A legalább két különböző üzleti évet érintő (következő évre/évekre átnyúló) számlák esetén bekerült a programba az időbeli elhatárolás könyvelésének lehetősége a Szállító/Vevő/Pénztár/Bank naplókba, melyet könyveléskor a számla fejlécének jobb felső sarká-ban található „Időbeli elhatárolás” opció bejelölésével tudunk használni.
A vevő, illetve pénztári/banki bevétel számlák esetén passzív időbeli elhatárolást, míg szállító, illetve pénztári/banki kiadás számlák esetén aktív időbeli elhatárolást tudunk könyvelni! [ellenkező eseteket (vevő aktív-, illetve szállító passzív időbeli elhatárolásokat) továbbra is vegyes naplóban manuálisan tudunk könyvelni.]
FIGYELEM!!! A program egyelőre a normál üzleti éves (melyek időtartama 01.01-től 12.31-ig tart) könyvelés esetében kezeli az időbeli elhatárolást, eltérő üzleti évnél a funkció még nem elérhető, az későbbi verzióban fog bekerülni a programba!
Könyveléskor az „Időbeli elhatárolás” opció csak akkor elérhető, ha a Könyvelés beállításai menüben a „Fők.számok 3” fülön az „Időbeli elhatárolás főkönyvi számai” kitöltöttek.
Mindkét esetben összesítő főkönyvi szám is megadható, ebben az esetben az összes alábontást figyelembe veszi a program és felajánlja kiválasztásra az elhatárolás könyvelésekor.
FONTOS!!! Időbeli elhatárolás használata esetén a beállításokban mindkét főkönyvi szám együttes megadása kötelező, csak az egyik kitöltése esetén mentéskor erre figyelmeztet is bennünket a program!
A számla könyvelésekor pipáljuk be az „Időbeli elhatárolás” opciót, kontírozzuk a tényleges költség/árbevétel főkönyvi számokra a tételsort/tételsorokat, majd a „Tétel mentése / Új tétel” gombra kattintáskor töltsük ki a hiányzó adatokat a felugró „Időbeli elhatárolás” ablakban. Amennyiben az időbeli elhatárolásokat nem egyetlen főkönyvi számlára könyveljük, hanem alábontottuk a törzset, a könyvelés beállításaiban összesítő főkönyvi számot állítsunk be, így egy felugró ablakban tudjuk kiválasztani a megfelelő időbeli elhatárolás főkönyvi számot. Ha nem összesítő főkönyvi szám van beállítva, akkor az automatikusan betöltődik, viszont azon már módosítani utólag ebben az ablakban nem lehet. A „Dátumtól:” és „Könyvelés dátuma:” cellákba bekészül a számla könyveléskor megadott „Számla kelte:” dátum, a „Dátumig:” cellát nekünk kell kitöltenünk. A dátumot beírhatjuk kézzel, kiválaszthatjuk a jobbra nyilacskára kattintva megjelenő naptárban, illetve a „+1 év” gomb segítségével bekészíttethetjük a programmal a „Dátumtól:” számított plusz egy évet (-1 nap).
FIGYELEM!!! A „Dátumtól:” cellába csak az adott könyvelési évi dátum kerülhet be, melyben épp dolgozunk, a „Dátumig:” cellába pedig csak az adott éven túli, jövőbeli dátum adható meg!
Az „Összeg:” cellába bekészül a számla könyvelésénél megadott nettó összeg, alatta munkaszámra könyvelt tétel esetén a munkaszám is bekészül vagy kiválasztható.
A „Dátumig:” mezőbe beírt dátumot követően a lenti táblázatban megjelenik évekre bontva az időbeli elhatárolás. Az első, adott évi sor csak arra szolgál, hogy lássuk milyen arányban kerül szétbontásra az elhatárolás, az itt található összeg marad szállító esetén a költség, vevő esetén pedig az árbevétel főkönyvi számon, melyet a számla rögzítésekor megadtunk (tehát az első sor adatai külön nem kerülnek könyvelésre a vegyes naplóban).
