A menüpontba belépve a kiválasztott könyvelési évnek megfelelő sémába tölti fel a mérleget és eredménykimutatást a program.
Ha a beadható formátumot választjuk, a megjelenő ablak az alábbiakban fog eltérni a gyorsmérlegnél látható ablaktól:
Megnevezés |
Ft |
Ezer Ft |
01. Belföldi értékesítés nettó árbevétele |
10 400,- |
10,- |
02. Export értékesítés nettó árbevétele |
10 400,- |
10,- |
ÉRTÉKESÍTÉS NETTÓ ÁRBEVÉTELE |
20 800,- |
21,- |
Jól látszik, hogy a kerekítés után az összesen sor nem fog megegyezni a részsorok összegével. Mégis így kell kerekítenünk, mivel ha előbb kerekítenénk az alsorokat, és utána számolnánk ki az összesítő sorokat, eltérés lesz a kerekítési hibák miatt a mérleg két oldala között, bár a részösszesenek látszólag a megfelelő értéket mutatnák.
A Címoldal fülön lévő adatokat a program az Ügyfél törzs alapján tölt ki.
A nyomtatás során a Mérleget, Eredeménykimutatást és a Címlapot külön-külön tudjuk kinyomtatni.
Beszámoló exportálása az IRM rendszerébe
A mérleget kizárólag az Igazságügyi Minisztérium honlapján lehet beadni. A program a mérleget át tudja adni az IRM-rendszernek. Ehhez az „Export IRM-be” gomb segítségével el kell készíteni azt az OBR fájlt, amit be lehet tölteni a https://e-beszamolo.im.gov.hu/ebekuldes oldalon.
A beszámoló benyújtásához az ügyfélkapus jelszóval kell bejelentkezni, majd a programból exportált fájlt a „Lementett beadvány feltöltése” menüpontban lehet feltölteni.
Miután a beszámolót tartalmazó OBR kiterjesztésű fájlt betallóztuk és feltöltöttük, megjelennek a nyomtatvány adatai.
A kitöltő program működése során vannak olyan adatok, amelyek módosítása törli a feltöltött beszámoló adatait, ezért ezeket az adatokat már exportálás előtt meg kell adni a könyvelőprogramban, a „Címoldal” fülön. Ilyen pl. a beszámoló benyújtásának oka. Ahogy az ÁNYK-s nyomtatvány esetében, itt is lesznek olyan adatok, amelyeket már az importálás után, de a beküldés előtt meg kell adni, jellemzően a könyvelő, könyvvizsgáló, és a beszámoló aláírására jogosult adatai, illetve a csatolmányokat is fel kell tölteni. Ellenőrizni kell továbbá az ezer forintra történő kerekítésekből származó eltéréseket is.
Mutatószámok
A mutatószámok számítása külön „fülön” kapott helyet. A mérleg feltöltésekor automatikusan kiszámítja a program a mutatószámokat is, jelenleg összesen 56 darabot. (A mutatószámok számításához felhasznált szakirodalom: Amit a mérleg mutat – Saldo 2002) Amennyiben a mérlegen kézzel változtatunk, a „Mutatószámok újraszámítása” gombbal számíthatjuk ki újra az értékeket. Az első oszlopban található pipákkal állíthatjuk be, hogy melyik mutatók kerüljenek nyomtatásra. A táblázatban mozogva a táblázat feletti „Képlet” mezőben találjuk a kiválasztott mutató számítási módját, amely a nyomtatásban is megjelenik. Vannak olyan mutatók, amelyekhez két év adatait kellene figyelembe venni, ezeknél csak a tárgyévi értéket tudja kiszámítani a program, az előző évit nem. Amennyiben valami oknál fogva nem számítható egy mutató (pl. a mérlegadatok alapján nullával való osztás fordulna elő), a mutató az „N.A.” értéket veszi fel. A táblázatban a mutatók kézzel módosíthatóak nyomtatás előtt.
Cash-Flow
A Cash-Flow kimutatás szintén egy új „fülön” található. A mutatószámításhoz hasonlóan a mérleg feltöltésekor ez a kimutatás is feltöltésre kerül, de a mérleg ill. eredménykimutatás kézzel történő módosítása esetén nem változik meg automatikusan, az erre szolgáló gombbal újra fel kell tölteni, ha szükséges. A program csak azokat a mezőket tudja kitölteni, amelyek kiszámolhatóak a mérlegből, ezeket a mezőket sárga háttérszínnel jelöltük, a többi mezőt kézzel kell kitölteni. Ezért a táblázatban az adatok módosíthatóak, a módosítás után a program azonnal újraszámolja az összegsorokat. A cash-flow kimutatás is kinyomtatható és Excelbe exportálható. Fontos még, hogy a kézzel módosított adatokat nem jegyzi meg a program, miután kilépünk a menüpontból.
Társasági adó bevallás
A NAV a kiadta a 2329 társaságiadó bevallás nyomtatványát, ennek megfelelően idén is elkészítettük az exportálás lehetőségét a „Mérleg beadható formátumban” menüpontból.
FIGYELEM! A program továbbra is kizárólag a címlapot (annak egy részét a leggyakrabban előforduló értékekkel), és a mérlegből, illetve az eredménykimutatásból paraméterezés nélkül átadható adatokat adja át! Továbbra is úgy gondoljuk, hogy a többi adatot egyszerűbb beírni a különböző nyilvántartásokból (főkönyvi kivonat, tárgyi eszköz nyilvántartás, létszámadatok stb.), mint paraméterezni a programot, majd ugyanúgy ellenőrizni ezen listák alapján, hogy a megfelelő értékek kerültek-e át.
Az átadott adatok a következők (minden esetben ellenőrizni, és szükség szerint módosítani szükséges!):
A nyomtatvány többi adatát egyelőre kézzel kell kitölteni, reméljük, így is egyszerűbbé válik a nyomtatvány kitöltése!