A „Házipénztár” funkció tulajdonképpen a pénztárnaplóban rögzített tételek „pénztárjelentés” formátumban történő megjelenítésére és nyomtatására szolgál. A megjelenő táblázatban minden esetben csak egyetlen pénztár tételei szerepelhetnek. A menüpontba belépve a könyvelés beállításainál alapértelmezettként beállított pénztár tételei láthatóak. Ha másik pénztár adatait szeretnénk megnézni, adjuk meg annak főkönyvi számát. A lista dátum szerint szűkíthető.
A nyomtatásnál a következő formátumok közül választhatunk:
Javaslat: a gyorsabb munka érdekében ne jelöljük be a „Könyvelés beállításainál” a „Pénztárbizonylatok nyomtatásának felajánlása rögzítéskor” opciót, hanem rögzítsük egy adott időszak tételeit, rendezzük sorrendbe, majd ezzel a menüponttal bármikor egyszerre kinyomtathatjuk az összes bizonylatot.
Mint ismeretes, 2008 márciusától kivonták a forgalomból a 1 ill. 2 Ft-os pénzérméket, ezért a készpénzforgalomban kerekítést kell alkalmazni.
Az NAV álláspontja szerinti részből az alábbi részt emelnénk ki:
„A készpénzkezelési szabályzatukban azonban rendelkezniük kell a kerekítésből eredő pénztár többlet vagy hiány kezeléséről, szabályozni kell az ellenőrzés gyakoriságát és módját.”
Tehát a kerekítési különbözetet nem szükséges számlánként lekönyvelni, elegendő meghatározott időszakonként a tényleges pénzkészlet és a pénztáregyenleg különbözetét ellenőrizni, és a különbséget lekönyvelni kerekítési különbözetként. Természetesen ennek módját, idejét szabályozni kell a pénzkezelési szabályzatban.
Ezzel kapcsolatban a táblázatban találunk egy „Kerekítés” oszlopot. Tudnivalók:
Ajánlott használat:
A többi listához hasonlóan itt is megjelennek a devizás oszlopok. Amennyiben valutapénztár főkönyvi számát adjuk meg (a főkönyvi törzsben ki van töltve a deviza mező), a kinyomtatott pénztárjelentés tartalmazni fogja devizában is az értékeket és az összesítést. Ekkor egy fekvő formátumú listát kapunk.