet és a pénztáregyenleg különbözetét ellenőrizni, és a különbséget lekönyvelni kerekítési különbözetként. Természetesen ennek módját, idejét szabályozni kell a pénzkezelési szabályzatban.
Ezzel kapcsolatban a táblázatban találunk egy „Kerekítés” oszlopot. Tudnivalók:
- A kerekítés oszlop csak akkor jelenik meg, ha forintos pénztárat választunk ki, devizapénztár esetén nincs teendő a kerekítésekkel.
- A kerekítés oszlopban megjelenik, hogy a nem 5 forinttal osztható számlák esetében a kerekítés szabályai szerinti készpénzforgalom mekkora összeggel módosítja a tényleges pénztáregyenleget. Értelemszerűen ez az összeg egy -2 és +2 Ft közötti érték lesz.
- A Kerekítés számítása gombra kattintva a program összesíti a képernyőn szereplő tételeket és a képernyő jobb felső sarkában megjelenik a kerekítendő összeg. Tulajdonképpen ezt az összeget kell lekönyvelni kerekítési különbözetként, amit a könyvelés gomb megnyomására meg is tehetünk. Ha az Alapadatok – Beállítások – Könyvtárak/FAD fülön be vannak állítva a kerekítéshez szükséges rovatszámok, akkor a program fel is tölti a könyvelés ablakot a megfelelő adatokkal, csak a mentésre kell kattintanunk.
Ajánlott használat:
- A pénzkezelési szabályzatban rögzítjük, milyen időszakonként könyveljük le a kerekítési különbözetet. A Pénztárlista menüpontba belépve dátum szerint leszűkítjük a listát a következő kerekítendő időszakra, és a program által kiszámolt összeget az időszak utolsó napján lekönyveljük.
- Ügyeljünk arra, hogy a következő időszakba a lekönyvelt kerekítés semmiképpen se kerüljön bele, hiszen a kerekítés elszámolása is megjelenik pénztári tételként, amit nyilvánvalóan már nem kell kerekíteni!
- A pénztárgéppel rendelkező vállalkozások ezt a lehetőséget csak korlátozottan tudják kihasználni, mivel a napi bevétel könyvelésekor eleve több nyugta kerekített összegét könyvelik le egy összegben.