A NAV 2023. február 6-án élesítette az online pénztárgépek adatainak letölthetőségét az OSA (online számla) keretein belül. Programjainkban elkészült az adatok letöltésére és könyvelésére szolgáló funkciók első verziója, melyet várhatóan további fejlesztések követnek a visszajelzések alapján. A legfontosabb tudnivalók ezzel kapcsolatban:
Ez a menüpont szolgál az adatok letöltésére és egyedi vagy csoportos könyvelésére. Első futtatásakor a program felajánlja az adatok letöltését. Amennyiben még nincs beállítva az OSA technikai felhasználó, hibaüzenetet ka-punk. Lekérdezésnél nincs lehetőségünk beállítani, hogy milyen intervallumra kérjük az adatok lekérdezését, a program a letölthető adatok alapján bővíti az adatbázist a hiányzó adatokkal. Amennyiben új, a törzsben még nem rögzített pénztárgéphez érkeznek adatok, a program erről figyelmeztetést ad, és felajánlja az új pénztár-gépek adatainak beállítását (a pénztárgép törzs elérhető az ablak fejlécében található „Pénztárgép törzs” gombbal is.
Letöltés Cashbookból: Az online pénztárgép adatok fogadása és könyvelése menüpontba az eddig megszokott letöltés mellé bekerült a Cashbook-ból történő letöltés lehetősége is. Ennek az az előnye, hogy nincs 14 napos korlátozás, illetve a Cashbook minden éjjel automatikusan letölti a jelentéseket.
Amennyiben eddig nem Cashbook-ból történt a pénztári zárások könyvelése, úgy lekérdezésnél a program az utolsó letöltött zárást megelőző 2. naptól tölti le a Cashbook-ban szereplő zárásokat, elvégzi a szükséges azonosítást, és visszaadja a könyveltségi állapotot a Cashbook felé.
Szükséges esetén a dátumintervallumot kézzel is meg lehet adni, amennyiben a „Letöltés Cashbookból” gombra az egér jobb gombjával kattintunk. Ebben az esetben a lekérdezés a szokásosnál több időt is igénybe vehet. Természetesen csak adott évi dátum adható meg, egyéb esetben a program figyelmeztetést küld.
Amennyiben a zárás Cashbook-ból érkezett, úgy a pénztárgép megnevezése, és a zárás sorszáma vastagon kerül megjelenítésre a listában.
A táblázatban a lekönyvelt tételek zöld színnel jelennek meg. Ha korábbi tételeket ugyanazzal a bizonylatszám előtaggal könyveltük, amit a pénztárgép törzsben állítottunk be, a korábbi tételek könyveltként fognak megjelenni. Az ablak fejlécében lehetőségünk van leszűkíteni a listát egyetlen pénztárra, időintervallum szerint, illetve könyvelt/könyveletlen státusz alapján.
A táblázatban az adatok összesítve jelennek meg (bevétel, visszáru, sztornó), de a „Forgalmi adatok áfakulcsonkénti megjelenítése” opció bejelölésével megjelennek az áfakulcsonkénti oszlopok is (5 féle gyűjtő). A táblázatban a bevételi adatokon kívül láthatóak a pénzforgalmi adatok és az értékesítéssel nem összefüggő ki- és befizetések.
„Nem könyvelhető” gomb: erre kattintva megadhatjuk, hogy egy pénztári zárás könyvelhető-e, vagy sem. A menüpontba történő belépéskor, vagy letöltés után az az első pénztári zárás lesz kijelölve, melyik még nincs lekönyvelve. A nem könyvelhetőre állított zárásokat nem veszi figyelembe a program, és ha minden zárás le van könyvelve, akkor a lista végére fog ugrani.
A pénztárjelentéseket tartalmazó táblázat alatt található egy státusz mező, ahol tájékozódhatunk a lehetséges okokról, ha lekérdezéskor, vagy feldolgozásnál valamilyen hiba adódik. Ezek a jelentések sárga hátterűek lesznek.
Az ablak jobb szélén megjelenítésre kerül „pénztárszalagként” a napi zárás és a hozzá kapcsolódó pénztárjelentés elméletileg a kinyomtatott formában, ami külön-külön görgethető. FIGYELEM! A különböző pénztárgéptípusok nem egyforma formátumban küldik be a zárószalagok képét, így jelenleg nem minden géptípus által beküldött záró bizonylatot tud megjeleníteni a program. A megjeleníthető záró bizonylatok köre várhatóan bővülni fog! A bizonylatok szélességében is lehet eltérés, így elképzelhető, hogy visszajelzések alapján még módosítanunk kell az ablak elrendezésén (nem állt rendelkezésünkre minden típusú pénztárgépadat a fejlesztéshez).
Az alsó táblázatban láthatjuk a kiválasztott napi záráshoz kapcsolódó könyvelendő számlasorokat:
A táblázat alatt három gombot találunk:
Amennyiben letöltéskor nem jelenik meg adat, vagy olyan hibaüzenetet kapunk, hogy „Feldolgozás nem sikerült”, akkor valószínűleg hibás az egyik naplóállomány és pillanatnyilag nem dolgozható fel. Ez különösen régebbi pénztárgépek esetén fordulhat elő, mivel azok még régi formátumot használnak az adatszolgáltatáshoz, a NAV pedig csak a legújabb formátumot bocsátotta a fejlesztők rendelkezésére. Ha ilyen adatszolgáltatással találkozunk, megpróbálunk megoldást találni ezek feldolgozására is.
Online Pénztárgép adatok 6 tételsor feletti könyvelése
Amennyiben egy adott napi záráson több, mint 6 db külön soron könyvelendő tétel szerepel, frissítést követően a program két tételben fogja lekönyvelni.
Amennyiben a Könyvelés -> OSA és OPG adatok fogadása és könyvelése -> Online Pénztárgép adatok fogadása és könyvelése menüpontban olyan napi zárást választunk, amelynél a tételsorok száma több, mint 6, akkor a „Könyvelés” gombra kattintva a program először csak az első 6 db tételsort készíti be.
Mentés / Új tételre kattintva továbblép és bekészíti a maradék tételsorokat egy újabb tételbe, ugyanazon fejléc adatokkal. Mentést követően visszatér az Online Pénztárgép adatok fogadása menüpontba.
Amennyiben az Online Pénztárgép adatok fogadása menüpontban egy több, mint 6 tételsoros lekönyvelt zárásba szeretnénk belépni módosítással, akkor a „Könyvelés módosítása” gombra kattintva megjelenik egy ablak, ahol kiválaszthatjuk, hogy a lekönyvelt zárás mely tételét szeretnénk megnyitni. A kiválasztott sort követően a „Módosítás” gombra kattintva megnyílik a Pénztárkönyvben / Naplófőkönyvben lévő tétel.