Ez a képernyő majdnem megegyezik a könyvelési képernyővel. Tulajdonképpen a számlát úgy kell rögzíteni, mintha könyvelnénk, így a tényleges könyveléskor (kiegyenlítéskor) már csak a könyvelés (kiegyenlítés) dátumát kell megadni, valamint a bizonylatszámot. A könyvelési képernyőhöz képest eltérés, hogy megjelenik a fizetési határidő és a teljesítés dátuma mező. A fizetési határidőnek a könyvelés és ÁFA szempontjából nincs jelentősége, csak tájékoztató adat. Az ÁFA esedékességhez attól függően ajánlja fel a dátumot a program, hogy bevételről vagy kiadásról van szó. Bevétel esetén a teljesítéshez (számla keltéhez) hozzáad 30 napot, kiadás esetén pedig azonos lesz vele. Kiegyenlítésig, amikor is bevétel esetén az áfa esedékesség dátuma változhat (általában nem a 30. nap, csak ha azon túl egyenlítik ki) ezzel a dátummal szerepel az áfa nyilvántartásokban a tétel!
Devizás tétel rögzítésénél az MNB árfolyam dátuma ugyanúgy választható (kelt, teljesítés) mint a kettősnél, az utoljára kiválasztott dátumot a program megjegyzi.
Amennyiben áfa-mentes szállítói számlát rögzítünk a kiegyenlítetlen számlák közé olyan rovatszámra amelynél a rovattörzsben be van pipálva a fordított áfa opció, ill. a tételes fordított áfa opció, a könyvelési tétel mentésekor a program megkérdezi, hogy szeretnénk-e automatikusan lekönyvelni az ehhez tartozó áfa tételeket, ill. mennyiségi adatokat. Mivel a számlához kapcsolódó áfa tételek külön könyvelési tételként kerülnek rögzítésre, az eredeti tétel bizonylatszámát és partnerkódját kapják a későbbi könnyebb egyeztetés miatt, ezért ezekben az esetekben feltétlenül töltsük ki a bizonylatszámot és a partnerkódot!
Kiegyenlítetlen számla kiegyenlítésekor már nem fogja felajánlani a program az áfa könyvelésének a lehetőségét, ezért mindig a kiegyenlítetlen számla rögzítésekor könyveljük le a számlához kapcsolódó áfát! Figyelem, a program csak egyszer, a tétel első mentésekor ajánlja fel az áfa automatikus könyvelését, a későbbiekben erre csak kézzel lesz lehetőségünk!
Pénzforgalmi áfa
A kiegyenlítetlen számla rögzítésekor megjelenik egy „pénzforgalmi áfás” pipa a tétel rögzítésekor, amennyiben ez bepipálásra kerül (ha mi vagyunk pénzforgalmi áfások, és ezt jelöltük az ügyfél törzsben, itt is ez lesz az alapállapot), a program nem tölti ki az áfa esedékessége mezőt, így csak a kiegyenlítéskor fog a bevallásba bekerülni a számla (több részletben történő kiegyenlítés esetén részletekben).
Az online számlákat a kiegyenlítetlen számlákból is ki lehet választani az OSA gombra kattintással.
Minden felviteli ablaknál, ha olyan tétel kerül rögzítésre, ami mínuszos és van áfa tartalma, de nincs bepipálva a korrekció, akkor a program figyelmeztetést küld, hogy az nem fog szerepelni az M.-es lapon.
A számlák felvitele ablaknál, ha kiválasztunk OSA számlát, és ha nincs kitöltve a rovatszám, valamint a partnerre már történt könyvelés, akkor a program megvizsgálja, hogy melyik rovatra történt a legtöbb könyvelés és bekészíti az adott rovatot.
Cashbook ikon gomb: A programban a Cashbook kézi könyvelését elérhetővé tettük a pénztárkönyv és a kiegyenlítetlen számlák könyvelési ablakoknál, hasonlóan az OSA könyveléséhez. Amennyiben a program össze van kötve a Cashbook rendszerével, akkor meg fog jelenni a bizonylatszám után a Cashbook logó, amelyre rákattintva a számlák kézi könyvelése menüpont jelenik meg. További információk itt: számlák kézi könyvelése
OSA számla adatok: A bizonylatok rögzítésekor az OSA gombra megjelenő listából való könyvelés esetén lehetőség van a kiválasztott számla tényleges tételsorainak megtekintésére is az „OSA számla adatok” gomb megnyomásával.
Ekkor megjelenik egy külön ablakban az Online Számla Rendszerbe feltöltött számlák összes tételsora. Az ablak akkor is nyitva marad, ha visszatérünk a könyvelési képernyőre és egészen addig nyitva is marad, amíg a bizonylat könyvelési ab-lakból ki nem lépünk. Így szabadon áthelyezhető, akár második monitorra is áthúzható.
Az ablakban megjelenő számlasorok nem feltétlenül azonosak a könyvelésre kerülő tételsorokkal, mert könyvelésnél Áfa-kulcsonként összegezve keletkeznek a tételsorok, amelyek több tényleges számlasorból is állhatnak.
Tételes áfa, Korrekció, Végszámla, M.lap dátum, számlán lévő áfa értéke eltérő opciókhoz tartozó leírást a Könyvelés című menüpont leírásában találják.