A cikk kiválasztása fejezet általános tudnivalóiról bővebben itt olvashatunk: Általános tudnivalók
A rögzítésre kerülő tétel adatait a tételablakban állíthatjuk be. Tételablak listából csak akkor érhető el, ha egy darab tételt választunk ki és a kiválasztott tétel nem recept.
A tételablak megjelenítése és kezelése függ a program beállításaitól (tudnivalók a Beállítások pontban), a felhasználói jogoktól (tudnivalók a Felhasználói jogok pontban) és a kiállítandó bizonylattól.
Az alap tételablak felépítése a következő:
- Tétel a cikktörzsből: Beállítása segítségével a cikk (áru vagy szolgáltatás) csak a cikktörzsből válaszható ki, ellenkező esetben csak szabadon adhatunk meg bármilyen tételsort és ezek a tételsorok automatikusan szolgáltatások lesznek (azaz készlettel nem rendelkeznek). Kikapcsolása esetén a besorolás adatok (VTSZ/SZJ/TESZOR/KN számok), megnevezés, egységár, kedvezmény, súlyadatok, jogcím és termékdíj típus mezők is szerkeszthetők lesznek, a cikkszám mező nem szerkeszthető állapotba kerülnek.
- Adatmódosítás gomb: A gombra kattintás után a kiválasztott cikk besorolása és besorolás típusa (VTSZ/SZJ/TESZOR/KN számok), megnevezése, mennyiségi egysége, mennyiségi egység típusa, jogcíme, súlya és súlyegysége illetve áfakulcsa módosíthatóvá válik. Ez akkor hasznos, ha kiegészítő információkat szeretnénk a tétel megnevezésében rögzíteni, vagy ha a cikktörzsben beállított áfakulcstól eltérő áfát szeretnénk beállítani (pl. fordított adózás esetén). Az adatmódosítás gomb használata letiltható a Beállításokban a „Beállítások 1.” fülön (tudnivalók a Beállítások pontban).
- Cikkszám: A cikket azonosító cikkszám felvitelére és cikk kiválasztására szolgál. A mező gyorskeresőként működik, vagyis egy cikkszám részlet megadásakor az első találatra ugrik. Ha nincs találat, akkor egy megerősítő kérdés után vonalkód szerinti keresés is lehetséges. A beviteli maszk a beállításokban megadott cikkszám maszktól függ. Ha kereséskor nincs találat, automatikusan előjön a cikklista ablak. A cikk kiválasztása a mező mellett található „►” gomb vagy „F2” billentyű megnyomásával is történhet.
- Vonalkód: Ha a Beállításokban a „Vonalkód” fülön a vonalkódolvasó használata opció be van jelölve, akkor a cikkszám helyett itt vonalkód felirat fog szerepelni és a tétel cikkszám helyett vonalkód alapján kereshető meg (tudnivalók a Beállítások pontban). Ha nincs találat, akkor egy megerősítő kérdés után cikkszám szerinti keresés is lehetséges.
- Besorolás: A tétel besorolása (VTSZ: áru esetén, SZJ: szolgáltatás esetén, TESZOR: áru vagy szolgáltatás esetén, vagy KN száma), és besorolás típusa (ezek kódja rendre „V”, „S”, „T”, „K” és „-” – azaz nem beállított – lehet) adható meg. A mező nem gyorskereső mező, vagyis az érték szabadon megadható. A besorolása kiválasztása és besorolás típus beállítása a mező mellett található „►” gomb vagy „F2” billentyű megnyomásával is történhet.
- Megnevezés: A tétel megnevezése adható meg, maximum 240 karakterben. A bizonylatokon a megnevezés automatikusan tördelve lesz, ha nem férne ki egy sorban. A mezőben használható az „Enter” billentyű is, ezzel tetszőleges helyen törhető meg a megnevezés.
- Gyáriszám: A tétel gyáriszáma adható meg vagy választható ki. A gyáriszám kiválasztása a mező mellett található „►” gomb vagy „F2” billentyű megnyomásával is történhet, ha a cikk a cikktörzsből származik, gyáriszámos cikk és gyáriszám-törzsben van még szabad (ki nem szállított) gyáriszám. Új gyáriszám is megadható, ilyenkor az adott kiválasztott cikkhez rögzítésre kerül a megadott gyáriszám a gyáriszám törzsbe (tudnivalók a Beállítások pontban). Ha a tételmennyiség nagyobb, mint 1, akkor csoportos gyáriszám kezelésre is van lehetőség. Ilyenkor egy külön ablakban kéri be a program a gyáriszámokat. Ha nincs találat gyáriszámra, a program felkínálja azt felvételre.
- Mennyiség: A rögzítendő tétel mennyisége adható meg (ha van mennyiség, akkor a mennyiségi egység – pl. db – kötelező). Bizonylatonként, bizonyos feltételek teljesülése mellett a mennyiség értéke korlátozva van, illetve a nulla értéknek kiemelt tulajdonsága van. A feltételek a következők lehetnek:
- Cikktörzsből választott cikk mennyisége nem lehet nulla.
