Törzsadatokról általános tudnivalókat a következő linkre kattintva olvashat: Törzsadatok
A vállalkozás számlatükrének kialakítását végezhetjük el. A főkönyvi törzs alapállapotban is fel van töltve, de átalakítható, vagy más vállalkozás már átalakított, átdolgozott számlatükre is átvehető a „Törzsadatok, nyitó tételek átvétele” menüpont segítségével.
A menüpontba belépve egy listát kapunk a felvitt főkönyvi számokról. A listában a nyilakkal mozoghatunk, ENTER-rel vagy a 'Módosítás' gomb megnyomásával megváltoztathatjuk a kiválasztott főkönyvi számhoz tartozó adatokat (magát a számot nem!). Alapállapotban főkönyvi szám szerinti sorrendben láthatjuk a listát. A táblázatban, az oszlop fejlécére kattintva az egérrel tudjuk a lista sorrendjét megváltoztatni – főkönyvi szám, vagy megnevezés szerinti ABC-sorrendbe kerüljenek. A táblázatban kövér betűvel jelennek meg az összesítő főkönyvi számok.
Az 'Export' gombbal tudjuk külső (.RFT kiterjesztésű) fájlba elmenteni az aktuális főkönyvi törzset, illetve az 'Import' gombbal külső forrásból tudunk (ugyancsak .RFT kiterjesztésű) főkönyvi törzs fájlt betölteni. Ezt első sorban azért hoztuk létre a programban, hogy az új hálózatos bérprogramban lévő főkönyvi törzzsel szinkronban tarthassuk a felvitt főkönyvi számokat.
Tehát figyeljünk arra, hogy az itt, újonnan rögzített főkönyvi szám automatikusan nem fog megjelenni az új hálózatos bérszámfejtő programunkban is!
Az 'Új tétel' gomb megnyomásával vihetünk fel új elemet a listába. Ekkor a következő adatokat kell kitöltenünk:
Az általunk felvitt törzsben egy bankszámla, egy pénztár és egy valutapénztár található, melyek előtagjai:
3811 Pénztár előtag: P1/ Sorszámozás: P1/0000001, P1/0000002 …
3821 Valutapénztár előtag: PV1/ Sorszámozás: PV1/0000001, PV1/0000002 …
3841 Bankszámla előtag: B1/ Sorszámozás: B1/0000001, B1/0000002
Ha pl. van még egy bankszámlánk, azt a következőképpen lehet felvinni:
3842 Bankszámla2 előtag: B2/ Sorszámozás: B2/0000001, B2/0000002
Ha módosítani szeretnénk egy főkönyvi számot (a számot kivéve minden adatot meg lehet változtatni), azt a 'Módosítás' gomb megnyomása után tehetjük meg. Ha a beírt ill. módosított adatokat el szeretnénk menteni, nyomjuk meg a 'Mentés' gombot, ha nem, nyomjuk meg a 'Mégsem' gombot és visszaáll az eredeti állapot.
A 'Törlés' gombbal törölhetünk egy főkönyvi számot. A nyomtató ikont tartalmazó nyomógomb segítségével tudjuk a számlatükröt kinyomtatni, a képernyőn látható sorrendben.
Figyelem! Gondoljuk meg, mit viszünk fel, mert a későbbiekben a főkönyvi számok törlése problémákkal járhat!
(2016-tól megváltozott a mérleg és eredménykimutatás sémája. E-miatt a főkönyvi törzs kezelése menüpontban a 2014-es évig a korábbi mérleg és eredménykimutatás séma szerint lehet beállítani a főkönyvi számokat. 2016-ban az új séma szerint. A 2015-ös könyvelési évben viszont mindkét séma szerint be lehet (és be kell) állítani a főkönyvi törzset annak érdekében, hogy 2016-ban a program fel tudja tölteni a mérleget és eredménykimutatást a 2015-ös adatokkal. A mérlegsémában jelentősebb változás annyiban történt, hogy több sorból ki kell emelni a jelentős tulajdonrésszel rendelkező vállalkozásokkal kapcsolatos adatokat külön sorba. Az eredménykimutatásban viszont jelentős változás, hogy megszűnt a rendkívüli bevételek/kiadások/eredmény kategória, az ide tartozó főkönyvi számokat más sorokba kell besorolni, valamint az osztalék kikerült az eredménykimutatásból. Ennek megfelelően a mérlegben a „Mérleg szerinti eredmény” sor „Adózott eredményre” változott. A vállalkozások számlatükrének törvény szerinti módosítása a vállalkozás, a módosított számlatükör rögzítése és beállítása a programban a felhasználó feladata! A program konvertálja az új sémának megfelelően a beállításokat, ez a főkönyvi számok kb. 90-95%-ban megoldható, de ellenőrizni szükséges, és szükség esetén módosítani. A rendkívüli bevételek és kiadások beállításait viszont mindenképpen be kell állítani, illetve 2016-ban meg kell változtatni az ezzel kapcsolatos főkönyvi számokat. Célszerű a 2015-ös évben beállítani a törzset a 2016-os séma szerint és csak utána átvenni 2016-ra a főkönyvi törzset és a könyvelés beállításait! A 2015-ös könyvelési évben lehetőségünk van a 2015-ös beállítás főkönyvi számlánkénti konvertálására is a 2016-os sémára, amennyiben ez lehetséges, ami új főkönyvi szám felvitelénél jól használható.)
Devizában történő könyvelés esetén a főkönyvi törzs kezelésében található a „Devizanem” mező, ami csak a devizásként rögzített ügyfeleknél jelenik meg. A devizás pénztár és bankszámláknál kötelező csak kitölteni. Adatrögzítés közben csak az itt megadott devizanemben könyvelhetünk ezekre a számlákra. A többi számlatípusnál nem kell kitölteni ezt a mezőt, viszont tartsuk szem előtt a következőt: ha egy számlára többféle devizanemben könyvelünk, akkor természetesen sem a főkönyvi kivonatban, sem az automatikus zárásban, sem a nyitásban nem fogja a deviza értékeket feltüntetni a program. Tehát az olyan számlákat, amelyeknél feltétlenül szükséges a devizanemenkénti nyilvántartás, alá kell bontani annyi számlára, ahány devizanemet használunk (Pl.: vevők, szállítók).