Ebben a menüpontban tudjuk beállítani, hogy a vállalkozás használatában lévő pénztárgépek adatai milyen beállításokkal kerüljenek könyvelésre. FIGYELEM! A törzsbe kézzel nem tudunk felvenni új pénztárgépet, és egyelőre törölni sem tudunk közülük! Az adatok lekérdezése során, ha új pénztárgépe(ke)t észlel a rendszer (AP szám alapján), azt felveszi a törzsbe, amiről üzenetet kapunk. A könyvelés elvégzése előtt viszont be kell állítani a törzsben a könyveléshez szükséges paramétereket (rovatszámok, munkaszám stb.)! A megadható paraméterek a következők:
- Pénztárgép AP száma / típusa: a pénztárgép azonosítója, típusa jelenik meg, az értékek nem módosíthatóak.
- Pénztárgép neve: az AP szám helyett ez jelenik meg a listában a könnyebb azonosítás miatt.
- Napi zárás sorsz. előtag: a napi zárásnak egy 4 számjegyű sorszáma van, amihez előtagot rendelhetünk, így több pénztárgép esetén könnyedén megkülönböztethetjük az egyes gépekhez tartozó zárásokat, és sorszám egyezőség sem fordulhat elő. Pl. ha a „KB1/” lett megadva előtagnak, a könyvelés során a bi-zonylatszám mezőbe „KB1/1234” kerül (1234 – az aktuális sorszám). Felhívjuk a figyelmet, hogy a rövid (4 karakteres) sorszámok miatt érdemes előtagot megadni, különösen akkor, ha több pénztárgép is üze-mel, hogy ne alakuljon ki sorszám duplázódás!
- Pénzforgalmi hely kódja: a pénztárgéphez tartozó pénzforgalmi hely jelölése, amire a napi zárás könyvelésre kerül.
- Árbevétel rovatszáma: erre a rovatszámra kerül könyvelésre az ÁFÁS nettó árbevétel (az áfakulcsnak megfelelően a rovattörzsben beállított bevallási sorra – 5%, 18%, 27%, adómentes). Az „Árbevétel rovatszáma” mező kötelezően kitöltendő akkor is, ha egyébként megadjuk az alábontott árbevételek rovatszámait. Ha ezt nem töltjük ki, akkor könyveléskor fog figyelmeztetni a program, és a könyvelést nem végzi el.
- Alábontott Árbevétel rovatszámok: az árbevétel rovatszámokat alá lehet bontani 5%-os, 18%-os, 27%-os és adómentes árbevételekre.
- Árbevétel rovatszáma (adójegyes): erre a rovatszámra kerül könyvelésre az ADÓJEGYES árbevétel (ha van ilyen).
- Nem kp. forgalom átvezetése: a pénztárgép zárás alapesetben háromféle forgalmat ad le: készpénzes, bankkártyás és egyéb. A napi teljes forgalom könyvelését követően a nem készpénzben történt forgalmat át kell vezetni. Mivel az egyszeres könyvvitelben egy tételhez csak bevétel, vagy csak kiadás típusú rovatszámok tartozhatnak, jelenleg úgy oldottuk meg, hogy a nem készpénzben történt forgalom az eredménybe nem számító bevételek között fog megjelenni negatív összeggel, és amikor a bankba beérkezik a bankkártyás összeg, ugyanide kell lekönyvelni pozitív előjellel.
- Kerekítési különbözet rovatszámai: a kerekítési különbözet szerepel a zárószalagon, ennek könyvelésére szolgál ez a rovatszám. Mivel az egyszeres könyvvitelben egy tételhez csak bevétel, vagy csak kiadás típusú rovatszámok tartozhatnak, jelenleg úgy oldottuk meg, hogy a kerekítési különbözetet előjelhelyesen könyveljük az árbevételek közé, ezért ide egy 1-gyel kezdődő rovatszámot kell megadni.
- Gyűjtő: lehetőségünk van az adott pénztár árbevételét gyűjtőre könyvelni.
- Partner: partnert is tudunk beállítani az adott pénztárgéphez.
A 2024-es, "Napilap értékesítés" megjelenésével meg lehet adni mentes tétel esetén az áfakulcsot (Mentes vagy 0%) és a megfelelő bevallási sort.
Amennyiben az ügyfél áfaalany, úgy Mentes áfakulcs kiválasztása esetén nekünk kell megadni a megfelelő bevallási sort. Ha üresen hagyjuk, a program automatikusan a 04-es sort állítja be az adómentes tételekhez. Ha az „E gyűjtő rovsz.” sorba áfamentes rovatszámot állítunk be, akkor az E gyűjtő áfa%/Bev.sor inaktívvá válik, és minden adómentes tétel áfamentesen kerül könyvelésre.
0%-os áfakulcs kiválasztása esetén a program automatikusan a 110-es bevallási sort készíti be. Amennyiben azt töröljük, akkor pénztárgép törzsadat mentésekor a program jelzi, hogy kötelező a bevallási sor megadása 0%-os áfakulcs esetén.
Továbbá az árbevétel rovatszám alábontások megnevezéseiben szereplő „árbevétel” szavakat „gyűjtő”-re változtattuk és eléjük betűsorrendet állítottunk (A,B,C,D,E).
A pénztárgép törzsben nem kötelező megadni az adójegyes értékesítés, a kerekítés, és a bank átvezetés rovatszámát. Adójegyes értékesítés nagyon kevés helyen van, ugyanakkor könyveléskor hibaüzenetet kapunk, ha mégis talál a program adójegyes gyűjtőre ütött bevételt. Ha a kerekítés és az átvezetés rovatszámát üresen hagyjuk, nem kapunk könyveléskor hibaüzenetet, csak egy figyelmeztetést a táblázat felett, de ekkor a könyvelésnél ezek a sorok nem lesznek kitöltve. Ez akkor lehet indokolt, ha KATA vagy átalányadó alany könyvelését végezzük, és csak a bevételre van szükségünk a bevalláshoz.