Általános információk a Cashbookkal kapcsolatban itt olvasható.
A számlázó programokból a számlákat automatikusan le lehet tölteni és könyveltetni a Cashbook ⇒ Számlák automatikus könyvelése menüpont segítségével. A programban kétféleképpen van lehetőségünk elvégezni a rovatszámok és pénzforgalmi hely feltöltését. Ha minden tételhez ugyanaz a rovatszám és pénzforgalmi hely tartozik, akkor az ablak felső részében lehet ezt megtenni, vagy a tételsoroknál lévő „Szerkesztés” gombra kattintva lehet megadni a rovatszámot, áfakódot és a bevallási sort.
Ha nem minden tételhez tartozik ugyanaz a rovatszám, akkor van lehetőség az ablak alsó részén található „Állományok szerkesztése” gombra kattintva szerkeszteni a tételeket. A számlák tételsorosan jelennek meg egymás alatt, így külön szerkeszthetőek a sorok is. A programban a pénzforgalmi hely, megjegyzés, gyűjtő, áfás, bevallási sor, és a rovatszám mezőket lehet szerkeszteni, melyet sárga háttérrel jelöltünk. Ezek a mezők akár egyenként, belekattintva is szerkeszthetők. A többi adat pl. áfakulcs nem szerkeszthető, nem írható át.
Első lépésben a „Szűkítés” mezőbe beírással, vagy kézi úton (kijelöl mezőben lévő pipák segítségével) kiválasztjuk azokat a számlákat, amelyeknél át szeretnék írni valamelyik mező tartalmát. Szűkítés esetén a program valójában nem szűkíti a listát, hanem pipákkal kijelöli a találatokat, de arra is van lehetőség, hogy csak a jelölteket lássuk. Ebben az esetben be kell tenni a pipát a „Csak a kijelölteket mutassa” lehetőséghez. Amennyiben nincs kijelölve egy számla sem, akkor természetesen üres eredménytáblát kapunk.
Kijelölés után a „Melyik mező” legördülő mezőből kiválasztjuk, hogy mit szeretnénk átírni, és megadjuk a mező értékét, majd a „Feltölt” gombra kattintunk. A program azoknál a tételeknél, amelyek ki vannak jelölve, beírja megadott értéket. A táblát ellenőrzés után a „Mentés” gombra kattintva elmentjük, így a listában már a szerkesztett adatok jelennek meg.
Továbbá jelölhető, hogy egy tételsor áfás-e vagy sem, az áfakód természetesen nem módosítható. Az áfás jelölés törtéhet egyenként, ha rákattintunk az adott sor jelölőnégyzetére, de csoportos kijelölésre is van lehetőség, ha a „Melyik mezőt” legördülőnél kiválasztjuk, hogy „Áfás”, a „Mező értékre” legördülőnél pedig azt, hogy „Igen” vagy „Nem”. Amennyiben áfa összeget tartalmazó tételsort állítunk át nem áfásra, úgy a program mentéskor átállítja az áfakódot, valamint a nettó összeg egyenlő lesz a bruttó összeggel és az áfa értéke törlésre kerül. Mentés után már nincs lehetőség arra, hogy az eredeti összegeket visszaállítsuk, így az esetlegesen elrontott számlákat ne könyveljük le, hanem inkább kérjük le újból a listát. A program azt is kezeli, ha egy mentes tételt áfa nélküli tételre állítunk, valamint egy nem áfás tételt áfásra állítva, az mentes lesz.A számlák tételsorosan jelennek meg egymás alatt, így külön szerkeszthetőek a sorok is. A programban a Megjegyzés, Munkaszám (fejléc), Áfás, Bevallási sor, Nettó főkönyvi szám, Áfa főkönyvi szám, Bruttó főkönyvi szám, Megjegyzés tételsorban, Munkaszám (tételsor), Fizetés módja, Összesítő nyilatkozat termék és Összesítő nyilatkozat szolgáltatás mezőket lehet szerkeszteni, melyeket sárga háttérrel jelöltünk. Ezek a mezők akár egyenként, belekattintva is szerkeszthetők. A többi adat pl. áfakulcs nem szerkeszthető, nem írható át.
Első lépésben a „Szűkítés” mezőbe beírással, vagy kézi úton (kijelöl mezőben lévő pipák segítségével) kiválasztjuk azokat a számlákat, amelyeknél át szeretnék írni valamelyik mező tartalmát. Szűkítés esetén a program valójában nem szűkíti a listát, hanem pipákkal kijelöli a találatokat, de arra is van lehetőség, hogy csak a jelölteket lássuk. Ebben az esetben be kell tenni a pipát a „Csak a kijelölteket mutassa” lehetőséghez. Amennyiben nincs kijelölve egy számla sem, akkor természetesen üres eredménytáblát kapunk.
Kijelölés után a „Melyik mezőt” legördülő mezőből kiválasztjuk, hogy mit szeretnénk átírni, és megadjuk a mező értékét, majd a „Feltölt” gombra kattintunk. A program azoknál a tételeknél, amelyek ki vannak jelölve, beírja megadott értéket. A táblát ellenőrzés után a „Mentés” gombra kattintva elmentjük, így a listában már a szerkesztett adatok jelennek meg.
Abban az esetben ha a könyvelő úgy dönt, hogy egy számlát valami oknál fogva nem lehet fogadni, akkor a „Nem könyvelhető” gombra kell kattintani, így a megjelölt számlá(ka)t nem fogja lekönyvelni a program.
Amennyiben mindent megfelelőnek találtunk, akkor a „Számák könyvelése” gombra kell kattintani és a program elvégzi a könyvelést.
A „Számlakép megtekintése” gomb segítségével megnézhetjük a számlázó programban készült számlát, valamint az ügyfél által csatolt mellékleteket is. A számla könyvelése gomb segítéségével egyesével is rögzíthetjük a számlákat.
Amennyiben a számlát a Cashbook-ból töltöttük le, akkor a naplófőkönyvben, és a kiegyenlítetlen számlák kezelésnél az első oszlopban megjelenik a Cashbook ikon, illetve a bizonylatsorszám és a dátum vastagon szedett lesz. Ezen kívül aktívvá válik a „Számlakép megtekintése” gomb, melynek segítségével megnézhetjük az elkészült számlát, valamint az esetlegesen ahhoz tartozó egyéb dokumentumokat, amennyiben készültek ilyenek és azok csatolva lettek a számlához.