A többi sorban láthatjuk az időbeli elhatárolásokat kontírozással évekre bontva.
Mentésre kattintva ezek együttes összege (az adott évi sor kivételével) kerülnek lekönyvelésre a vegyes naplóban.
A vegyes napló bizonylatszámához bekerül az eredeti számla bizonylatszáma, a fejléc megjegyzéséhez az IE/ előtag + számla fejléc megjegyzése, illetve a tételsor megjegyzéséhez a következő évi elhatárolás szöveg (pl. 2025.évi elhatárolás). Több évre elhatárolt számla esetén itt soronként jelennek meg a különböző évekre elhatárolt számlasorok.
FONTOS!!! A fejléc megjegyzés elején szereplő „IE/” előtagnak (időbeli elhatárolás) fontos szerepe van a következő évi nyitás átvételnél, így azt semmiképp ne töröljük a meg-jegyzés elejéről!!!
Az új év megnyitásakor az Alapadatok / Törzsadatok, nyitó tételek átvétele menüpontban tudjuk az időbeli elhatárolásokat is átvenni. Többszöri átvétel esetén a „Betekint” gombra kattintva megnyíló ablakban ellenőrizhetjük, hogy mely időbeli elhatárolások lettek már előzőleg átvéve.
Az adatok átvételét követően a vegyes naplóban létrejönnek az elhatárolásokhoz kapcsolódó tételek. Az elhatárolások feloldásához tartozók esetén a fejléc megjegyzése IEF/ előtaggal kezdődik (időbeli elhatárolás feloldása), a tételsor megjegyzésében „Elhatárolás feloldása” szöveg jelenik meg. Ha egy előző évben könyvelt számla több évre került elhatárolásra, akkor az új évben a feloldás mellett egy külön vegyes tételben található meg az elhatárolás fennmaradó évekre történő további elhatárolása. Ezek a vegyes tételek a könyvelési év első napjára kerülnek rögzítésre.
FONTOS!!! A fejléc megjegyzés elején szereplő „IEF/” előtagnak is fontos szerepe van az átvételnél, így azt semmiképp ne töröljük a megjegyzés elejéről!!!
A pénzügyi nyilvántartásban, illetve a Pénztár/Bank naplóban lehetőségünk van a Szűkítésben leszűkíteni a listát azokra a tételekre, melyeket időbeli elhatárolással könyveltünk.
- Az „IE/” és „IEF/” előtagoknak azért van fontos szerepe a megjegyzésekben, hogy az időbeli elhatárolások többszöri átvételekor megtudja határozni a program, hogy mely tételeket nem kell mégegyszer átvennie.
- Ha egy időbeli elhatárolás több évre vonatkozik, akkor az új évben átvett, hozzá tartozó vegyes tételek (melyek egyike „IEF”, másik pedig „IE” előtagú megjegyzéssel jön létre) szorosan kapcsolódnak egymáshoz, így ha törölni szeretnénk, akkor együttesen töröljük a két tételt, mert csak abban az esetben tudjuk őket újra átvenni az előző évből. (csak az egyik törlése esetén, ha újra átvennénk az előző évből az időbeli elhatá-rolásokat, nem venné át a hozzá kapcsolódó másik tételt!)
- Időbeli elhatárolással könyvelt tételbe módosítással lépünk be, mentéskor figyelmeztetést fogunk kapni, hogy az időbeli elhatárolás már könyvelve van a … naplósorszámon. Amennyiben olyan módosítást végzünk a számlán, amely az időbeli elhatárolást is érintheti, érdemes előtte a vegyes naplóból törölni a létrejött vegyes tételt.
- A fenti szabályok (IE/ és IEF/ előtagok, beállításban szereplő főkönyvi számok használata, illetve a tételsorokban a vonatkozó könyvelési év beírása) betartásával korábbi évekről áthúzódó elhatárolásokat is rögzíthetünk úgy, hogy a program év elején automatikusan tudja kezelni a feloldást.
- Devizás számlák időbeli elhatárolása esetén csak a forint összeg határolható el.