A fordított ÁFA alkalmazásának pontos hatályát az ÁFA törvény 142.§ írja le részletesen. A programban az áfa könyvelése automatizálva van.
Az alábbi menüpontok érintettek:
Szállító, vevő napló és pénztár, bank napló könyvelése
Amennyiben a vevő/szállító napló rögzítésén belül szállító tételt, vagy a pénztár ill. bank napló rögzítésén belül kiadási tételt rögzítünk, a számlasorok rögzítése képernyőn megjelenik egy „Fordított áfás tétel” opció. Amennyiben olyan szállítói számlát rögzítünk, amiben fordított áfás tétel szerepel, pipáljuk be ezt az opciót. Az „áfás tétel” és a „fordított áfás tétel” opció nem lehet egyszerre bepipálva.
Ha a „Tétel mentése/új tétel” gombra kattintunk és rögzítettünk olyan számlasort, amelynél bepipáltuk a „Fordított áfás tétel” opciót, a program felajánlja, hogy automatikusan lekönyveli a számlához kapcsolódó áfa tételeket a vegyes naplóba. Ha a Naplók listája è módosítással léptünk be a könyvelési tételbe, és a számla tartalmaz fordított áfás számlasorokat, a program a tétel mentése gombra kattintva ellenőrzi a bizonylatszám és a partnerkód alapján, hogy a vegyes naplóban lett-e már lekönyvelve ehhez a számlához kapcsolódó áfa. Ha nem talál, akkor ebben az esetben is felajánlja az áfa tételek automatikus lekönyvelését.
Tételes ford.ÁFA + Mentés:
Azon fordított áfás belföldi ,illetve EU-s termékbeszerzés esetén, amelyeknél nincs szükség tételes fordított áfás terméknyilatkozatra, jelöljük be a Fordított ÁFÁ-s tétel pipát, majd az összeg és főkönyvi szám kitöltés után a Mentés gombbal fejezzük be a rögzítést. Ezt követően a Tétel mentése/Új tétel gombra kattintáskor a program megkérdezi, hogy "Szeretné lekönyvelni a fordított adózáshoz kapcsolódó ÁFA-t a vegyes naplóban?", melyre Igen-t nyomjunk, majd a megjelenő képernyőn beállíthatjuk a a fizetendő és visszaigénylehető ÁFA bevallási sorokat.
FIGYELEM! Az elmentett bevallási sor a szállító/vevő könyvelésen belül már nem módosítható, vagy törölhető, azt kizárólag a vegyes naplóban létrejött tételekben tudjuk elvégezni!
Amire figyelnünk kell:
A következő példában szemléltetünk egy vas- és acélipari termékbeszerzés könyvelését:
1. Rögzítsük a Könyvelés/Szállító számlák könyvelése menüben a számla fejlécadatait.
2. Az Új számlasorra kattintva vigyük fel a tételsort / tételsorokat:
3. Nyomjunk a Tételes ford. ÁFA + Mentés gombra és rögzítsük a tételes adatszolgáltatáshoz szükségesadatokat. Válasszuk ki a Termékhez kapcsolódó VTSZ számot, megnevezést, illetve rögzítsük a Mennyiséget (kg). A mennyiség (kg) mellett található "NY" jelölést csak mezőgazdasái beszerzéskor, hibrid takarmány esetében jelöljük be, ilyenkor mennyiséget nem kell megadni. Amennyiben nincs bepipálva az "NY" opció, de mégsem írunk be mennyiségi adatot, akkor a program jelezni fogja, de ettől engedi elmenteni a tétel rögzítést.
4. Amennyiben minden számla tétel rögzítése megtörtént, a fő lapon nyomjunk a Tétel mentése / Új tétel gombra. Ekkor a program megkérdezi, hogy "Szeretné lekönyvelni a fordított adózáshoz kapcsolódó ÁFA-t a vegyes naplóban?"
5. Igen-re kattintás után a következő képernyő jelenik meg, itt tudjuk beállítani a fizetendő és levonható ÁFA bevallási sorokat.
6. A Mentés után megjelennek a vegyes naplóban a számlához kapcsolódó vegyes tételek, illetve az ÁFA analitikában az adott hónapban a Fordított Áfás termékek nyilatkozata fülön: