A program a zárást automatikusan végzi el. A zárás dátumához a program december 31-ét ajánlja fel, kivéve abban az esetben, amikor az eltérő üzleti év van beállítva. Ekkor az üzleti év utolsó napját ajánlja fel a program.. A szükséges főkönyvi számokat az „Alapadatok” főmenü – Könyvelés beállításai – Főkönyvi számok 1 beállítása alapján automatikusan kitölti. A „Feltöltés” gombot megnyomva a program elkészíti a zárást:
- Adózott eredmény elszámolása: a program záráskor első lépésben erre a számlára lezárja az eredményszámlákat (5-9. számlaosztályok).
- Zárómérleg számla: a program ide zárja le a mérleg számlákat (1-4. számlaosztályok)
- Mérleg szerinti eredmény: Az új mérlegsémák miatt már nincs szükség a mérleg szerinti eredményre. A rubrika üresen hagyható, mivel elegendő a 493-at meghagyni, így a nyitást követően a 493-as számlán lesz az adózott eredmény, szemben a korábbi 419-cel. Tehát januárban a 493-ról kell átvezeti az adózott eredményt az eredménytartalékba (amíg ez nem történik meg, nem fog egyezni a mérleg!).
Azon ügyfeleink, akik mégis ragaszkodnak az átvezetéshez, azoknak meghagytuk a rubrikát, így továbbra is beírható a 419-es főkönyvi szám (Adózott eredmény), ha viszont üresen hagyjuk a mezőt, akkor nem kerül átvezetésre a 419-re a 493-as főkönyvi szám a zárás során. Ebben az esetben a Feltöltés gombra kattintva tájékoztatást kapunk.
A fentiek szerint elkészült záró naplót mentés előtt megtekinthetjük a táblázatban.
A zárás befejezéséhez és a záró napló elmentéséhez kattintson a „Mentés+Kilépés” gombra, ha nem szeretné elmenteni a zárást akkor az ablakot a jobb felső sarokban található X segítségével tudja bezárni.
Az automatikus zárás is természetesen devizában is lezárja azokat a számlákat, amelyekre devizában is könyveltünk. Fontos követelmény viszont, hogy egy számlára csak egyféle devizanemben könyveljünk. Amennyiben többféle devizanemmel találkozik a program egy számlán belül, úgy azt csak forintban zárja le.
A zárásról még a következőket kell tudni:
- A zárás lefuttatása előtt le kell könyvelni a vegyes naplóba az év végi rendezőtételeket (pl. társasági adó előírása, osztalék stb.), mivel a zárás után több tételt nem vihetünk fel,
- Zárás után az adatrögzítésre szolgáló menüpontok és a „Bérfeladás” nem érhetőek el, valamint a naplók listájánál nem lehet tételt törölni, vagy módosítani.
- Amennyiben folytatni szeretné a könyvelést, vagy módosítani szeretne rajta, először törölni kell a zárást a „Zárás visszavonása” menüponttal.
- A záró tételek megjelennek a kartonokon, de főkönyvi kivonat ill. mérleg készítésekor nem veszi figyelembe a program. (Mivel zárás után minden számla egyenleg nulla.)
- Automatikus nyitáskor (Törzsadatok, nyitó tételek átvétele menüpont) a program csak akkor veszi át a nyitó tételeket, ha előtte elkészítjük az előző könyvelési év záró naplóját.