A készpénzes számlákon kívüli számlák (átutalás stb.) rögzítésére szolgál a vevő-szállító naplóban. A feladás menete gyakorlatilag megegyezik az előző fejezetben leírtakkal, csak kibővül a partnerek beazonosítására vonatkozó feladatokkal.
Az első teendő itt is a feladást tartalmazó könyvtár kiválasztása (ugyanabból a fájlból dolgozik ez a menüpont is, mint az előző). A dátumintervallum megadásában az a különbség, hogy tartalmazhat előző vagy következő évre vonatkozó dátumot is. Ennek oka, hogy ebben az esetben is a számla kelte alapján történik a táblázat feltöltése, de a tényleges könyvelés a teljesítés dátuma alapján történik, és elképzelhető olyan számla, amelynek kelte és teljesítési dátuma nem azonos évbe esik. A program természetesen nem engedi a könyvelési évtől eltérő teljesítési dátumú számlák könyvelését, ezeket a megfelelő könyvelési évben kell feladni.
Az alapértelmezett főkönyvi számok ill. munkaszám megadása úgy történik, mint készpénzes számlák esetén, de itt értelemszerűen a pénztár főkönyvi száma helyett a vevő főkönyvi számát kell megadni. Ezt is felajánlja a program a könyvelés beállításai alapján.
Első körben a program az adótörzsszám (adószám első nyolc számjegye) szerint próbálja meg összepárosítani a könyvelendő számlában szereplő partnert a könyvelőprogram partner törzsével. Amennyiben talál egyezést a program, a tétel könyvelhető lesz, és a partner törzset felül fogja írni az átadott név és címadatokkal, amennyiben nem egyezik a kettő. Ha az adótörzsszám alapján történt az azonosítás, és a teljes adószám egyezik, a táblázat adószám oszlopában zöld színnel jelenik meg az adószám. Ha az adótörzsszám egyezik, de a teljes adószám nem (utolsó 3 karakter eltér), az adószám pirosan szerepel a táblázatban, és könyveléskor a törzsben átírásra kerül. Ha a törzsben két azonos adószámmal rendelkező partnert talál a program, választanunk kell, mindaddig nem lesz könyvelhető a tétel.
Ha adószám alapján nem sikerül a beazonosítás, a program először a név, majd a címadatok egyezőségét vizsgálja.
A „Feltöltés” után a készpénzes számlákhoz hasonló táblázatot kapunk: beállítható a számlák könyvelhetősége, és a sárga hátterű oszlopok módosíthatóak. A főkönyvi számok és a munkaszám oszlopon kívül módosítható a partnerkód oszlop is.
A státusz mező ebben az esetben több állapotot vehet fel. A „Könyvelhető” és „Lekönyvelt tétel”-en kívül a „Telj. idő szerint helytelen időszak”, a „Több azonos nevű partner” és a „Partner címe nem egyezik” állapotot is felveheti. Nézzük sorban:
További tudnivalók:
Miért fontos a partnerek azonosítása?
Mint ismeretes, a vevő és a szállító számlákat partnerenként kell értékelni a mérlegben. Ezt a program a partnerkód alapján végzi el, ezért alapvető fontosságú, hogy egyazon vevő számlái azonos partnerkód alapján legyenek lekönyvelve. Természetesen, ha mégis hiba csúszik a feladásba, a tételek ugyanúgy módosíthatóak, mint a kézzel rögzített tételek.