A munkaszámok használatával bizonyos szempontok szerint csoportosíthatjuk a könyvelési tételeket. Például egy adott munka, vagy telephely költségeit és bevételeit, vagy esetleg egy állandó partnerrel kapcsolatos tételeket stb. A munkaszám törzs kezelése megegyezik a főkönyvi törzsével, csak lényegesen egyszerűbb, mivel csak a munkaszám maximum 10 karakteres kódját és a nevét (max. 30karakter) kell megadnunk. A munkaszám tartalmazhat betűt és számot is.
A programban több módon is használhatjuk a munkaszámok kezelését, ezért fontos, hogy mindig a megfelelő beállítások szerint használjuk őket.
1. Munkaszámra való bontás nélkül
Amennyiben nem szeretnénk munkaszámra bontani, akkor ellenőrizzük, hogy az ügyféltörzs kezelésében, az Adatok 2 fülön ne legyen kipipálva az MSZ bontás. Ebben az esetben a tételsornál nem jelenik meg a munkaszám oszlop csak a kontírozásnál. Ha a tétel fejlécében átírjuk a munkaszámot, akkor az a kontírozásnál automatikusan átírja a kontírozásban szereplő összes tétel munkaszámát. A kontírozás fülnél a munkaszám módosítása nem lehetséges, csak a fejlécben!
2. Munkaszámos bontás esetén
Munkszámra való bontásra több lehetőséget is kínál a program, de minden esetben elengedhetetlen, hogy az ügyfél törzsben az Adatok 2 fülön be legyen jelölve az MSZ bontás opció! A másik beállítást az Alapadatok>>Könyvelés beállításai menüpont, Beállítások fülnél kell megtenni. A program munkaszám szempontjából két esetet különböztet meg a főkönyvi szám szerint összegzőt és a bruttó és áfa főkönyvi szám szerint összegző. Nézzük külön - külön:
2.1 Főkönyvi szám szerint összegző
Amennyiben rögzítés előtt kiválasztjuk a munkaszámot, akkor abban az esetben minden rögzített tételsorhoz ugyanazt a munkaszámot rendeli hozzá a program. Ha két számlasort könyvelünk ugyanazzal a főkönyvi számmal (pl. 911), akkor a program a kontírozást összevonja. Munkaszámra való bontást a Kontírozás fülön tudjuk elvégezni. Ha a példa alapján az 50 000 Ft – ot átírjuk 25 000 Ft- ra, majd a munkaszámra való bontás gombra kattintunk, akkor ki tudjuk választani a megfelelő munkaszámot, kiválasztás után a program automatikusan létrehozza az új kontírozási sort, és a maradékkal (25 000 Ft) ki is tölti. Ha Munkaszámra való bontás előtt nem írjuk át az összeget, akkor nullával fogja kitölteni, amit módosítani kell a megfelelő összegre.
Abban az esetben, ha a fejlécbe beírjuk a munkaszámot és a kontírozásnál nincs kitöltve a munkaszám, akkor az automatikusan beíródik, de ha már ki van töltve, azaz módosítunk a fejlécben lévő munkaszámon, akkor az csak a vevő/szállító és az áfa főkönyvi számot fogja átírni, de lehetőség van arra is, hogy a teljes kontírozásban a fejlécben lévő munkaszám legyen, ahhoz a munkaszám mezőbe lépve, meg kell nyomni az F3 billentyűt, az F4 billentyű megnyomásával csak az üresen maradt munkaszámot fogja feltölteni.
2.2 Bruttó és Áfa főkönyvi szám szerint összegző
Ebben az esetben, már a számlasoroknál is megjelenik a munkaszám oszlop és tétel rögzítésnél is meg lehet adni külön munkaszámot. Mivel a program ezen beállítás esetén nem vonja össze a nettó főkönyvi számot, ezért több azonos főkönyvi szám esetén azok a kontírozásnál külön soron jelennek meg. A tételsor módosításához nem szükséges módosítani a tételsort, mivel a Számlasorok fülön (rácsos táblában) is át lehet írni a megfelelő munkaszámra. A fejlécben lévő munkaszám módosítása esetén szintén csak a bruttó és áfa főkönyvi számnál módosulnak az értékek.