- Szolgáltatás vagy nem cikktörzsbeli cikk esetén a mennyiség lehet nulla.
- Rendezetlen tételek mennyisége minimum nulla és maximum a rendezetlen mennyiség lehet.
- Megjegyzés tétel vihető fel a bizonylatra, ha nulla mennyiséggel és nulla egységárral egyedi tétel (tétel a cikktörzsből opció nincs kipipálva) kerül rögzítésre.
- Mennyiség nélküli tétel vihető fel a bizonylatra, ha nulla mennyiséggel kerül rögzítésre.
- Gyáriszámos cikk esetén kötelező gyáriszámot megadni. 1 mennyiség esetén a gyáriszám beviteli mezőben, több mennyiség esetén egy külön ablakban.
- Mennyiségi egység: A rögzítendő tétel mennyiségi egysége jelenik meg illetve adható meg. Ha a tételnek értelmezhető valamilyen mennyisége (azaz tételfelvitelkor a mennyiség nem nulla), akkor a mennyiségi egység megadása (pl. darab) kötelező. A begépelt mennyiségi egység alapján a program megpróbálja kitalálni a mennyiségi egység típust (pl. „db”, „darab”, „pieces”, vagy „stück” esetén „darab”). Ha az általunk használt mennyiségi egységet nem ismeri fel a program, akkor azokat „egyéb” típusként kerülnek beállításra (pl. négyzetméter). Ha nem ismeri fel, de besorolható (pl. „drb”, ha az darabot jelöl), akkor a mennyiségi egység típust a legördülő listában kézzel kell megadni.
- Kedvezmény: A rögzítendő tétel partnerre megadott százalékos kedvezménye kerül ebbe a mezőbe, amely változtatható és a Beállításokban a „Beállítások 1.” fülön megadott kedvezmény opciótól függően felveszi a partner kedvezményét. (tudnivalók a Beállítások pontban). A kedvezmény mértéke bizonylaton a tétel megnevezés végén jelenik meg.
- Egységár: A kiválasztott cikk kiválasztott árkategória szerinti egységára kerül ebbe a mezőbe. Az egységár alapértelmezett esetben a partner megadott árkategóriája szerint kerül megállapításra. Az egységár tetszőlegesen módosítható.
- Nettó/Bruttó kapcsoló: Bejelölése esetén a megadott egységár és nettó érték a tétel bruttó értéke lesz, majd az egységár és nettó érték visszaszámításra kerül. A pipa kivétele esetén az eredeti értékek (átszámítás előtti) értékek kerülnek visszaállításra.
Figyelem! A könnyebb kezelhetőség miatt az átváltás valós számokat használ (nincs kerekítés), az átváltás és visszaváltás során mindig ugyanazok az értékek jönnek ki. A tétel rögzítése során azonban a tizedesek beállítása szerint kerekítés történik, és alkalmazott tizedesek hiányában a tételablakban látható bruttó érték és a bizonylaton lévő tétel bruttó értéke eltérhet.
- Nettó ár: Alapértelmezett esetben a mennyiség és egységár kedvezménnyel csökkentett szorzata kerül ebbe a mezőbe. Nem cikktörzsből felvett cikk esetén az érték módosítható és nincs szoros összefüggésben a mennyiséggel és az egységárral. Ha van kedvezmény az adott tételre, akkor a nettó érték mellett látható lesz a kedvezmény értéke. Készpénzfizetési számla esetén a nettó tételár helyett a bruttó tételár látható.
- Súly: A kiválasztott cikk súlyadata és súlyegysége kerül ebbe a mezőbe. A súly alapértelmezett esetben a cikktörzsben beállított súly és a mennyiség szerint kerül megállapításra.
- Áfa %: A kiválasztott cikk áfakulcsa jelenik meg. Nem cikktörzsből felvett cikk esetén beállítható az áfakulcs. Ha a kiválasztott partner közösségi vagy harmadik országbeli partner, akkor az áfakulcs nem módosítható és az értéke mindig a „Beállítások” („ÁFA” fül „Áfakulcs … partnernél” opciók) menüpontban hozzárendelt áfakulcsok lesznek.
- Termékdíj típus: A kiválasztott cikk termékdíj séma adata kerül ebbe a mezőbe. A termékdíj séma alapértelmezett esetben a cikktörzsben beállított termékdíj séma szerint kerül beállításra, a termékdíj tételek a séma szerint lesznek rögzítve.
- Jogcím: A kiválasztott cikk jogcím adata kerül ebbe a mezőbe. A jogcím alapértelmezett esetben a cikktörzsben beállított jogcím szerint kerül beállításra, a főkönyvi feladás a mindenkori jogcímhez tartozó beállítások szerint fog elkészülni .
- Beszerzési ár és átárazás opciók: Az opciók csak bevételezés során kiválasztott tételek esetében jelenik meg. A tétel rögzítésekor megállapításra kerülnek az új beszerzési árak és egységárak. Az alapértelmezett opciók megadhatók a Beállításokban a „Készlet” fülön (tudnivalók a Beállítások pontban)